LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (9) - Prohlížeče obrázků

Ani ti nejotrlejší a nejtvrdší hackeři si neprohlížejí obrázky pomocí textového editoru (vim, jak jinak;)

28.4.2005 09:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 19781×

Prohlížeč obrázků má nainstalovaný snad každý z nás. Nejspíše ani vy nebudete vyjímkou, tento článek nemá za úkol přesvědčovat o tom nejlepším z nejlepších - žádný král (tím bych označil například GIMPa pro vytváření a úpravu grafiky) mezi prohlížeči obrázků v Linuxu neexistuje. Tento článek má umožnit získat hlavně nadhled nad situací a (doufám) ukázat to nejkvalitnější z této oblasti (rád se nechám o dalších alternativách poučit v diskuzi.)

Co by to mělo umět?

Prohlížeč obrázků vám musí nabídnout pohodlné procházení všemožné grafiky. Často nabízí i základní možností editace - otáčení, doostření, korekce jasu... ale dle mého to není třeba a na úpravy si už radši zapnu výše zmíněný GIMP. Všechny tři zde zmínění programy ukládají náhledy obrázků do společného adresáře ~/.thumbnails, což pokládám za velký klad. Taky je dobré, když umožní k obrázkům a fotografiím přiřadit klíčová slova a řadit je do kategorií. To je zvláště vhodné, fotíte-li s digitálem jako o závod. Všechny prohlížeče mají samozřejmě funkci slideshow - takže můžete svým přátelům promítat umělecké fotky z vaší dovolené apod.

Aby nevznikaly Ohnivé války, vybral jsem po jednom kusu ze dvou nejrozšířenějších prostředích na Linuxu - Gnome a Kde. V jednom rohu, do Gnome dobře zapadajíc a jeho knihoven využívajíc stojí GThumb (potlesk) a v druhém zástupce KDE: Showimg (potlesk). Abychom zajistili neutrální stranu, přidává se ještě můj favorit - GQview, zlí jazykové tvrdí, že zcela neutrální není - využívá totiž knihovnu GTK2... ale přivřeme oči;)

GThumb

Instalace

Začneme obligátní instalací, GThumb je Gnome program a tudíž potřebuje hordu knihoven z tohoto prostředí, spíše jen pro úplnost je uvádím. Předpokládám, že máte funkční Gnome a všechny devel knihovny co s ním souvisí:

* glib         version >= 2.2.0
* gtk          version >= 2.2.0 
* libxml        version >= 2.4.0 
* libgnome       version >= 2.2.0 
* libgnomeui      version >= 2.2.0 
* libgnomecanvas    version >= 2.0.0
* gnome-vfs       version >= 2.1.3
* libglade       version >= 2.0.0
* libgnomeprint     version >= 2.1.0 
* libgnomeprintui    version >= 2.1.0 
* libbonobo       version >= 2.3.3 
* libbonoboui      version >= 2.3.3 

Jestli si chcete prohlížet i EXIF informace v obrázcích (typicky tam jsou uložené údaje z digitálního fotoaparátu - délka expozice, použití blesku...) potřebujete i příslušnou knihovnu - libexif. A abychom mohli stahovat fotky přímo z fotoaparátu (nepodporuje-li mass-storage) je třeba mít nainstalovanou i knihovnu libgphoto2. Libtiff a libjpeg předpokládám.

Máme-li všechny knihovny obstarány můžeme se hrdinně pustit do samotné kompilace - začněme stažením zdrojových kódů (nikomu nebráním použít balíček, ve většině distribucí by měl být obsažen.) Zdrojáky najdeme samozřejmě na webovce projektu - hned na úvodní stránce je odkaz Download - to nám umožní stáhnout aktuální verzi 2.6.4.

Kompilace ničím nepřekvapí - klasické ./configure, jež skončí přehledným výpiskem, ukazujíc jaké knihovny budou GThumbu k dispozici:

Configuration:

    Source code location:  .
    Compiler:        gcc
    Have Render:      true
    Have libexif:      yes (0.6.x)
    Have libjpeg:      yes
    Have libtiff:      yes
	Have libgphoto:     yes

Pokračujme make a zakončeme to příkazemmake install, samozřejmě provedeným jako nejvyšší (root).

A je to, máme GThumb nainstalovaný, plní chtíče a nedočkavosti ho spusťme pomoc příkazu gthumb. A jaký je? Gnome může být rozhodně hrdo na to, že projekt GThumb má ve svých řadách - je rychlý, velice přehledný (tipoval bych, že dodržuje HIG), prostě pěkně zapadne. Fotky, nestačí-li vám struktura adresářů na disku, můžeme organizovat do tzv. katalogů, což jsou jakési virtuální adresáře. Obrázkům můžete přiřazovat i klíčová slova a podle nich pak vyhledávat - ale dialog se zobrazením výsledků by mohl být propracovanější. Pěkný je ale dialog pro tisk, kde si jednoduše nastavíte veškeré podstatné parametry a můžete posouvat s obrázkem tak, aby byl na papíře na přesně zamýšleném místě. Rovněž povedenými bych nazval funkce na základní úpravy fotografií - vylepšení, ořez apod., jsou velice jednoduše ovladatelné, o to více však dělají co mají. GThumb vám také usnadní hromadné přejmenovávání obrázků, či jejich otáčení.

Klady

 • Příjemné ovládání
 • Katalogy
 • Tisk
 • Import fotografií z fotoaparátu
 • Jednoduché a přitom užitečné úpravy fotografií a hromadné operace

Zápory

 • Zvládá málo formátů obrázků
 • Některé dialogy mají chudé volby - záložky, seznamy vyhledávání

Showimg

Instalace

Aktuální verzi 0.9.4-1 si stáhneme ze stránek projektu. Ještě před samotnou kompilací musíme stáhnout a nainstalovat tyto knihovny: libkexif (chceme-li si prohlížet EXIF informace), libkipi a kipi-plugins


 Poté provedeme kompilaci Showimg, opět probíhá klasicky ./configure;make;make
  install, po ./configure se nám zjeví přehled s jakými vlastnostmi
 bude program zkompilován, například tyto:

kipi plugin support for ShowImg:   yes
libkexif support for ShowImg:     yes
  You are missing the libkexif headers and libraries
    The libkexif support won't be compiled.

	Installation direcory is /opt/kde


	Good - your configure finished. Start make now

Program se spouští logicky příkazem showimg. Při zapnutí se nám ukáží Tipy k programu. Vzhled programu můžete naprosto přizpůsobit svým představám prostým přetahováním jednotlivý podoken - takže seznam náhledů, samotný obrzek, strom adresářů, exif informace... cokoliv se bude nacházet tam, kde nakážete, dokonce lze slučovat jednotlivé podokna pod záložky, tak jak známe třeba z Firefoxu. Jelikož Showimg načítá při startu Kipi pluginy - což je společná knihovna různých funkcí pro prohlížeče obrázků - načítání trvá přece jen o trochu déle. Kipi pluginy mají tu výhodu, že je sdílí několik projektů (Digikam, KimDaBa, Showimg a Gwenview) a tak nedochází k duplicitě kódu. Více se o tom dočtete na stránce Kipi. A co nám tedy umožnují? od tvorby kalenádřů z fotografií, mpeg slideshow, html galerie až po základní operace jako otáčení a zmenšování obrázů.

Showimg má trochu jinak vymyšlenou aplikaci efektů, či úprav fotografie - na fotky lze aplikovat efekty, jako například negativ či vír a prohlížet si s těmito volbami všechny fotky - když se vám nějaká zalíbí, lze ji s tímto nastavením uložit. Velmi povedené

Klady

 • Bohaté možnosti konfigurace, libovolné rozmístění oken ap.
 • Podporuje hodně formátů obrázků
 • Těží z architektury KDE (inteligentně se doplňující adresní řádek) a KIPI pluginů
 • Dobře udělané efekty

Zápory

 • Nepřehlednější, hlavně zpočátku
 • Pokulhávající český překlad

GQview

Instalace

Aktuální stabilní verze programu GQview je 2.0, tu si taky stáhneme a zkompilujeme - žádné překvapení se nečeká, vystačíme si s trojící ./configure;make;make installl, ze závislostí se uvádí jen GTK+ 2.4. Po instalaci se program spouští příkazem gqview. O tomto svižném prohlížeči se na LinuxSoftu již psalo. V článku najdete popisy klávesových zkratek, výčet funkcí apod. Nebudu to zbytečně opakovat, GQview obsahuje spíše méně funkcí než předešlé dva porhlížeče. Chybí mu především úpravy obrázků, obsahuje jen funkce pro otáčení. Na druhé straně je nejrychlejší a má velice malé závislosti.

Klady

 • Rychlost
 • Nezávislost na prosředí

Zápory

 • Pokulhávající český překlad

Ortel

Co tedy zvolit? Nedramatizoval bych to - prohlížečů existuje celá řada a všechny tři zde představené jsou kvalitní, já bych se rozhodl podle grafického prostředí - používate-li KDE zvolte Showimg, máte-li Gnome, vyberte GThumb. Budete zvyklí na jejich ovládaní a speficiké prvky. No a když nepoužíváte ani jedno z těchto dvou Velkých, ale nějaký minimalistický windowmanager a/nebo nechcete řešit závislti a prioritou je rychlost šáhněte po GQview. Chybu neuděláte žádnou volbou.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

eog 29.4.2005 00:37 Josef Šmidrkal
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze