LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programy, které musíte mít (5) - Hudební přehrávače

XMMS ico Tal Nabídka programů pro přehrávání hudby v linuxu je poměrně bohatá, ale v dnešním článku si pořádně představíme pouze nejpopulárnější program XMMS, včetně zajímavé nabídky pluginů pro rozšíření funkčnosti.

10.1.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 24573×

Talking about music is like dancing about architecture. -- Laurie Anderson

Od minula už máme nastartovaný správce oken (grafické prostředí), fungující kancelářský balík a k příjemné práci už chybí jenom krůček – poslech hudby ;-).

V linuxu je opravdu dost audio přehrávačů – mezi ty nejvýznamnější patří typicky XMMS, na prostředí nezávislý alsaplayer, součást KDE noatun a nebo textový mpg123 (popř. jeho svobodnější alternativa mpg321).

Také lze samozřejmě použít přehrávače video (např. mplayer nebo xine), ale těmi se budu zabývat až později.

XMMS

Zřejmě nejpopulárnější audio přehrávač pro linux se jmenuje XMMS. Jeho původní název byl X11amp, ten byl ale (naštěstí?) změněn koncem roku 1999 na současné, lépe vyslovitelné jméno.

Přirovnat XMMS k nějakému známému přehrávači na windows není jednoduché. Často se říká, že XMMS je ekvivalent ke známému a používanému přehrávači WinAMP, což není tak úplně správné. Ano, pokud na linux přejdete, bude pro vás zřejmě nejjednodušší sáhnout po XMMS, ale budete dost nepříjemně překvapeni – XMMS je oproti WinAMPu velice chudý na funkce. Tedy zvládá to, co se od něj očekává – přehraje vám audio CD, mp3 a ukáže jejich ID3 tag, ale všechny ty vychytávky, co WinAMP nabízí, prostě v základní instalaci nemá.

Tím se dostáváme i k jeho největší nevýhodě – velmi pomalému vývoji. XMMS používá knihovny GTK+ 1.2, a to už snad roky po tom, co vyšla její nová hlavní revize. Kouzlo funkčně chudého XMMS jsou pluginy, které ho dokáží někdy až neskutečně rozšířit. Právě pluginy ovšem způsobují problémy – jednak jsou napsány od třetích stran, a pak také stejně jako XMMS závisí na staré verzi GTK+. Někteří vývojáři si také stěžují, že kód XMMS není nejlepší a je náročný na údržbu. Toto vše vedlo k odštěpení několika vývojových větví. Asi nejznámější (a zdá se živý) zástupce je Beep Media Player, který už používá GTK+ 2.

Přesto všechno se ale XMMS stále hodně používá, a proto si představíme.

Instalace

Nejrozumnějším způsobem instalace je na našem ukázkovém Mandraku 10.0 instalace z balíčků. Samotný program nainstalujeme pomocí balíčku xmms. V případě, že je nutné změnit zvukový výstup z OSS třeba na ALSU (nebo nějaký zvukový server jako arts, esd) rovnou nainstalujte i patřičné balíky – výstupní plugin pro ovladače ALSA je např. v balíčku xmms-alsa.

Po spuštění na vás vykoukne (dle mého názoru graficky ne moc přitažlivý) defaultní XMMS. Na vlastní ovládání programu byste si měli poměrně rychle zvyknout, protože se ovládá stejně jako nějaká stará verze WinAMPu. Nyní je ale čas na konfiguraci ...

Klepněte na okno programu pravým tlačítkem, čímž vyvoláte menu. Tam zvolte Volby - Nastavení (nebo CTRL + P). Konfigurace je rozdělená na několik karet podle typu – Audio I/O, Efektové, Všeobecné a Vizualizační pluginy; Nastavení, Fonty a Název. Rozhodně nemá cenu popisovat všechny konfigurační volby, jenom bych rád zmínil Vstupní plugin CD Audio Player – pokud klepnete na rozšiřující nastavení, můžete si určit, jaká mechanika a jaký adresář má být za Audio CD považován.

Skiny

Protože defaultní skin není zrovna nádherný, můžete si nainstalovat balíček xmms-skins, který XMMS přidá asi desítku dalších skinů. Prohlédnout si je můžete v Volby - Výběr vzhledu (zkratka ALT + S) a zkoušet je můžete samozřejmě rovnou. Další skiny si můžete stáhnout třeba z části Skins oficiální stránky, instalují se prostým rozbalením do adresáře ~/.xmms/Skins/. Skiny lze najít i různě po internetu a použít jdou i skiny pro starý WinAMP.

Výše představené skiny mají ale zásadní nevýhodu – rozmístění ovládacích prvků je stále stejně nudné. I to se dá naštěstí obejít rozšířením, nainstalujte balíček xmms-kjofol-skins, který přidá nový vizualizační plugin kjofol, který umožňuje použití skinů původně určených právě pro tento program. Jeho skiny jsou o řád lepší a zábavnější :). Pokud se vám nový vizualizační plugin zalíbí, asi nebude žádoucí zobrazování dvou oken přehrávače, takže to "staré" můžete vhodným nastavením kjofol pluginu při startu automaticky skrývat (opět ho můžete vyvolat stiskem klávesy M). V případě, že by vám původní skiny nestačily, můžete další postahovat opět různě na webu, např. na stránkách kde-look.org.

U kjofol pluginu musím zmínit další negativní vlastnost XMMS – v případě, že to budete s pluginy přehánět, může být nestabilní. Například konkrétně mě se stává, že s kjofol výstupem XMMS náhodně padá (s tím, že si s sebou do křemíkového nebe vezme také od posledního spuštění nový playlist a samozřejmě také číslo aktuálně přehrávané písničky). Řešení tohoto problému je jednoduché – metodou pokus/omyl odzkoušet, jestli je vaše aktuální kombinace pluginů stabilní a tu nechat.

Velice "příjemná" je také kombinace, která si po druhém spuštění svoji stabilitu "rozmyslí". Výsledkem je pak to, že pokus o spuštění XMMS bude ihned následovat jeho pád, takže nestihnete případné problémové pluginy ani vypnout. Zde ke slovu přijde jedna ze světlých stránek XMMS – textové konfigurační soubory. V podstatě všechna důležitá konfigurace je soustředěna do souboru ~/.xmms/config, který můžete buďto rovnou celý smazat (a vše potřebné nastavit znovu) a nebo zkoušet odmazávat jednotlivé sekce.

Pluginy

Jak už se dá odtušit z odstavců výše, tak právě pluginy jsou to, co dělá XMMS mocným programem. Právě proto mi třeba doma běží XMMS např. s vizualizačním pluginem pro "hezký" skin, dá se ovládat dálkovým ovládáním v blízkosti počítače (přes LIRC) a název aktuálně přehrávané písničky se zobrazuje na domácí lokální webové stránce.

Přehled těch nejpopulárnějších pluginů najdete na domovské stránce XMMS, já vám představím pár, které stojí za vyzkoušení a přitom se jednoduše instalují, protože jsou rovnou v distribuci Mandrake (testováno na verzi 10.0).

Pro DJ a ty, kteří poslouchají hudbu, která se na to hodí, bude jistě nepostradatelný plugin xmms-crossfade (ve stejnojmenném balíčku), který umí vynechávat mezery mezi jednotlivými skladbami a především zvládne vytvořit mezi jednotlivými skladbami přechod díky prolnutí (pozor, bohužel pracuje přímo s OSS).

Užitečný je i balíček xmms-morestate, ve kterém se ukrývá plugin se stejným názvem, a který si "zapamatuje" některé věci před ukončením XMMS – např. kde jste skončili v poslední písničce a podobně.

Pokud by vám chyběla vizualizace, nainstalujte si balíčky xmms-more-vis-plugins (celý balík pluginů pro vizualizaci, které by měly být víceméně stabilní, ty nestabilní najdete v xmms-more-vis-plugins-unsafe) a xmms-mesa (akcelerované vizualizace, které využívají knihovny Mesa3D).

V případě, že rádi vidíte obal přehrávaného CD (nutné připojení k internetu), sáhněte po balíčku xmms-coverview; v případě že potřebujete přehrávat MPEGy, nainstalujte xmms-smpeg.

XMMS default XMMS skiny XMMS kjofol + vizualizace

Samotný XMMS nevypadá na začátku zrovna přitažlivě. *** S pozměněným skinem to už je o něco lepší. *** Ale netradiční vzhled nic nenahradí. Obzvlášť Disco Tux (na screenshotu v levo nahoře) je opravdu důležitý :).

Něco navíc

V souvislosti s přehrávači hudby je také důležité zmínit některé více komfortní nástroje. Např. yammi, ve kterém můžete jednoduše a přitom pohodlně spravovat svoji sbírku uložené hudby – podporuje vyhledávání, přidávání písniček do fronty a mnoho dalšího. Výhodou je, že písničky může přehrávat např. právě XMMS. I yammi má svoji "konkurenci" – zmíním např. madman, amarok a xmmsjb :o).

Ti ostatní

Samozřejmě nemusíte používat XMMS, ale můžete vyzkoušet i další programy. Noatun, přehrávač multimédií pro KDE se sympatickým OSD, AlsaPlayer, grafický i do konzole a nebo mpg321. Ve srovnání s nimi mi ale přijde XMMS s potřebnými pluginy jasným vítězem pro přehrávaní hudby – prostě program, který musíte mít. :o).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

amaroK 5.1.2006 14:46 camlost




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze