LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hakin9 6/2006 (13)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o Xpath Injection, aplikačním fingerprintingu nebo o bezpečnostních politikách.

27.11.2006 10:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10601×

Obálka Hakin9 #13

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec-srpen uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce
    • hakin9.live – Obsah CD
  • Téma čísla
    • Úvod do techniky Xpath Injection
  • Praxe
    • Dá se oklamat fingerprinting aplikační vrstvy?
  • Techniky
    • Narušení bezpečnosti a vynucení politiky systémem IDS a branou firewall
  • Teorie
    • Application Mapping
    • Druhy počítačových virů
  • Praxe
    • Anti-Sniffing, soukromí a VPN
  • Rozhovor
    • Jsme proti – rozhovor s Garym McGrawem
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Nový tým ve vedení časopisu dospěl k představení některých změn, které by měly čtenáře čekat. První a možná také důležitější z nich je zkrácení intervalu vydávání, z vydání jednou za dva měsíce se zkrátí periodicita na polovinu, takže se z časopisu stane od nového roku měsíčník. Druhé novinky bychom se měli dočkat už v příštím čísle a mělo by jít o spotřebitelské testy různých zařízení od lidí, kteří se jejich správou a nasazováním přímo zabývají.

Samotná podoba magazínu se zatím moc nezměnila, na úvod je stejně jako dříve dvojlist novinek především z oblasti bezpečnosti, hned následované představením obsahu přiložených CD – ty jsou nově dvě; na prvním naleznete stejně jako dříve live distribuci hakin9.live, která je založena na Auroxu a umožňuje snadné vyzkoušení v článcích probíraných témat a mnoho dalšího a na nově zařazeném druhém CD by kromě dalšího software a ostatních materiálů mělo být 6 speciálních verzí některých komerčních aplikací, jak jinak než z oblasti bezpečnosti.

Klidně ale můžeme přejít dál hned k prvnímu článku, který popisuje útoky typu Xpath Injection, které jsou svým provedením podobné útokům SQL Injection, jde tedy o vykonávání vložených instrukcí, tentokrát ale v jazyku Xpath, který například umožňuje pohodlně získávat informace z XML dokumentů. Asi nebude žádným překvapením že cílem snažení bude dostat vlastní kód do děravé aplikace a získat tak neoprávněný přístup k datům uvnitř.

Další článek se zabývá aplikačním fingerprintingem, tedy zkoumáním provozovaných aplikací podle toho, jak se hlásí nebo chovají. Po úvodu do problematiky je představen nejzákladnější způsob rozpoznávání verzí a služeb – jednoduše z jejich bannerů programem nmap. Trochu zajímavější je posléze další typ, který je obecně popsán jako sledování známých chyb nebo jednoduše odlišností v implementaci standardů, prakticky to je představeno na komunikaci protokolem HTTP, čemuž se později věnuje zbytek článku, který je poměrně povedený a zajímavý.

Následující text se po delší době opět zabývá IDS, konkrétněji NIDS; detekování narušení firewallu případně lokální sítě pomocí nástroje SNORT. V článku je pěkně popsáno vše návrhem firewallu počínaje po konfiguraci SNORTu včetně některých technických detailů konče; pěkné.

V aktuálním čísle je tak trochu překryv témat, protože další článek se věnuje problematice application mappingu, což je v podstatě to samé jako fingerprinting s tím rozdílem, že teď se kromě především odlišností v implementaci standardů a jejich rozpoznávání autor věnuje problematice jednoduché analýzy bannerů služeb regulárními výrazy včetně automatizace celého procesu.

Na své si přijdou také programátoři, protože ukázky kódu provází představení různých druhů počítačových virů, i když je povídání docela obecné, obsahuje bloky instrukcí assembleru a přestavuje některá schémata používaných technik.

Poslední praktický článek se zabývá předcházením odposlechu komunikace a praktickým nasazením virtuální privátní sítě. Kromě základní teorie je na praktických příkladech představena konfigurace služby OpenVPN.

Časopis uzavírá rozhovor s Gatym McGrarem, CTO společnosti Cigital, která působí jako konzultační firma zaměřená na výrobce software, nebude tedy nijak překvapivé, že se otázky točí především kolem této problematiky.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze