LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 11/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

21.11.2007 05:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11094×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Joanna Gilová.

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • obsah
  • Aktuality
    • Ubuntu
    • Gentoo
    • Kernel
  • Popis DVD
    • SUSE Linux Enterprise Desktop 10 (SP1)
    • SUSE Linux Enterprise Server 10 (SP1)
    • Bonusový software (na DVD SLES 10):
      • Alt Linux 3.0.4 Compact
      • PCLinuxOS 2007
  • Pro začátečníky
    • Správa projektů v Linuxu
    • Tučňák na laptopu
  • Bezpečnost
    • Spam a jak na něj…
    • Kvalitní IPS na opensource platformě
  • Pro programátory
    • Vizuální komponenty v PHP
    • Databázové systémy v prostředí Linuxu
    • Python — proměnné a uživatelský vstup
  • Řešení
    • PGP v Kmailu
  • Praxe
    • Vytvoření vlastní distribuce pomocí Danixu
    • GnuCash
    • Formuláře v systému LaTeX
    • Lingea Lexikon 2002
  • Rozhovor s Františkem Huckem, vedoucím projektu Linuxsoft
  • Fejeton
    • Anička sekretářka

Podrobněji k obsahu čísla

Tradiční příloha tohoto čísla časopisu se opravdu velmi povedla, obsahuje jednu z nejlépe odladěných a zpracovaných distribucí GNU/Linuxu, SLED/SLES 10. Jako bonus jsou na druhém DVD ISO obrazy povedené a vychvalované distribuce Alt Linux, z klávesnic ruských vývojářů, a v současnosti jedné z nejpopulárnějších distribucí PCLinuxOS

V prvním článku „Správa projektů v Linuxu“ se autor věnuje problematice organizace projektů, jenž by mohla zajímat řadu IT pracovníků, kteří povyšují ve své kariéře :-). Autor vyzdvihl dva projekty, Planner (využívající knihoven GTK+) a KPlato (pro QT). Pro potenciální uživatele jmenovaných programů budou užitečné informace z počátku článku, kde je vysvětlena problematika a pojmy.

„Tučňák na laptopu“ se věnuje problematice z docela zajímavého úhlu. Volba distribuce Gentoo míří na uživatele, kteří hodlají využít každý použitelný takt počítače na 100%. Autor se příliš nevěnuje používání GNU/Linuxu na obecných počítačích, ale snaží se vystihnout specifika spjatá s nasazením na laptopech, tj. power management, akcelerovanému desktopu na integrovaných grafických akcelerátorech, či Bluetooth.

Jedno z největších a nejotravnějších rizik pro uživatele je nevyžádaná pošta, občas se v ní může nacházet havěť, která promění stanici na dalšího bota využívaného k dalšímu šíření spamu. Článek „Spam a jak na něj…“ je věnován spolupráci s Amavisem, vedoucí ke kontrole nebezpečných příloh v emailech.

„;Kvalitní IPS na opensource platformě“ je článek věnovaný bezpečnosti a ochraně proti průnikům (IPS = Intrusion Prevention System). Autor článku se zabývá využitím Snortu jako IPS, jímž jsou sledovány pokusy o průniky až na úrovni 7. síťové vrstvy.

Smarty, šablonovací systém, o kterém jsme psali i na našem portále, je populární a u svých uživatelů vynucuje oddělení spracování dat od jejich prezentace. Autor článku „Vizuální komponenty v PHP“ se zabývá právě tímto šablonovacím systémem. Vzhledem ke stručnosti článku jej lze brát pouze jako nasměrování na tento šablonovací systém a správný způsob psaní kódu v PHP.

Z mého hlediska byl nejzajímavější článek „Databázové systémy v prostředí Linuxu“. Článek začíná obecnými informacemi o databázích, tj. co jsou databáze a jaké základní požadavky jsou na ně kladeny. Dále se věnuje lehkému představení několika projektů, které jsou k dispozici zdarma, tj. MySQL, PostgreSQL, FirebirdSQL, IBM DB2 ExpressC a Oracle Database 10g Express Edition.

Školička programování v scriptovacím/dynamickém jazyce Python pokračuje dílem „Python — proměnné a uživatelský vstup“. Autor ukazuje, jak psát programy, aby dokázaly číst vstupy od uživatelů a jak je psát, aby nebyl problém s kódováními.

Šifrováním mailů se zabývá článek „PGP v Kmailu“. Napřed je objasněno co je šifrování a jak funguje, jak si vytvoříte šifrovací klíče a jak je vyměníte s protějškem. Nakonec je vysvětlena integrace GPG do oblíbeného emailového klienta Kmail.

David Pravec, hlavní osoba kolem distribuce Danix, napsal článek „Vytvoření vlastní distribuce pomocí Danixu“, v němž ukazuje, jak připravit moduly pro Danix, jak je integrovat do LiveCD a mj. jak změnit startovací obrazovku, aby bylo patrné, že se jedná o odvozené dílo :-). Jen pro zajímavost, víte, proč Richard M. Stallman nemohl přijmout dřívější verzi distribuce? Odpověď najdete v tomto článku.

Účetnictví pod GNU/Linuxem, nebo *BSD je trochu zapeklitým oříškem. Jedním z nejznámnějších programů je GnuCash, který je sice nenápadným, ale velmi mocným nástrojem k vedení podvojného účetnictví. Pro naše podmínky je potřeba přizpůsobit jeho konfiguraci a vestavěné šablony, ale je 100% vyhovující. Článek „GnuCash“ je věnován právě tomuto článku.

Jiří Rybička, nejvýznamnější osoba kolem LaTeXu v našich končinách, napsal článek „Formuláře v systému LaTeX“. Tutoriál, který od tohoto autora v tomto časopise vychází je tím nejlepším, co v časopise posledních několik čísel vychází, byť se již dostává do náročnějších témat pro začátečníky. Z článku se můžete naučit, jak psát dokumenty, jenž mají povahu formulářů a z minulého dílu by měli čtenáři již vědět, jak formuláře plnit daty.

Posledním regulerním článkem tohoto čísla je krátké představení slovníků Lingea Lexikon 2002, jenž fungují nativně i v prostředí GNU/Linuxu. Autor článku vyzdvihl bezproblematickou funkčnost software.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu (tentokrát jsem jich potkal opravdu málo) jsou kompenzována kvalitním obsahem. Velmi pozitivně hodnotím zvětšující se podíl článků českých autorů na celkovém obsahu.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Překlep 21.11.2007 05:51 MaReK Olšavský
L Re: Překlep 21.11.2007 16:38 Ondřej Čečák
Neověřené informace ? 23.11.2007 00:09 Petr Volejnik
  L Re: Neověřené informace ? 23.11.2007 10:22 Vojtěch Trefný




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze