LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programy, které musíte mít (8) - Emailoví klienti

Thunderbird logo Email je jednou z nejpoužívanějších internetových služeb. Pokud budete chtít s elektronickou poštou pohodlně a efektivně pracovat, použijete nejspíš některého grafického klienta; na ty nejpopulárnější zástupce se dnes podíváme.

23.2.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 25420×

REST:
P: Linus Torvalds
S: Buried alive in email
   -- from /usr/src/linux/MAINTAINERS

Emailoví klienti

Emailový klient, tedy přesněji Mail User Agent (MUA), je program, se kterým pracuje přímo uživatel. Právě sem napíšete emailovou adresu příjemce, předmět a obsah zprávy a potvrzením email odešlete na jeho cestu světem až k serveru příjemce.

Emailoví klienti mohou být rozděleny na dva druhy – na textové a na grafické. Výhodou textových klientů (mezi nejpopulárnější patří mutt a pine) je spuštění v konzoli s tím související možnost jednoduché vzdálené práce (např. přes SSH). V dnešním článku se blíže podíváme na grafické klienty (Thunderbird, KMail a Novell Evolution), které někomu mohou připadat jednodušší (co se ovládání týče), přehlednější a mohou mít více užitečných funkcí. Tak trošku stranou od tohoto dělení strojí weboví klienti, mezi které patří například SquirrelMail nebo webová rozhraní freemailů – např. Gmail.com.

Protokoly pro přenos emailů

Emailový klient nějak potřebuje získávat to hlavní – tedy emaily. Dnes představení klienti to zvládají sami a umožňují stahovat emaily pomocí protokolů POP3 a nebo IMAP(4).

POP3 slouží ke stahování emailů ze serveru na počítač klienta. Jeho typické použití je: připojit se k serveru, stáhnout poštu a odpojit se (a po odpojení od serveru se třeba i odpojit od Internetu). Jeho výhodou je poměrně široká podpora ze strany poskytovatelů; včetně řady freemailů.

Naproti tomu IMAP se může chovat podobně jako POP3 (tedy připojit, stáhnout, odpojit) a nebo může uživatel zůstat stále připojený a pracovat s emaily na serveru. IMAP lze snadno použít pro situaci, kdy pracujete s více stroji a na všech byste chtěli mít přístup ke své poště včetně zachování stavu (příznaků) zpráv – když si na domácím počítači přečtete polovinu přijatých emailů tak se vám bude hodit, že na notebooku pak budou označeny jako přečtené. IMAP má i spoustu dalších užitečných funkcí (sdílené složky, server-side vyhledávání aj.), ale jeho podpora ze strany poskytovatelů je o něco slabší.

Ať už používáte pro stahování emailů ve směru do klienta POP3 nebo IMAP, odesílat budete pravděpodobně přes protokol SMTP.

Stahovat a odesílat emaily můžete šifrovaně – všechny uvedené protokoly lze šifrovat pomocí TLS/ SSL. Tím ovšem zajistíte pouze šifrování na server, na který poštu posíláte nebo ze kterého přijímáte. Vůbec to neřeší situaci, kdy email putuje přes více serverů, které můžou (a většinou to tak dělají) komunikovat nešifrovaně. Proto je pro zajištění soukromí nebo integrity emailu nutné použít např. GPG, program, který zašifruje/podpíše email ještě před odesláním.

Docela trefné přirovnání k emailu je v reálném světe pohled. Na jednu stranu pohledu napíšete text, odešlete a putující pohled si může kdokoli přečíst nebo poupravit dříve, než dorazí ke svému příjemci (nemluvě o tom, že se pohled snadno stratit). S emailem to je při použití standardních postupů téměř stejné.

Pár dalších vlastností klientů

Kromě toho, že by program měl umět pracovat s emaily nás může zajímat pár dalších věcí. Jednou z nich je formát, ve kterém se emaily ukládají. V Linuxu to funguje docela sympaticky – používají se především dva způsoby ukládání: Maildir a mbox. Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že emaily jsou v Maildiru uloženy jednotlivě po souborech, kdežto v mboxu je vše v jednom velkém souboru. Momentálně nás ani tak nezajímají klady a zápory tohoto řešení jako spíše to, že někteří klienti zvládají pracovat oběma způsoby popř. dokáží emaily z toho druhého formátu importovat (popř. existují převodní nástroje).

Další věcí, která by nás mohla zajímat, je filtrování spamu. Pod slovem spam se v IT skrývá nevyžádaný email zpravidla komerčního charakteru. Tyto emaily mohou být dost otravné a pokud je nějak neoznačuje/nezahazuje váš poštovní server, je nutné se nějak bránit – někteří klienti mají antispamové funkce přímo v sobě, jiní dokáží spolupracovat s jiným programem.

Protože je docela obtížné zapamatovat si všechny potřebné emailové adresy, obsahují emailoví klienti adresář – ať nějakou vlastní databázi, LDAP nebo nějaké groupwarové sdílení.

Užitečné funkce jsou i kontrola pravopisu a importní/exportní filtry pro adresář, emaily apod.

Thunderbird

(Mozilla) Thunderbird je emailový klient založený na mailovém klientu z Mozilla Suite. Jednou z jeho hlavních výhod je multiplatformnost – funguje na operačních systémech Linux, Mac OS X a Windows, takže ho v případě potřeby můžete používat na různých platformách a např. jako součást mezikroku migrace na Linux (popř. naopak – pokud budete nuceni pracovat na Windows, budete přesně znát alespoň emailového klienta). Thunderbird zvládá stahovat poštu přes POP3, IMAP; má integrovaný spamový filtr (který se dokáže učit a díky whitelistu nemusí považovat za spam emaily od lidí z adresáře), čtečku RSS a Atom, dokáže snadno kontrolovat pravopis. V případě potřeby se dají funkce Thunderbirdu rozšířit pluginy, kterých existuje veliké množství (např. určité groupwarové funkce díky rozšíření Mozilla Kalendář; existuje plugin pro Open PGP, který využívá podporu S/MIME).

Aktuální českou verzi si můžete stáhnout ze stránek CZilly (cca 10 MB) nebo použít distribučního balíčku (v MDK to je balíček mozilla-thunderbird).

Klady:

  • multiplatformnost
  • integrovaný bayesianský filtr spamu (výhodou je, že se spamfiltr dokáže učit)
  • bohaté nastavení složek a práce s nimi

Zápory:

  • čtečka RSS by mohla mít více funkcí
  • nedostatečné klávesové zkratky
Thunderbird 1.0 Thunderbird 1.0 Thunderbird 1.0

Po zadání údajů průvodci zbývá už jenom zadání hesla. *** Tradá, emaily jsou doma a dle filtrů rozsložkované. *** S RSS čtečkou pracujete jako s emaily.

KMail

KMail je emailový klient desktopového prostředí KDE. Ačkoli KMail vypadá jednoduše a snadno se ovládá, je až překvapivě mocný. Lze snadno ovládat klávesovými zkratkami a má výborné vyhledávání (ať už na straně serveru nebo pomocí regulárních výrazů v lokálních složkách) a filtry (včetně podpory filtrování procmailem). Kromě toho, že zvládá stahování pošty přes POP3, obsahuje plnou podporu protokolu IMAP (takže můžete využívat server-side vyhledávání, cached IMAP vám výborně poslouží v offline režimu apod.) a nativní podporu pro šifrování/podepisování PGP/GPG, zprávy umí bezpečně stahovat/odesílat přes TLS/SSL. Neobsahuje interní spam nebo antivirový filtr, protože si vývojáři myslí, že lepší přístup je využívat externích programů (např. SpamAssassinu) a tak do KMailu začlenili průvodce, kteří vám filtrování emailů externím programem usnadní. Mimo to má několik zajímavých funkcí, např. snadné generování bounců – vaše emailová adresa se pak může jevit určitým odesílatelům jako nedostupná.

Klady:

  • snadno ovladatelný a přesto velice mocný program
  • plná podpora IMAP
  • interní podpora PGP/GPG, TLS/SSL, plugin pro S/MIME
  • pár průvodců pro externí filtrování spamu a virů
  • výborné importní filtry (např. možnost importu emailů a adresáře z programu MS Outlook Express)
  • spolu s KOrganizerem a KAdressem může být součástí firemního groupware

Zápory:

  • potřebuje knihovny KDE
  • interní editor je občas nedostatečný
  • nemá interní spamový filtr, šablony na emaily
KMail 1.6.1 KMail 1.6.1 KMail 1.6.1

Okamžitý náhled na zprávu. *** Interní editor. *** Podpora pro GPG je přímo v programu.

Evolution

Dříve Ximian Evolution, nyní Novell Evolution je mimo jiné emailový klient. Kromě správy emailů zvládne téměř to samé, co konkurenční MS Outlook – správu kalendářů, schůzek a úkolů, kontaktů. Jako klient se dokáže připojit ke groupwarovým serverům Microsoft Exchange, Lotus Notes, OpenGroupware atd. Pomocí gnome-pilot dokáže synchronizovat data s Palm Pilotem, užitím Multisyncu i s ostatními PDA.

Jako emailový klient podporuje zajímavý sběr zpráv do složek a následné vyhledávání emailů, protokoly POP3 a IMAP, editaci HTML zpráv (včetně jednoduchých šablon; prohlížeč dokonce zná a aktivně se brání proti několika trikům používaném autory virů a spamů) a nebo také obarvovaní emailů podle důležitosti. Spam dokáže filtrovat díky integrovanému SpamAssassinu. Program bohužel není portovaný na MS Windows, i když se na tom podle všeho pracuje.

Klady:

  • zvládne se připojit k MS Exchange serveru (přes webové rozhraní pomoci Connectoru)
  • výborné možnosti složek
  • integrovaná podpora OpenPGP a S/MIME

Zápory:

  • neumí flexibilní šablony
  • nepodporuje formátované zprávy
  • vyžaduje knihovny GNOME
Evolution 1.46 Evolution 1.46 Evolution 1.46

Asistent pro nastavení Evolution vás na začátku snadno navede ke správně konfiguraci. *** Přehled včetně čtečky RSS. *** Vyhledávání ve složce s emaily.

Závěr

Co dodat na závěr? Pokud používáte emaily v trošku větší míře a chtěli byste s nimi pracovat trochu efektněji a komfortněji, budou emailoví klienti jednoduše programy, které musíte mít :).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

nevýhody 23.2.2005 08:20 Martin Lebeda
Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 09:44 o.k.
L Re: Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 17:59 Ondřej Čečák
  L Re: Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 23:11 Petr Zajíc
    L Re: Thunderbird - nevyhody 2.3.2005 14:31 Jan Houštěk
      L Re: Thunderbird - nevyhody 2.3.2005 14:32 Jan Houštěk
Evolution 2.0 3.3.2005 09:22 Josef Šmidrkal




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze