LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (6) - Přehrávače videa

Movie ico Pro přehrávání videa pod linuxem existuje mnoho programů, které ho zvládnou přehrávat. V dnešním článku se podíváme na dva nejpopulárnější zástupce – MPlayer a xine.

24.1.2005 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 28168×

I'm not a real movie star – I've still got the same wife I started out with twenty-eight years ago. -- Will Rogers

Přehrávačů v GNU/Linuxu, jak už to tak bývá, existuje vícero. V adresáři na tomto serveru jich je více než 40 a jak už stojí výše, v dnešním článku si představíme MPlayer a xine. Ačkoli si programy přímo konkurují, není mezi nimi žádné nepřátelství – což dokázala například spolupráce při nedávném odstraňování bezpečnostních chyb.

Přehrávání multimédií

Přestože se budeme zabývat především přehráváním videa (ať už soubory .avi nebo DVD), většina video přehrávačů zvládne bez větších problémů přehrávat všechny "multimediální soubory", tedy třeba i samotnou hudbu.

Hudba

I když pro programy, které vám dnes představím, není problém přehrávat hudbu, bude zřejmě lepší použít nějaký hudební přehrávač, třeba už popsaný XMMS. Nicméně například já osobně dávám přednost při přehrávání nějakého streamu (typicky internetového rádia) z internetu přednost MPlayeru.

AVI

Formát souboru AVI je v podstatě své pouze obálka kolem vlastních dat (ať už pouze audio nebo video), podle přípony souboru není možné jednoznačně určit, co se skrývá uvnitř. Protože je nekomprimované video dost náročné na místo na disku, používají se pro zmenšení (komprimaci) různé kodeky (enCOder/DECoder = codec) – těch ale existuje celá řada a bohužel, ne všechny jsou vyvíjeny také pro linux (i když to zase tolik nevadí; to, že nemáte přesně daný kodek není problém, pokud dokážete video soubor dekompriovat). Situace tedy není tak zlá, jak se může zdát. Kupříkladu na domovské stránce mplayeru jsou linky na balíky s kodeky, které umí použít. A nutno dodat, že jich rozhodně není málo (navíc drtivou většinu souborů bez problémů zvládne už výchozí knihovna pro dekompresi libavcodec).

DVD

Posledním dnes zmíněným multimediálním typem bude video na DVD. Zřejmě kvůli pirátství jsou tyto disky chráněny šifrováním – konkrétně pomocí technologie CSS. Za určitě zajímavou finanční částku byl postup k dešifrování prodán výrobcům, kteří o přehrávání DVD měli zájem (ať už pro SW nebo stolní, HW přehrávače). Tento model ale není moc vhodný pro piráty a především pro uživatele a autory open source software. Netrvalo dlouho a na internetu se objevil postup k neautorizovanému dešifrování (v podstatě pár řádků v C). Protože není úplně jasné, zda je použití postupu pro prolomení CSS plně legální, není tento algoritmus zahrnut přímo v mnoha přehrávačích, ale musí být uživatelem přidán (ať už nějakým pluginem nebo knihovnou).

MPlayer

Popularitu MPlayeru dokazuje fakt, že projekt je už dlouhou dobu na vrcholu tabulky nejpopulárnějších projektů freshmeat.net (na druhém místě je jádro operačního systému – linux). Už z adresy domovské stránky projektu http://www.mplayerhq.hu se dozvíte zemi původních vývojářů – tedy Maďarsko. MPlayer se v současné době blíží k finální verzi 1.0, právě aktuální verze je 1.0pre6 a i ty předchozí fungují bez problémů.

Postup instalace je poměrně jednoduchý. Buďto můžete využívat balíčků své distribuce (v Mandrake 10.0 to je pro ovládání přes příkazovou řádku pouze balík mplayer a jeho závislosti; pokud chcete program ovládat v grafickém režimu, tak doporučuji nainstalovat balíky mplayer-gui a mplayer-skins), a nebo si program jednoduše zkompilovat (kompilace je mj. dobře popsána v dokumentaci a nebo v článku na abclinuxu.cz). V případě potřeby si můžete dostahovat další potřebné věci (skiny, kodeky) z oficiálních stránek.

MPlayer můžete spustit ve dvou režimech – přímo jako příkaz mplayer s širokou škálou voleb a možností, nebo s grafickým rozhraním příkazem gmplayer.

Spuštění příkazem je poměrně jednoduché (pokud máte vše patřičně nastaveno), obvykle postačí mplayer nazev_videosouboru.avi -sub pripadne_titulky.sub. Jak jsem už zmínil, MPlayer má velké množství voleb, pomocí kterých si můžete nastavit nejenom přehrávání dle libosti. Grafické ovládání programu je snad ještě jednodušší – spusťte příkaz gmplayer a navolte si vše potřebné – od konfigurace po volbu přehrávaného souboru a titulků. Pokud vám nevyhovuje standardní nabídka skinů, můžete si je dostahovat z internetu; některé můžete najít na homepage nebo na freshmeat.net. Po stažení je můžete zkopírovat pro sebe do svého domovského adresáře (~/.mplayer/Skin/) a nebo pro všechny uživatele do /usr/share/mplayer/Skin/ (umístění se může lišit podle distribuce a nastavení).


MPlayer - výchozí skin MPlayer - grafické nastavení MPlayer - textový režim

výchozí skin grafického MPlayeru *** konfigurace v grafice je opravdu bohatá *** přesto může být textový režim efektivnější

MPlayer můžete při spuštění filmu samozřejmě ovládat pomocí grafických klikátek, ale daleko efektivnější je použít klávesových zkratek. Ty asi nejpoužívanější naleznete v tabulce níže.

klávesavýznam
mezerníkpauza/pokračování
ffullscren (zobrazení přes celou obrazovku)
oinformace na OSD, současný stav a délka filmu apod.
mmute (úplně ztlumí zvuk, opakovaným stiskem ho zapnete)
*, /zesilování, zeslabování zvuku
šipky vpravo/vlevo    posun ve filmu o 10 sekund vpřed/vzad
šipky nahoru/doluposun ve filmu o 1 minutu vpřed/vzad
PageUp/PageDownposun ve filmu o 10 minut vpřed/vzad
z/xčasový posun titulků oproti videu
+/-posun zvuku vůči videu
esc, qukončení programu

Výčet funkcí MPlayeru je opravdu dlouhý, ostatně podívejte se sami. Jeho funkčnost by vás neměla ničím překvapit a nic by vám nemělo chybět. Docela zajímavé jsou projekty mplayerplug-in a xmmsmplayer. Ten první vám umožní jednoduché spouštění multimediálních souborů z Mozilly, ten druhý překvapivě z XMMS.

Důležité je také zmínit, že spolu s MPlayerem dostanete také program MEncoder, který můžete použít pro dekódování video souborů z a do rozličných formátů.

MPlayer se díky svým vlastnostem dá doporučit úplným začátečníkům i opravdových profesionálům, zvládá toho opravdu hodně – ať už plnohodnotné přehrávání videa nebo jeho dekódování programem MEncoder, jehož popis by si zasloužil extra článek.

Xine

Dalším populárním programem je xine. I tento program je docela použitelný a stává se, že se v různých diskuzích zuřivě bojuje, který přehrávač je nejlepší. Výsledkem bývá v rozumném případě klasické – používejte to, co vám nejvíce vyhovuje. I když do nedávné doby měl xine navíc v přehrávání DVD ... :).

Domovská stránka xine je http://xinehq.de/, a jak asi tušíte, projekt je původem z Německa. Instalace je také dobře popsaná, program si můžete zkompilovat a nebo použít balíčků z vaší distribuce (v Mandrake 10.0 to je minimálně balíček xine-ui, popř. další začínající xine-).

Ovládání programu je poměrně jednoduché, po spuštění xine se by se vám mělo zobrazit grafické rozhraní (pokud ne, tak vstupte do menu kliknutím pravého tlačítka na myši a zapněte ho), ve kterém si můžete vše potřebné otevřít, popř. nastavit. Pokud nemáte rádi zbytečné klikání, oceníte, že program lze také spustit rovnou z příkazové řádky. XINE samozřejmě umí používat různý vzhled GUI – skiny, po nainstalování balíčku v Mandrake 10.0 mi ale nešly použít (ohlášena chyba byla "špatná verze"). Skiny si do svého systému můžete přidat např. jejich stažením z webu xine.

xine - spuštění z příkazového interpretu xine - výchozí skin xine - grafická konfigurace

spuštění z příkazové řádky není problém *** rovněž ovládání přes GUI funguje dle očekávání *** a to včetně možnosti konfigurace

klávesavýznam
šipky vpravo/vlevoposun ve filmu o 1 minutu vpřed/vzad
ALT + šipky vpravo/vlevoposun ve filmu o 30 sekund vpřed/vzad
CTRL + šipky vpravo/vlevo    posun ve filmu o 15 sekund vpřed/vzad
CTRL + 0-9posun ve filmu na 0-90%
mezerníkpauza
s/Enterstop/play
ffullscreen (zobrazení přes celou obrazovku)
gzobrazení/skrytí grafického rozhraní
qukončení programu

Závěr

Ať už zvolíte MPlayer nebo xine, určitě neuděláte chybu – oba programy jsou opravdu kvalitní a použitelné. Pokud potřebujete přehrávat video, jsou to zkrátka programy, které musíte mít :).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nesmysly a chyby v článku 27.1.2005 22:09 J. M.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze