LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (24) - Seskupujeme záznamy

Mít spoustu dat je hezká věc, ale občas bychom spíše potřebovali udělat z nich nějaký "výcuc". O tom je dnešní díl seriálu o MySQL.

10.6.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 51435×

Již víme, že tabulky se v dotazech dají spojovat. Dosud jsme ale pracovali způsobem, při němž se vždy ve výsledku dotazu zobrazily všechny (nebo vybrané) řádky z jedné či více tabulek. To může pro základní práci s databází sice stačit, ale většinou je to málo. Pojďme se dnes začít zabývat seskupováním záznamů.

Seskupování záznamů

Abychom byli od začátku přesní - seskupování záznamů je něco jiného než spojování tabulek. Při spojování tabulek totiž pracujete se dvěma nebo více tabulkami s cílem najít záznamy, které spolu vzájemně souvisejí. (Exaktně řečeno lze spojit tabulku i samu se sebou, je to však speciální případ a probereme to později samostatně). Seskupování naproti tomu je proces, který probíhá s cílem zjistit něco o skupině nějak souvisejících záznamů. "Skupina nějak souvisejících záznamů" přitom může být docela dobře v jediné tabulce. V praxi bychom mohli najít mnoho případů seskupování:

  • Aplikace vyhodnocující přístup k internetovým stránkám bude chtít vědět, kolik přístupů byl zaznamenáno v jednotlivých dnes provozu webu
  • Aplikace pro fakturaci bude chtít zjistit, jaká je celková cena bez DPH, DPH a cena s daní po sečtení všech položek faktury
  • Aplikace pro statistiku v meteorologii bude chtít vědět, jaká byla průměrná teplota pro dnešní den v několika předcházejících desetiletích
  • Krásný příklad - budete chtít zjistit z databáze zaměstnanců, kdo má vyšší plat, než je průměr ve vaší firmě.

Představme si například následující tabulku, která by mohla vzniknout jako záznam z nějakého toho logu návštěvnosti webu. Ukládá datum návštěvy, operační systém uživatele, jeho prohlížeč, stránku, kterou navštívil a čas, který tím strávil:

create table logtable (datum datetime, system varchar(20),
prohlizec varchar(20), stranka varchar(20), doba_prohlizeni int);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka,
doba_prohlizeni)
values ('20050609132500','windows','ie6','index.php',5);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132510','windows','ie6','data.php',7);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132740','linux','firefox','index.php',9);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132810','linux','firefox','formular.php',35);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132810','unix','opera','index.php',6);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132850','linux','firefox','data.php',15);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050609132930','unix','opera','data.php',18);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050610082500','linux','opera','index.php',44);
insert into logtable (datum, system, prohlizec, stranka
, doba_prohlizeni)
values ('20050610091106','unix','firefox','formular.php',20);

Pozn.: Omlouvám se za délku, ale pokud si to budete chtít vyzkoušet, nějaká ta data je při testech seskupování záznamů třeba mít po ruce.

Seskupování záznamů probíhá tak, že se za příkaz SELECT uvede klauzule GROUP BY [název pole,[název pole...]], která přikáže serveru data před jejich vrácením seskupit. V nejjednodušším případě to může vypadat nějak takto:

select * from logtable group by system;

Pokud si to zkoušíte, asi nejste z výsledku příliš nadšeni. MySQL totiž vybere z celé tabulky vždy první záznam o systému, který tu ještě nebyl, a ten vrátí. Ve výsledku tedy bude jeden řádek s linuxem, jeden s unixem a jeden s windows. Ze seskupování se ale dá vyzískat mnohem víc, když se použijí

Agregační funkce

Agregační funkce umožňují "něco" vypočítat z řádků, které se právě seskupují. Přestože těchto funkcí existuje celá řada, v praxi pro většinu běžných úloh typicky stačí znát pouze dvě z nich:

  • Agregační funkce COUNT, která zjistí počet právě seskupovaných řádků
  • Agregační funkce SUM, která zjistí součet položek v právě seskupovaných řádcích

Obě teď můžeme předvést na příkladu. Pomocí agregační funkce COUNT můžeme z protokolu například zjistit, kolik přístupů zaznamenala ta která stránka:

select stranka, count(*) from logtable group by stranka;

A pomocí SUM můžeme třeba vypátrat, kolik času na jednotlivých stránkách naši návštěvníci tráví:

select stranka, sum(doba_prohlizeni) from logtable group by stranka;

K agregačním funkcím se váže celá řada postřehů a zásad, které je dobře znát. Tak například za klauzulí GROUP BY nemusí být uveden jeden sloupec, ale může jich být hned několik. Není to takový nesmysl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Můžeme třebas náš příkad s funkcí COUNT chtít rozšířit tak, aby vracel počet shlédnutí stránky podle stránky a prohlížeče, jímž se na tuto stránku přistupovalo. V tom případě bude vrácen počet přístupů pro každou kombinaci stránky a prohlížeče:

select stranka, prohlizec, count(*) from logtable group by stranka, prohlizec;

Dále, nic nám nebrání sestavit dotaz, v němž bude jak klauzule WHERE, tak i GROUP BY (ve skutečnosti je to celkem častý případ). Jestliže nás bude zajímat jen chování uživatelů Firexofu, můžeme předchozí příklad přepsat použitím:

select stranka, prohlizec, count(*) from logtable where prohlizec = 'firefox' group by stranka, prohlizec;

Konečně, jednou seskupené řádky lze řadit. Uvědomme si, že řazení probíhá až PO seskupení záznamů. To má dva praktické důsledky:

  1. Klauzule ORDER BY je v příkazu SELECT vždy až na posledním místě. Logicky to odpovídá pořadí, v němž dotaz bude zpracováván. Takže, z nám známých rozšíření příkazu SQL je zatím pořadí toto: SELECT ... FROM ... JOIN ... WHERE ... GROUP BY ... ORDER BY. Začátečníkovi to sice může připadat poněkud náročné na zapamatování, ale je to intuitivní.
  2. Jelikož probíhá řazení až nakonec, můžeme řadit podle výsledku agregační funkce! Nebyl by tedy problém seřadit například stránky sestupně podle doby, kterou na nich uživatelé tráví. Ovšem pozor, sytaxe, která vás v této souvislosti asi napadne nejdřív, nefunguje:
select stranka, sum(doba_prohlizeni) from logtable group by stranka order by sum(doba_prohlizeni) desc;

Důvod je prostý - MySQL nesmí mít v klauzuli ORDER BY výraz. Řešení jsou dvě, buď se dá použít číslo řazeného sloupce, nebo si výraz SUM (doba_prohlizeni) nazvat aliasem. Oba dotazy níže již projdou a dělají totéž:

select stranka, sum(doba_prohlizeni) as doba from logtable group by stranka order by doba desc;
select stranka, sum(doba_prohlizeni) from logtable group by stranka order by 2 desc;

V příštím díle se můžete těšit na další informace ohledně seskupování záznamů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

MySQL 5.O 27.4.2008 23:02 David Dejvidof Jíra




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze