LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (1) - Úvod, Správci oken 1.

Dnes se podíváme na spráce oken a představíme si prvního zástupce – KDE.

15.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 24698×

O seriálu

Počínaje dnešním dnem začínám s novým seriálem, ve kterém se budu snažit popisovat programy "které musíte mít". Tedy programy, se kterými se pravděpodobně setkáte na běžném linuxovém desktopu (ať už firemním nebo domácím počítači).

Jednotlivé programy budu představovat po skupinách, obvykle vázaných k určitému tématu. Protože výběr software, který můžete na linuxu používat, je obvykle docela bohatý, nebude výjimkou, když vám představím několik programů, které dělají stejnou (podobnou) věc.

Komu bude seriál určen

Cílovou skupinou budou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé, kteří např. přešli z jiného operačního systému a potřebují se v novém operačním systému (a záplavě balíčků, tedy nových programů) trošku zorientovat.

Mandrake logo

Všechny příklady budou demonstrovány na distribuci Mandrake Linux, kterou můžete získat mnoha způsoby. Můžete si ji stáhnout, koupit např. od firmy QCM (oficiálního zastoupení Mandrakesoftu v ČR) nebo v Linux CD Shopu. Mandrake linux se také občas objeví jako příloha některého z linuxových časopisů.

"Požadované znalosti" jsou minimalizované pouze na instalaci nového software. V drtivé většině případů by představované programy měly být přímo v distribuci, takže instalace znamená jeden příkaz urpmi, popř. použití grafického Správce balíčků, který je součástí Ovládacího centra Mandrakelinux (pro vyvolání můžete zadat příkaz mcc, popř. v nabídce postupujte na: Systém - Nastavení - Nastavení vašeho počítače: Správa software - Instalace)

Správci oken

Grafické prostředí v linuxu je složeno z několika vrstev. Pro naše potřeby bude dostatečné vědět, že s periferiemi (klávesnice, myš), grafickou kartou a tak dále komunikuje X Window System (často zkracováno/označováno prostě jako Xy) a ten v podstatě neřeší to, co ve finále vidí uživatel – aplikace, dekorace oken aj.

Grafické prostředí pro uživatele tedy mají na starosti další aplikace, které můžeme souhrnně nazvat správci oken (window managers). Správce oken si tedy lze představit jako program, který se stará např. o pracovní plochu, ikonky, hlavní panel a nabídku programů, dekorace oken a další.

Jak je v linuxu obvyklé, neexistuje pouze jeden univerzální správce oken. Je jich několik a liší se od sebe např. nabídkou funkcí, náročností na HW (a tedy dobou spouštění), grafickým zpracováním.

KDE GNOME IceVM

Příklad správců oken (desktopová prostředí) – KDE, GNOME a IceWM.

Jednou z výhod použitého způsobu práce s grafickým prostředím je více méně nezávislost aplikací na zvoleném správci oken. Jeden webový prohlížeč vám může běžet v různých grafických prostředích; sice může mít rozdílnou dekoraci hlavního okna, ale jeho funkčnost bude totožná. Ačkoli existují aplikace, které jsou napsány pro jedno konkrétní grafické prostředí, není problém spustit je v jiném. Jediné, co budete potřebovat, jsou knihovny, která daná aplikace vyžaduje; o jejich instalaci se ale zpravidla automaticky postará správce software (balíčkovač).

Nyní se podíváme na některé správce oken a záleží pouze na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat. Po vyzkoušení zpravidla zjistíte, které z grafických prostředí se vám nejvíc líbí; samozřejmě můžete používat několik oblíbených okenních správců podle nálady :o).

K Desktop Environment (KDE)

KDE logo

Jak ostatně plyne už z názvu, KDE není "jenom" správce oken. Přesnější by bylo označení desktopové prostředí (prostředí pracovní plochy chcete-li), protože obsahuje bohatou nabídku aplikací pro práci, zábavu nebo třeba konfiguraci. K tomu se ale později dostaneme.

Po spuštění počítače vás pravděpodobně přivítá (v distribuci Mandrake defaultní) program MdkKDM, KDM a nebo třeba XDM. Tyto programy se kromě autorizace (ověření uživatelského jména a hesla) starají také o to, který správce oken bude spuštěn. Protože se chceme podívat na možnosti KDE, zvolíme tuto volbu, zadáme jméno a heslo a pokračujeme dále.

KDM

Správce přihlášení K Display Manager (KDM).

První start KDE bývá obvykle trošku pomalejší než další, ale je běžné, že i později startuje několik (desítek) vteřin. Po spuštění se před vámi objeví pracovní plocha, na které jsou některé ikony, dole bývá zpravidla panel a nabídku programů můžete vyvolat klepnutím na hvězdičku (logo Mandrake) v levém spodním rohu.

KDE má v současné době 91 lokalizačních týmů a čeština v nabídce jazyků naštěstí nechybí. Pokud jste při instalaci MDK jako jazyk zvolili češtinu, KDE by s vámi mělo komunikovat česky.

Pojďme se ale podívat na některé možnosti KDE. Postupujte v nabídce Menu - Systém - Nastavení - Nastavení vašeho pracovního prostředí. Tím spustíte Ovládací centrum KDE, kde si můžete svůj desktop upravit podle svých potřeb. V levé části obrazovky vidíte rozbalovací nabídku, které se větví podle oblastí. Např. grafický vzhled si můžete nastavit v Vzhled a chování - Styl (případně Dekorace oken). Můžete zkusit experimentovat s různými styly a vybrat si ten, který se vám bude nejvíc líbit (pokud si nenecháte standardní). V ovládacím centru si ale můžete nastavit víc věcí než jenom vzhled, nastavit si můžete vše, co se může týkat KDE – od spořičů obrazovky počínaje, klávesovými zkratkami konče.

KBear I. KBear II. KBear III.

Dekorace oken a u aplikací pro KDE i další prvky lze zvolit z pestré nabídky.

Práce s KDE je poměrně intuitivní, různé vychytávky jakou drag & drop (táhni a pusť) jsou samozřejmostí. Opravdu nejlepší ale bude, pokud si práci s KDE vyzkoušíte na vlastní kůži.

Jak jsem poznamenal v úvodu, KDE je desktopové prostředí. To znamená, že např. může spravovat rozložení klávesnice (např. české a anglické), tisk, digitální fotoaparát a mnoho dalšího. Jeho součástí (popř. distribuované zvlášť) jsou i jednotlivé programy, které jsou pro KDE napsány. Blíže se k nim dostanu v některém z příštích dílů; použít můžete webový prohlížeč Konqueror, emailový klient KMail, kancelářský balík KOffice, adresář KAddressbook, organizér KOrganizer, program pro instant messaging (IM) Kopete, editory KEdit nebo Kate, multimediální programy Noatun, KsCD a mnoho dalšího.

KDE je opravdu velmi použitelný správce oken a vlastně také balík aplikací pro desktop. Mezi jeho nevýhody patří především relativně vyšší nároky na hardware, takže na pomalejších strojích si nemůžete zapnout všechny grafické efekty, popř. budete muset strpět delší start systému nebo pomalejší odezvu. Na novějších počítačích je ovšem KDE bez problémů použitelné. Ostatně, KDE je pravděpodobně nejpoužívanější desktopové prostředí (resp. správce oken) na linuxu ...

Kontact OOo GIMP

Kontact – groupwarová aplikace pro KDE *** Součást kancelářského balíku OpenOffice.org *** GIMP – program pro práci s grafikou.

To by bylo pro dnešek vše. Příště se podíváme na některé další správce oken.

Odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

KDE a jine wm 15.11.2004 14:56 Jan Houštěk
  |- Re: KDE a jine wm 15.11.2004 16:53 Ondřej Čečák
  L Re: KDE a jine wm 22.11.2004 07:29 Vladimir Mezera
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze