LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hakin9 4/2005 (8)

Ve stále aktuálním čísle Hakin9u se dozvíte o slabinách bluetooth, vyhledávání zranitelných webových aplikací pomocí Google nebo třeba o ruční obnově souborů z poškozeného souborového systému ext2.

8.8.2005 07:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11425×

Obálka Hakin9 #8

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích světa. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec/srpen uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

Obsah čísla je jako tradičně rozdělen do tří tématických celků – Základy, Útok a Obrana.

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce
    • hakin9.live – Obsah CD
    • Byli jsme tam – Black Hat Europe 2005
    • Nástroje – Sam Spade for Windows, Knock
  • Základy
    • Nebezpečný Google – vyhledávání důvěrných informací
    • Vnitřní mechanizmus systémů IDS
  • Útok
    • Bezpečnost připojení Bluetooth
    • Přechytračení osobního firewallu – úvod pro vývojáře Windows
  • Obrana
    • Síťová steganografie – ukrývání dat v hlavičkách TCP/IP
    • Získávání dat z linuxových souborových systémů
    • Ochrana programů pro Windows před crackery
    • Návrh fyzického zabezpečení
  • Závěrečné rubriky
    • Fejeton
    • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Po tradičních rubrikách, kterými jsou editorial šéfredaktora, obsah CD, krátké novinky a popis CD (ke kterému se dostanu o něco níže) následuje reportáž z konference Black Hat Europe 2005. Úvod uzavírají dvě stránky s představením nástrojů Sam Spade for Windows (automatický generátor emailů pro abuse@, především pro emaily označené za spam) a Knock, program, který slouží současně jako démon a klient technice zvané port knocking – tím že si "zaklepete " sekvencí packetů na určité porty, otevře se vám např. port s SSH apod.

Otočíte-li list, dostanete se k první velké rubrice časopisu Základy. V ní jsou nejprve docela široce popsány různé příkazy pro vyhledávání pomocí www.google.com, především s důrazem na vyhledávání slabin webových aplikací. Google se snaží indexovat celý veřejný web, proto není žádným překvapením, že pomocí něj můžete snadno nalézt zranitelné webové aplikace, například podle čísla verze, chybových hlášek nebo třeba přístupových statistik. Zmíněno je také indexování jiných dokumentů (například .DOC nebo .PDF), které mohou obsahovat fráze jako "Pouze pro interní použití!", takže je můžete full-textovým vyhledáváním snadno najít a následně klidně pomocí Google zobrazit. Základy uzavírá článek o IDS, který je cílený na jejich vnitřních mechanizmy a základní způsoby, jak je obcházet.

Další velkou rubrikou je Útok, jehož stěžejní částí je článek o bezpečnosti a útocích na bezdrátové spojení pomocí bluetooth. Nejprve je popsána nutná teorie zabezpečení vlastního spojení a dál už útok a jak ho provést. Kromě toho je popsána řada dalších technik, na které můžete běžně narazit – spoofing, detekování skrytých zařízení, skenování služeb, přetečení zásobníku, bluejacking, DoS a další. Mimo to se také dozvíte o prvních virech pro mobilní telefony, které se prostřednictvím bluetooth šíří a jak je odstranit. Dalším článkem ze sekce Útok je Přechytračení osobního firewallu ve Windows pomocí přemostění přes vlákna legitimní aplikace (např. MS Internet Explorer). Sice jsem vlastnímu kódu plně nerozuměl, ale časopis tak alespoň ukazuje, že se nezaměřuje pouze na bezpečnost Linuxu.

Poslední ze stěžejních rubrik je Obrana. První článek tohoto zařazení má název Síťová steganografie a je v něm popsáno, jak lze poslat tajnou informaci skrytě přes TCP/IP (typicky po Internetu) pomocí polí v packetech, které jsou sice povinná, ale v praxi se nepoužívají. Popsáno je několik různých způsobů a až na screenshoty s ukázkou (v bílem časopisu byly obrázky monitoru shellu – tedy černé pozadí a šedý text) bylo vše pěkné. Další článek popisuje získávání dat z (typicky linuxových) souborových systému poškozených nějakým způsobem – ať už útokem nebo chybou hardware a podobně. Vlastní popis ručního získávání souborů a teorie kolem toho není špatná, ale na článku mi vadilo několik věcí. Tak předně navzdory titulku je popsán pouze ext2 (a částečně 3), okrajově ReiserFS (bez uvedení verze) a třeba XFS není zmíněn vůbec. Dál jsem se pobavil u překladu slova i-node – s i-uzlem jsem se opravdu ještě nesetkal (oprava: beru zpět, i-uzel patří do uznávané terminologie). Po obnově dat následuje popis obrany programů pro Windows, respektive obecně před reverse engineeringem programů pod tímto operačním systémem. Posledním článkem je návrh fyzického zabezpečení firmy, který shrnuje celý proces adekvátního návrhu fyzické bezpečnosti, ale také dostupnosti.

Časopis uzavírá stejně jako minule fejeton, který je na téma (ne)dohledatelnosti útočníka, tedy pokud se připojí k Internetu opravdu anonymně.

Přiložené CD

CD naleznete vlepené pár stránek po začátku časopisu a jeho obsahem je live distribuce hakin9.live 2.5.2 (založena na Aurox Live 10.2), která běží na jádře 2.6.9. Samotné CD kromě převážně bezpečnostních nástrojů obsahuje také dokumenty RFC, několik ebooků v PDF, nepublikované články, tutoriály a další dokumentaci. Novinkou jsou tentokrát aplikace zaměřené na útok na zařízení používající bluetooth a MTA Postfix.

Závěr

Konečně se zdá, že sazba a chyby v textu jsou nadobro v pořádku, takže čtení zajímavých článků nic nebrání. Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze