LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Hakin9 3/2006 (10)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné jak obcházet switche a firewally, co především z pohledu bezpečnosti obnáší IPv6 a nebo jak rozšířit funkčnost IPTables.

14.6.2006 09:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11381×

Obálka Hakin9 #10

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro květen-červen uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Lumír Peterek, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Nástroje – Acunetix Web Vulnerability Scanner; loghound
 • Téma čísla
  • Využití chyb mechanismu zpráv Windows pro injekci kódu
 • Pod lupou
  • Jak obejít firewally nebo směrovači často používané filtrování IP adres
 • Techniky
  • Vývoj rootkitu L2.6KM
 • Teorie
  • Bezpečnost IPv6
 • Programování
  • Vlastní rozšíření IPTables
 • Okolí
  • Hacking nejen na Netu
 • Fejeton
  • Moje auto má firewall
  • Budoucnost je tak růžová, že nosím sluneční brýle
 • Rozhovor
  • Nová generace virů: nikdo není v bezpečí? Rozhovor s Mikko Hypponenem
 • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Úvod magazínu je víceméně tradiční, po editorialu šéfredaktora Jaroslawa Szumskiho následují dvě dvojstránky s novinkami především s bezpečnostní tématikou.

Následuje obsah přiloženého CD, na kterém najdete samozřejmě live distribuci hakin9.live 2.9.1-ng, díky které si můžete snadno a rychle vyzkoušet většinu technik probíraných v článcích, různé užitečné programy (včetně plných verzí komerčních programů AcunetixWeb Vulnerability Scanner a Steganos Safe 6), dokumentaci a tutoriály (některé dokonce ve formátu SWF) a několik knih v elektronickém formátu. Nástroj Acunetix Web Vulnerability Scanner je rovnou popsán v následující rubrice, spolu s analyzérem loghound.

První článek pojednávající o zneužití mechanizmu zpráv na Windows je mimo mé vědomosti, takže můžu jenom konstatovat, že v textu je popsáno, jak lze s pomocí prvku grafického rozhraní spustit exploit, obejít firewall a nejlépe také povýšit svá práva.

Druhý článek vám připomene, že například kontrolovat fingerprint certifikátu používaného při šifrování se vyplatí i na lokální síti – dozvíte se, jak lze přinutit směrovač ve vaší lokální síti, aby vám posílal i to, co nemá a to celou řadou způsobů (spoofing, cache poisoning, hijacking, ...) až třeba po zmínku o DoS.

Pokud už se útočníkovi povede třeba s pomocí technik uvedených výše prolomit zabezpečení serveru, bude si svou přítomnost chtít pravděpodobně jednak pojistit a jednak zakrýt; k tomu všemu může sloužit rootkit. Na stránkách Hakin9u už byl vývoj rootkitu probírán vícekrát, tentokrát se zaměřením na jádro řady 2.6 včetně představení postupů pro skrývání procesů nebo zvyšování privilegií.

Celkem rozsáhlý článek z českých luhů a hájů (od Rity Pužmanové, jejíž jméno si možná pamatujete z webu LUPA.cz) se věnuje IPv6, opět se zaměřením na bezpečnost. Celkem pěkně je nejprve zmíněno zabezpečení na v současné době převažujícím IPv4 včetně jeho problémových míst, aby na závěr vynikly výhody právě IPv6. Text je zpracován poměrně pečlivě a rozhodně se dozvíte víc než z pouhého popisu implementace IPSec v IPv6, nadpis by mohl být klidně pouze například IP nové generace.

A u síťování zůstaneme i nadále; pokud jste někdy konfigurovali firewall na Linuxu, pravděpodobně jste narazili na nástroj iptables. V případě, že byste potřebovali pracovat s packety jinak, než současná verze umožňuje, vám nic nebrání napsat si vlastní modul, který umožní vše co potřebujete; po přečtení článku s příkladem celého vývoje možná nakonec usoudíte, že to bude nesnazší cesta.

Časopis uzavírají víceméně "odlehčené články", stačí už název prvního – Hacking nejen na Netu (aneb Lifehacking). Lifehacking není vlastně nic jiného než aplikace "filozofie" hackerů (v původním slova smyslu samozřejmě) do běžného života – například, jak opravit rozbitou stoličku.

Fejeton už tentokrát není pouze jeden, ale hned dva; první je pohled do (blízké?) budoucnosti, kde i osobní automobily musí mít firewall; druhý je víceméně také futuristický, ale spíš upozornění na to, kam ochrana audiovizuálního materiálu může vést (především jde o narážku na rootkit od Sony na hudebním nosiči).

Na úplný závěr je rozhovor s Mikko Hypponenem, odborníkem na problematiku počítačových virů, resp. virů obecně, protože zmíněno je také možné nebezpečí v přenosných zařízeních (včetně mobilních telefonů a podobně) nebo alespoň "pouze" virů řádně vybavených pro šíření po často mizerně zabezpečených bezdrátových sítí.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet. Škoda jen, že je v něm stále tolik rušivých chyb.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze