LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (21) - klauzule JOIN

Dnes si ukážeme, jak lze efektivně v MySQL spojit tabulky.

20.5.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 106052×

V předchozím díle seriálu jsme si ukázali, jak lze jednoduše spojit tabulky pomocí jejich vyjmenování v příkazu SELECT a šikovně napsané klauzule WHERE. Není to však jediný způsob, jak něco takového provést, a není to ani moc často používané. Dnes si ukážeme, jak to celé dělat efektivněji. Nejprve ovšem zase trocha teorie.

Typy spojení

Vnitřní spojení

Situaci, kterou jsme popisovali v minulém díle se v databázovém světě říká vnitřní spojení (anglicky inner join). Připomeňme si, že šlo o úlohu, kde se měly vybrat knihy a jejich druhy (žánry) v aplikaci představující fiktivní evidenci knihovny:

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from knihy, druhy where knihy.druh = druhy.id;

Toto spojení je nazýváno vnitřní, protože jsou zobrazena pouze data, která si v obou tabulkách přesně odpovídají. Jinými slovy, knihy bez uvedeného žánru se ve výsledné sadě záznamů nikdy neobjeví, protože podmínka where to zkrátka neumožňuje. Vnitřní spojení se dá jinak (a používá se to mnohem častěji) přepsat v MySQL následujícícm způsobem:

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from knihy inner join druhy on knihy.druh = druhy.id;

Pozn.: Klíčové slovo inner se smí vynechat, takže se často setkáte se zápisem from [název tabuky] join [název tabulky].

Jestliže by dotaz vyžadoval jak spojení tabulek, tak i nějakou omezující podmínku (případně řazení), klauzule FROM ... INNER bude v dotazu jako první, potom následuje podmínka WHERE a nakonec řazení. To bychom si měli jistě ukázat na nějakém příkladu:

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from knihy inner join druhy on knihy.druh = druhy.id
where druhy.nazev='detektivky' order by knihy.nazev;

Vnitřní spojení se používají všude tam, kde potřebujeme mít data omezená na záznamy totožné v obou tabulkách. Co však, jestliže by v našem příkladu nějaká kniha neměla zadaný žánr, a my bychom ji přesto chtěli ve výsledné sadě záznamů mít? Zkusme třeba do naší knihovničky vložit následující data:

insert into knihy (nazev) values ('kniha bez žánru');

Pro zopakování - tato kniha má zadán pouze název, takže MySQL do dalších polí v tomto záznamu doplní výchozí hodnoty. V tabulce knih existují ještě další dvě pole - "id" a "druh". Do pole "id" doplní databázový stroj nejbližší vyšší číslo (nejspíš pětku, protože zatím jsme měli 4 knihy), a do pole "druh" dá hodnotu NULL, protože jsme toto pole neurčili a hodnoty NULL v tomto sloupci smí být.

V takovém případě bychom museli při zobrazování sáhnout po trochu jiné konstrukci.

Vnější spojení

Nejprve si můžete zkusit použít trik z minulého dílu; nakonec ale zjistíte, že na úlohy tohoto typu to zkrátka nestačí. Například následující příkaz nebude fungovat tak, jak bychom potřebovali:

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from knihy, druhy where knihy.druh = druhy.id or knihy.druh is null;

Abychom zahrnuli všechny knihy s jejich žánry a zároveň knihy, které žádný žánr nemají, k tomu máme v MySQL klauzuli LEFT JOIN (případně RIGHT JOIN). Napsat by se to dalo asi takto:

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from knihy left join druhy on knihy.druh = druhy.id;

Všimněte si, že od původního příkazu s JOIN se tento liší pouze uvedením slova LEFT. Toto kouzelné slovíčko má za následek, že se zahrnou všechna data z tabulky knih, a z tabulky druhů (žánrů) se zahrnou pouze související data. Ve sloupcích, v nichž "párová" data v související tabulce nejsou budou vloženy hodnoty NULL.

Vnější spojení mohou být "levá" nebo "pravá". Funkčně se ničím neliší. Mohli bychom tedy náš dotaz přepsat do této podoby (a vrátil by totéž):

select knihy.id, knihy.nazev, druhy.nazev as druh,
max_doba_vypujcky from druhy right join knihy on knihy.druh = druhy.id;

De facto bychom si vystačili buď jen s levým, nebo jen s pravým spojením. Ale nezapomeňme, že pomocí klauzule JOIN lze spojit více než dvě tabulky. Pak může být možnost použít "levé" nebo "pravé" spojení k nezaplacení, neb můžeme tabulky vyjmenovávat v pořadí, v jakém se nám to hodí.

Vícenásobná spojení

Jak již jsme uvedli, lze spojit více než dvě tabulky. Přitom není nutné, aby byly všechny tabulky spojeny pomocí vnitřního (nebo vnějšího spojení). Je například možné spojit dvě tabulky pomocí vnitřního spojení a třetí připojit pomocí spojení vnějšího. Mohlo by to vypadat nějak takto:

select hlavicka_faktury.*, polozky_faktury.*, zakaznik.nazev
from hlavicky_faktury inner join polozky_faktury on hlavicka_fatkury.id = polozky_faktury.hlavicka
left join zakaznik on faktura.zakaznik = zakaznik.id;

V minulosti toho bylo hodně napsáno o tom, v jakém pořadí se mají jednotlivé spojované tabulky v příkazu uvádět. V dobách databázového pravěku totiž vykonával stroj spojení tupě zleva doprava. V poslední době je to jedno - DBMS mají takzvané optimizátory, které v naprosté většině případů dokáží spolehlivě odhadnout, v jakém pořadí tabulky spojit, aby byl výsledek poskytnut volající aplikaci co možná nejrychleji.

Význam spojení

Uvědomme si, že relační databáze jsou na spojování šikovně navržených tabulek postaveny. Je tedy nesmírně důležité dobře si osvojit syntaxi spojení a pokud možno se naučit psát příslušný kód z hlavy. Vizuální nástroje, které umožňují modelovat spojení pomocí klikání myší bez znalostí odpovídajícího kódu jsou sice poměrně produktivní, ale často si takový databázový programátor zvykne a zpohodlní. Má-li potom odladit nějaký dotaz BEZ grafických nástrojů, je to problém.

O dalších věcech souvisejících se spojeními budeme mluvit v příštím díle našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Efektivita spojení 20.5.2005 13:23 Lukáš Jelínek
L Re: Efektivita spojení 20.5.2005 14:00 Petr Zajíc
zavorky && sebe sama join 20.5.2005 13:55 MaReK Olšavský
Administrace MySQL 20.5.2005 19:38 Radim Kolář
  L Re: Administrace MySQL 21.5.2005 07:41 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze