LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (10) - Emulátory terminálů

Když se objevil seriál "Programy, které musíte mít uvítal jsem ho a jen jsem čekal kdy se objeví emulátory terminálů. Musíme je mít?

18.5.2005 06:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 18207×

Zcela upřímně řečeno začátečník si je otevře, něco zkusí a pak je na nějakou dobu zase zavře. Po nějaké době a ta doba je různá, podle toho jakou má o svém počítači představu a jak je zvídavý..... Dalšího k terminálu donutí nutnost doinstalovat nějaký ovladač nebo program, protože ne vše najde v úhledném balíčku ve své distribuci.

Takže nakonec zjistíte, že bez emulátoru terminálu nemůžete být a že do tohoto seriálu rozhodně patří.

A stojíme před otázkou, který emulátor použít a kde ho vzít....

Stejně jako je to ve všech oblastech Linuxu i tady je nespočet emulátorů terminálu obsažených přímo ve Vaší distribuci. Není tedy důvod proč prolézat weby a hledat něco co již máme nainstalováno, případně to obsahují naše instalační média.

Konsole

Konsole je základní součástí desktopového prostředí KDE. Značná část dnešních distribucí používá jako desktop KDE, takže se s ní začátečník potká jako s prvním emulátorem terminálu. Přestože KDE příliš nemusím, Konsole je vychytaný prográmek, který umí snad vše. Proč snad? K tomu se dostanu později. Konsoli si můžete velice snadno nastavit k obrazu svému. Je libo červené písmo na žlutém pozadí? Proč ne. Chcete průhlednou konsoli? Ani tady není problém.

Vše lze pohodlně nastavit v ovládacím menu Konsole takže nemusíte znát různá nastavení pomocí skrytých souborů. Perfektně zvládá různá kódování, takže k práci je zcela ideální. Z dalších možností připomeňme možnost otvírat nová okna Konsole v záložkách. ˇZe je to běžné? Ne zcela..Gnome terminál

Dalším desktopem který úspěšně soupeří s KDE je Gnome. Jako hlavni desktop je třeba ve Fedoře a dalších z Redhatu odvozených distribucích. Věřím, že ve světě bude mít stejně uživatelů jako KDE. Bylo by smutné, kdyby Gnome-terminál neuměl minimálně totéž co Konsole....

Umí v podstatě totéž, tabbed browsing, průhlednost, různé barvičky, transparentnost a mnoho dalších jako uložení sezení atd. Umí také nastavit v procentech jakou míru průhlednosti terminálu chcete mít. Takže pokud máte příliš jasné pozadí stáhnete si průhlednost na použitelnou úroveň.

Co nám ale zbývá v okamžiku kdy nechceme nebo nemůžeme používat některý z uvedených desktopů?

Pro tuto možnost samozřejmě existují další programy které jsou na desktopu nezávislé. A není pravda, že by se nedaly použít stejně jako předcházející emulátory terminálů. Umí v podstatě totéž, jen jim většinou chybí grafické nadstavby pro nastavení fontů, vzhledu apod. Valná většina vlastností se ale dá dopsat do konfiguračního souboru daného programu.

xterm

Jedná se snad o nejznámější emulátor terminálu používaný v základu snad každé Linuxové i BSD distribuce. Pokud chcete změnit některé defaultní nastaveni je zapotřebí zapsat úpravy do souboru .Xdefaults ve vašem domácím adresáři.Podrobný návod na úpravu xtermu naleznete třeba na těchto stránkách.

rxvt

Stejně jako xterm je to malinký, lehký a barevný emulátor terminálu. Byl napsán jako náhrada za xterm. Stejně jako v předchozím případě doporučuji přečíst pro případné úpravy FAQ na domácích stránkách projektu.

Tenhle díl však nemá být výčtem všech existujících terminálů, ale jen ukázkou jakou pestrost můžeme najít i v takových programech jako jsou emulátory terminálů. Měl bych zde zmínit aterm, eterm a další, ale ve své podstatě se liší jen v podrobnostech.

Protože sám používám jako window managera Window Maker, hledal jsem něco co by mi umožňovalo totéž co Konsole nebo Gnome terminál. Mimoto používám při práci několik otevřených emulátorů terminálu a neustálé překrývání oken xtermu a jejich případné zarovnávaní na ploše mi nepřipadalo přehledné ani intuitivní.

Mrxvt

Takže jsem začal pátrat a jako první když jsem zadal své požadavky z Google vypadl Mrxvt. Jak jsem si přečetl na domácí stránce podporuje záložky, průhlednost a další vymoženosti. Hned jsem ho stáhl a nainstaloval. Potom ale přišlo rozčarování, protože sice uměl průhlednost a záložky, ale byl s podporou thajštiny a s trochou úsilí se dal přemluvit aby používal iso-8859-1. V žádném případě se nehodlal srovnat s tím, že existují i jiná kodování a tak jsem po chvilce koukání na malované domečky v místech kde měla být česká diakritika program smazal.

Pokorně jsem se vrátil ke Gnome-terminálu a protože sleduji novinky v oblasti linuxového software neunikla mi nová verze mrxvt. Po jejím nainstalování mne čekalo příjemné překvapení. Vybral jsem fonty, které jsem chtěl používat a vše fungovalo jak má. Takže jsem vyzkoušel možnosti, které mrxvt má a na nějakou dobu u něho zakotvil. Upravovat chování mrxvt lze velice pohodlně pomocí .mrxvtrc umístěném ve vašem domácím adresáři.

Myslím, že k následující ukázce není potřeba další komentář:

mrxvt*vt0*tabTitle:     Centericq
mrxvt*vt1*tabTitle:     Mutt
mrxvt*vt2*tabTitle:     CursesCal
mrxvt*vt3*tabTitle:     Abook
mrxvt*vt4*tabTitle:     primary-server
mrxvt*vt5*tabTitle:     secondary-server
mrxvt*vt6*tabTitle:     mc
mrxvt*vt6*session:     /bin/bash -c "/usr/bin/mc"
mrxvt*vt0*session:     /bin/bash -c "/usr/local/bin/centericq"

Samozřejmostí je v mrxvt stejně jako v jiných malých emulátorech terminálu použití mnoha přepínačů používaných při sputění terminálu. Zde se dá nastavit průhlednost -tr, vypnutí posuvníku +sb a mnoho dalších včetně barevnosti textu, záhlaví atd.

Multi Gnome Terminal

Multi Gnome Terminal je emulátor terminálu, který se snaží být malý podobně jako xterm a rxvt, ale zároveň se nechal inspirovat funkčností konsole, etermu a screenu.

Kdybych jako první neviděl screenshot na freshmeat.net asi bych se ani nenamáhal ho stahovat a instalovat. Jenže jsem ho viděl :-) A to rozhodlo a nakonec tento emulátor používám výhradně.

Pokud se týká ovládání a nastavení programu je velice podobné jako u Gnome-terminálu. Má navíc různá nastaveni ohledně nových oken terminálů a lepší nastavení klávesových zkratek. Zásadní věc, která mne přesvědčila je to že umí v okně splitovat podobně jako editor vim. Takže si podle rozlišení rozdělím plochu okna tak jak mi nejlépe vyhovuje a je hotovo.

Musím však přiznat, že přestože je to program který jsem si oblíbil i on ma své chyby. Zásadně píše místo ň tak že z toho udělá dvě písmena a občas ho dovede vyřadit z provozu některá konsolová aplikace která vytuhne (většinou mi tohle dělá tmms). S danou záložkou se pak už prostě nic dělat nedá i když uvedenou aplikaci killnu.

Projekt nebyl od roku 2003 updatován což je škoda, ale na domovské stránce se objevilo oznámeni, že se pracuje na portaci pro gtk2. Tak snad.......Pokud máte nějaký svůj emulátor terminálu a má vlastnosti, které za to stojí podělte se o své zkušenosti v diskusi. Nemohl jsem tady vypsat ani všechny emulátory, ani rozebrat nastavení jednotlivých z nich, protože u většiny z nich by to bylo opisování man stránek. K programu Multi Gnome Terminal se chci vrátit v samostatném článku, protože těch skrytých nastavení je opravdu hodně.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Eterm 18.5.2005 09:56 Petr Ježek
L Re: Eterm 19.5.2005 13:37 Ivan Majer
xterm menu 18.5.2005 13:26 Jiří Lisický
L Re: xterm menu 19.5.2005 13:39 Ivan Majer
Rychlost 19.5.2005 10:27 Ondřej Surý
Konsole 19.5.2005 10:45 Pavel Humpolec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze