LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (11) - RSS čtečky

V článku vám představím několik použitelných čteček (agregátorů) formátu RSS.

5.1.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 13555×

RSS (Really Simple Syndication) je formát, který nám umožňuje pohodlně kontrolovat změny na našich oblíbených zpravodajských serverech. Jak zjistíme, že server RSS kanál nabízí? Pokud používáte Firefox objeví se vám v adresním řádku takováto ikonka: ff ikonka (toto platí pro Firefox 1.5. Ve starších je ikonka v pravém dolním rohu prohlížeče). Nedávno se objevila zpráva, že takovou ikonku bude používat i nový Internet Explorer 7! O možnosti sledování novinek přes RSS se určitě dočtete i přímo na konkrétních stránkách. Mnohdy jsou u textu podobná tlačítka jako ve Firefoxu.

Sage

Zmínil jsem Firefox a tak jako první uvedu rozšíření umožňující číst RSS a ATOM kanály v tomto výborném prohlížeči. Jeho název je Sage a instalaci můžete zahájit jednoduchým kliknutím sem. Sage vám vytvoří okno v levé části prohlížeče, tak jak to vidíme na screenshotu. V tom se pak odehrává prohlížení zdrojů. V okně tohoto rozšíření se však dá pracovat i s dalšími funkcemi Firefoxu, jako je například stahování, historie navštívených stránek nebo správce témat a rozšíření. Čtení velkého množství zdrojů však může být trochu zdlouhavé a nepříjemné.

Sage - rozšíření pro Firefox

AKregator

Z velkého K v názvu programu je jasné, že tato čtečka je primárně určena pro prostředí KDE. Samozřejmě ho však můžete použít i v jiných prostředích, pokud máte nainstalované QT knihovny. Umí číst všechny verze RSS i ATOM zdroje. Jednotlivé články si můžete otevírat v tabech, které pro mě však nebyly moc pohodlné (tab neobsahuje ikonu pro jeho zavření - klikat se musí až na konci řádku, nebo v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem). Integrováno je samozřejmě vyhledávání. Zdroje můžete zadávat buď ručně, nebo importovat jejich seznam ve formátu OPML, či XML. Program umí takový seznam i vytvořit (exportovat). S velkou pravděpodobností bude program obsažen ve vaší distribuci. V případě, že byste měli zastaralou verzi, nebo tam nebyl, můžete navštívit stránky projektu.

Akregator

Straw

Pro GNOME existuje jednoduchý program Straw. Jeho funkce jsou téměř stejné jako u Akregatoru. Také podporuje RSS i ATOM, zvládá import/export ve formátu OPML a umí vyhledávat v článcích jednotlivých zdrojů. Také ho asi najdete ve vaší distribuci, ale samozřejmě je možno stahovat ho z jeho stránek.

Straw

Liferea

V popisu další čtečky je také uvedeno, že je určena hlavně pro GNOME. Liferea na první pohled vypadá téměř stejně jako Straw. Má ale větší možnosti v nastavení. O nových článcích se můžete nechat informovat pomocí ikony v oznamovací oblasti, nebo vyskočením okna. Pomocí externích programů (např. wget) vám umožní stáhnout případné přílohy, nebo je rovnou otevřít. Samozřejmostí je import/export ve formátu OPML a možnost otevření článku ve webovém prohlížeči.

Liferea

RSSOwl

RSSOwl se svým vzhledem nápadně podobá programům Firefox a Thunderbird ze stáje Mozilla, ale nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by tomu tak bylo. Čtečka je rozdělena na tři oddíly. V levém sloupci jsou vaše oblíbené zdroje (kterých je hodně již přednastaveno). Po kliknutí na některý z nich se v pravé části vytvoří nový "tab" jaký známe z Firefoxu. Díky nim je prohlížení RSS zdrojů velice přehledné. Jednotlivé články si můžete otevřít buď ve vámi nastaveném externím prohlížeči, nebo v zabudovaném (což vyžaduje Mozillu). RSSOwl je dostupný pro Linux, Mac OS, Solaris i Windows. Stahovat můžete buď zdrojové kódy, nebo binární balíček. Našince jistě potěší, že program je plně lokalizovaný. Pro jeho běh je nezbytné mít nainstalovanou Java Runtime Environment (JRE).

RSSOwl

Snownews

Pokud jste příznivci textového režimu můžete v něm provozovat i kvalitní RSS agregátor. Nejznámější je právě Snownews. Nebudu se o něm však rozepisovat, protože na tomto serveru o něm již článek vyšel. Dnes máme k dispozici verzi 1.5.7, která je obsažena ve většině distribucí.

Snownews

Tiny Tiny RSS

Tato čtečka je poněkud zvláštní, protože jejím prostředím je webový prohlížeč. Pokud ji chcete provozovat budete na svém stroji muset mít spuštěn funkční webový server s php a databázový server s MySQL(ve verzi 4.1), nebo PostgreSQL. Kromě toho si pro její běh také musíte stáhnout nástroj MagpieRSS a zkopírovat ho do adresáře na vašem webovém serveru, kde máte Tiny. Podrobné instrukce samozřejmě najdete v souboru INSTALL k Tiny přiloženém.

Samotná práce s Tiny je docela příjemná i zásluhou toho, že je předdefinováno několik klávesových zkratek. Neuklikáte se tedy k smrti, jak by se dalo předpokládat, když jde o web-based čtečku. Například pomocí písmen "n" a "p" přeskakujete na další, nebo předchozí příspěvek, "r" pro aktualizaci apod. (viz. přiložený soubor README). Pokud tedy chcete mít přehled o tom, které články již máte přečtené nejen doma, ale i v práci či škole je Tiny Tiny RSS určitě dobrou volbou. Pokud vás tento popis o jejích výhodách nepřesvědčil můžete vyzkoušet autory nabízenou demoverzi (Použijte login: admin, password: demo).

Tiny Tiny RSS

RSS-planet

Zajímavým projektem (nevím jak to bude s využitelností:-) je RSS-planet, který zobrazuje události ve světě přímo na globusu umístěném na vaší pracovní ploše. Používá k tomu utilitky xplanet, která globus vytváří. RSS-planet do ní jen dopisuje nadpisy světových událostí získávané ze serverů BBC News, Yahoo! News, CNN.com a Washington Post (na podpoře dalších se prý pracuje). Na výběr máte z několika možností pohledů na naši Zemi: Amerika, Amerika a Evropa, Evropa a Asie, Asie a Austrálie, západní a východní polokoule a celý svět (rozplácnutý:-).

RSS-planet

Představil jsem tedy čtečky pro KDE, GNOME, do konzole, pro grafické prostředí, webovou, rozšíření přímo do prohlížeče Firefox i jednu raritu na plochu. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám jistě ušetří mnoho času. Tak proč to nevyzkoušet? Jako první můžete mít třeba RSS LinuxSoftu. :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Wizz 5.1.2006 06:12 MaReK Olšavský
a co Opera? 5.1.2006 17:34 Daniel Kvasnička jr.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2023) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze