LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programy, které musíte mít (2) - Správci oken 2.

Minule jsme se podívali na to, co to takový správce oken je a představili jsme si asi nejpoužívanějšího zástupce KDE. Dnes se podíváme na ty ostatní.

29.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 18706×

GNOME

GNOME logo

Úvodem bych měl uvést na správnou míru jednu nepřesnost z minulého dílu. Desktopové prostředí KDE je spjato se "svým standardním" window managerem, a tím je KWin. GNOME je KDE v tomto podobné a standardně běží nad window managerem Metacity.

GNOME (GNU Network Object Model Environment) je jako KDE také desktopové prostředí s programy, které jsou psány přímo pro GNOME (resp. programy využívající rozhraní GTK+ jako např. GIMP).

Grafické rozhraní spustíte stejně jako KDE – ve svém display manageru zadejte své jméno a heslo a z nabídky vyberte typ relace GNOME. Pokud ho nemáte nainstalované – v distribuci Mandrake hledejte v balíčkovači ve skupině Grafické prostředí – GNOME.

Po nastartování GNOME uvidíte opět známé uživatelské rozhraní – plochu s ikonkami, spodní panel se spuštěnými programy a (možná trošku netradičně umístěný) horní panel s menu programů. Nabídka programů je díky představení Mandrake podobná nabídkám v jiných window managerech, takže byste neměli být zaskočeni. GNOME by s vámi také mělo komunikovat česky.

Nastavení najdete v menu Aplikace - Systém - Nastavení - GNOME. Zde si můžete nakonfigurovat chování, pozadí, dekorace oken a mnoho dalšího. Můžete také zkusit spustit Ovládací centrum GNOME, ve kterém si můžete nastavit prostředí programu Nautilus a do určité míry také celkové chování.

GNOME se snaží být intuitivním a použitelným rozhraním, takže s jeho ovládáním byste neměli mít žádné problémy. Jako téměř u všech ostatních window managerů bude dobré, pokud si ovládání a look & feel sami vyzkoušíte.

Jak už bylo řečeno výše – GNOME není pouze správce oken, ale správce desktopu. V jeho nabídce je několik programů, které vám mohou ulehčit práci (později se dostaneme i k jejich bližšímu popisu); použít můžete webový prohlížeč Epiphany, (také) emailový klient a organizér Evolution, textový editor Abiword, tabulkový procesor Gnumeric, správce souborů Nautilus, program na instant messaging (IM) Gaim, textový editor GEdit, účetní program Gnucash, multimediální programy Rhythmbox, GnomeMeeting a mnoho dalšího.

GNOME bývá často označován jako největší konkurent KDE. Také je poměrně náročný na výkon počítače; při startu musíte pár vteřin počkat (často ale bývá rychlejší než KDE). A i pro GNOME je napsáno dost programů se stejným vzhledem a chováním, takže se jedná o další použitelné pracovní prostředí v linuxu.

GNOME - Nastavení prostředí GNOME - Epiphany, webový prohlížeč GNOME - Ximian Evolution
Nastavení prostředí GNOME *** Epiphany, webový prohlížeč *** Ximian Evolution, emailový klient a organizér

Window Maker

Window Maker logo

Předchozí správci oken měli jedno společné – byly to programy, které byly velké, výpočetně náročné a složité. Existují ovšem i alternativy. A právě jednou z nich je Window Maker.

V případě, že nemáte Window Maker nainstalovaný, podívejte se v balíčkovači na Grafická prostředí - WindowMaker.

Po spuštění můžete být trochu zaskočeni implicitním nastavením – nikde nevidíte nabídku programů, ikonky a podobně. Nabídka programů se totiž skrývá (defaultně) pod pravým tlačítkem na myši (nebo klávesou F12). Vpravo nahoře je (dá-li se to tak nazvat) programová lišta a dole jsou "ikony" spuštěných programů.

Window Maker je relativně nenáročný, a přesto uživatelsky přívětivý a snadno konfigurovatelný program. Prostředí si můžete nastavit jednak v grafických nástrojích (menu - Sezení - Window Maker) nebo jednoduše v textových souborech v adresáři ~/GNUStep/.

Window Maker - Nabídka Window Maker - Programy Snownews a CursesCal Window Maker - Grafická konfigurace
Nabídka WM *** Desktop Ivana Majera – programy Snownews a CursesCal a ukázka grafické konfigurace WM

IceWM

IceWM logo IceWM - nabídka

Další z jednodušších správců oken je IceWM. Jeho cílem je jednoduchost, rychlost a vůbec se snaží zbytečně neobtěžovat uživatele.

Jeho prostředí je podobné Windows 9x, po spuštění uvidíte ve spodní části lištu a v levém dolním rohu nabídku s programy. I ovládání je velice podobné, takže byste s ním neměli mít problémy. IceWM byl s vámi měl bez problémů mluvit česky.

V případě, že vám v IceWM něco zásadního schází (např. ikony na pracovní ploše), se dá i poměrně zajímavě rozšířit pomocí modifikací dostupných na internetu.

... další

Kromě zmíněných existuje ale mnoho dalších správců oken – podívat se můžete také na Flux box, Black box, Enlightenment, XFCE, ...

FluxBox Enlightenment XFCE
Ukázkové screenshoty z oficiálních stránek

Závěr

Správci oken (popř. pracovní prostředí) jsou na desktopu obvykle programy, které musíte mít :o). Jejich volba je víceméně podobná volbě linuxové distribuce – každý vám může doporučovat něco jiného (ačkoli se obvykle v diskuzích objeví "tábory" KDE vs. zbytek světa). Vzhledem k tomu, že byste se neměli setkat s žádnými problémy se spuštěním libovolného grafického programu ve svém správci oken, můžete používat to, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

KDE versus zbytek světa 29.11.2004 08:10 Petr Zajíc
|- Re: KDE versus zbytek světa 29.11.2004 13:45 Petr Semelka
L Re: KDE versus zbytek světa 29.11.2004 16:07 Ondřej Čečák
Ale přece se nebudeme hádat ... 30.11.2004 01:18 Jan Houštěk
  |- Re: Ale přece se nebudeme hádat ... 30.11.2004 21:17 Petr Zajíc
  L Re: Ale přece se nebudeme hádat ... 1.12.2004 13:52 Tomas
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze