LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (28) - Dotazy pro pokročilé

Dnes o tom, jak vrátit sadu záznamů s očíslovanými řádky. Uvidíte, jak se dá vtipně využít spojení tabulky se sebou samou.

8.7.2005 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 35420×

Minule jsme načali látku o pokročilých technikách sestavování SQL dotazů tím, že jsme si ukázali, jak se dá sestavit dotaz na duplicitní položky a dotaz na chybějící záznamy. Dnes budeme v rozboru náročnějších dotazů pokračovat. Ukážeme si, co může vzniknout za problémy, když se rozhodnete vracet pořadová čísla záznamů.

"Očíslované" záznamy

Čas od času je třeba vrátit sadu záznamů, která obsahuje jako součást vracených dat i pořadové číslo záznamu. Může to být potřeba například při sestavování výsledkových listin v nějakém soutěžním klání, jako podklad pro tvorbu kalendářů a podobně. Mějme třeba jako data tabulku:

create table zamestnanci (jmeno varchar(20), plat integer);
insert into zamestnanci (jmeno, plat) values ('Pepa', 10000);
insert into zamestnanci (jmeno, plat) values ('Míša', 9500);
insert into zamestnanci (jmeno, plat) values ('Jarda', 12500);
insert into zamestnanci (jmeno, plat) values ('Jana', 13200);
insert into zamestnanci (jmeno, plat) values ('Big boss', 16500);

a chtějme vrátit lidi podle jejich platů (nejbohatší nejvýše) s tím, že seznam bude očíslován. Jak na to? Existuje několik řešení.

Řešení s dočasnou tabulkou

První, co by někoho mohlo napadnout je, že k tabulce by se mohlo přidat automaticky číslované pole, a pak ji prostě vrátit i s tímto polem:

alter table zamestnanci add id int not null auto_increment primary key;
select * from zamestnanci;

Tento přístup má však mnoho omezení, v praxi většinou takových, že se to nedá použít vůbec:

  • Každá tabulka smí mít jen jedno automaticky číslované pole
  • Odmazáním záznamů vznikne v číslené řadě "díra", kterou MySQL nezaplňuje
  • Toto číslování funguje jen pro celou tabulku, pokud budeme chtít data seřadit nebo vybrat jen některá, je nám tento postup víceméně nanic.

Ačkoli by se zdálo, že se tím nemá cenu déle zabývat, může mít tato technika vracení "očíslovaných záznamů" své zastánce, zejména pokud ji trochu upravíme. MySQL totiž může fungovat takto:

  1. Vytvoříme si sadu záznamů, která nás zajímá
  2. Tu umístíme do dočasné tabulky
  3. K dočasné tabulce přidáme automaticky číslované pole
  4. Pak z ní vybereme data a ta vrátíme volající aplikaci

Celé to předveďme na příkladu. Budeme chtít vrátit seznam zaměstnanců s tím, že budou seřazeni podle platu (sestupně) a očíslováni. Řešení?

create temporary table tmp_zamestnanci like zamestnanci;
alter table tmp_zamestnanci add id int not null auto_increment primary key;
insert into tmp_zamestnanci (jmeno, plat) select jmeno, plat from zamestnanci order by plat desc;
select * from tmp_zamestnanci;

Toto řešení samozřejmě předpokládá, že v původní tabulce neexistovalo pole id. Pokud by existovalo, je druhý řádek z příkazu výše zbytečný. Tahle metoda je občas cenná, protože na jednu stranu sice přesypává kvanta čísel, na stranu druhou však může i tak být dost rychlá. Druhé řešení, které vám předvedu, totiž trpí poměrně výžnými výkonostními problémy.

Řešení s poddotazem

Tohle řešení nepoužívá dočasnou tabulku, ale poddotaz. A to poddotaz korelační, tedy takový, kde se data z vnitřního dotazu vztahují k dotazu vnějšímu. Nejprve jej předvedu:

select zamestnanci.*, (select count(*) from zamestnanci as pocitadlo where pocitadlo.plat >=zamestnanci.plat) as poradi from zamestnanci order by plat desc;

a teď vysvětlím - vnořený poddotaz prostě vrátí počet všech zaměstnanců, kteří mají stejný nebo vyšší plat než aktuálně zpracovávaný zaměstnanec. Což znamená, že de facto vrátí počet zaměstnanců majících vyšší plat než zpracovávaný záznam. Jak už to na tom světě bývá, i tohle řešení má háček, a to ten, že když by měli dva pracovníci stejný plat, vrátí jim poddotaz stejné pořadí. Což je logické - v takovém případě totiž existuje "stejný počet kolegů, majících stejný či vyšší plat".

Jak z toho ven? Je tu jeden způsob - a to ten, že si "vypůjčíme" ještě nějaké další pole pro řazení. V našem případě bychom například mohli řadit jednak sestupně podle platu, a jednak jména podle abecedy. To všechno proto, abychom měli zajištěno pevné pořadí i v rámci skupiny se stejným platem. Dotaz, fungující dobře i pro záznamy s více lidmi se stejným platem by pak mohl vypadat takto (důležité pasáže jsem zvýraznil):

select zamestnanci.*, (select count(*) from zamestnanci as pocitadlo where pocitadlo.plat >zamestnanci.plat or (pocitadlo.plat=zamestnanci.plat and pocitadlo.jmeno<=zamestnanci.jmeno)) as poradi from zamestnanci order by plat desc, jmeno;

Když si poddotaz přečtete a zamyslíte se nad ním, je to opět logické. Vrací totiž:

  • Počet lidí majících vyšší plat než aktuální zaměstnanec, plus
  • Počet lidí majících sice stejný plat, ale příjmení, které je dříve v abecedě

Pochopitelně, poddotaz by nefungoval správně, kdyby řazení v hlavním dotazu bylo jiné.

Pozn.: Vnímavý čtenář může namítnout, že v reále lze mít dva lidi jak se stejným jménem, tak i se stejným platem. Ono se to ve skutečnosti většinou ještě řadí podle nějakého jedinečného identifikátoru řádku (například, podle automaticky číslovaného pole), takže tento problém nenastává.

Řešení se spojením

Pokud jste se rozhodli přepsat výše uvedený poddotaz na spojení, mám pro vás dobrou zprávu - jde to. Člověk musí pouze dát pozor na to, že v hlavním dotazu je pak nutné použít klauzuli GROUP BY, neb agregační funkce COUNT(*) musí počítat pouze s počty "předcházejících" zaměstnanců pro konkrétního pracovníka. Mohlo by to tedy dopadnout nějak takto:

select zamestnanci.*, count(*) from zamestnanci join zamestnanci as pocitadlo on pocitadlo.plat > zamestnanci.plat or (pocitadlo.plat = zamestnanci.plat and pocitadlo.jmeno <= zamestnanci.jmeno) group by zamestnanci.jmeno, zamestnanci.plat order by zamestnanci.plat desc, zamestnanci.jmeno;

Závěr

Jak vidíte, vracet jako součást dat i pořadová čísla řádků není až tak úplně jednoduché. Někteří programátoři proto volí jiný přístup - nechají data sestavit bez čísel řádků a ve volající aplikaci pak zpracovávají data po jednotlivých záznamech. Aplikace sama si vytvoří a spravuje jakýsi čítač, s nímž se pak manipuluje. Řešení, které jsem předvedl, však může být mnohem elegantnější, protože udržuje aplikační logiku v databázi a nemá ji roztříštěnu mezi databázi a aplikaci.

Co si vyberete záleží pochopitelně na konkrétní situaci. Pokud budete číslovat větší počet záznamů, udělejte si nějaké testy rychlosti - jednotlivé metody zde uvedené se mohou mít až řádově odlišný čas provádění!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

apl. logika v datovej vrstve 8.7.2005 10:22 ika
  |- Re: apl. logika v datovej vrstve 10.7.2005 07:57 Petr Zajíc
  L Re: apl. logika v datovej vrstve 13.7.2005 08:17 Pavel Stěhule
    L Re: apl. logika v datovej vrstve 21.7.2005 08:13 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze