LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux+DVD 08/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

6.8.2007 12:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10291×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Jádro Linux
  • Mandriva
  • OpenOffice
 • Popis DVD
  • Mandriva Linux 2007.1 Spring Free
  • Gentoo 2007.1
  • Bonusový software (na DVD Gentoo):
   • Floola
   • Toribash
 • Pro začátečníky
  • Multimédia v Ubuntu
 • Technologie
  • (Ne)jistá budoucnost roztomilých efektů
 • Software
  • Vývoj projektů svobodného softwaru
 • Bezpečnost
  • Zabezpečení poštovních služeb pod Linuxem
  • Kryptografie
 • Technika
  • Systém LaTeX a přístupy ke zpracování textů
  • Tvoříme DVD–Video s vlastním menu
 • Pro programátory
  • Válka robotů
 • Hardware
  • Linux na starém hardware
 • Zábava
  • Multimédia centrum v Linuxu
 • Praxe
  • SyatemRescueCD
 • Fejeton
  • Poučení pro příště…

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na prvním je Mandriva Linux 2007.1 Spring Free, která je jednoznačně jednou z nejoblíbenějších distribucí GNU/Linuxu v ČR/SR. Na druhém DVD je Gentoo 2007.0 s bonusovým softwarem.

V květnu vyšla nová verze Gentoo Linuxu 2007.0 a s kódovým jménem Secret Sauce o níž je tento článek. Autor se hned na počátku instalace setkal s problémem startu X serveru s moderní kartou ATI. Článek velmi zhruba popisuje instalaci desktopu z Live(CD/DVD) a je stručnou recenzí spokojeného uživatele této distribuce.

Článek „Multimédia v Ubuntu“ je stručným průvodcem softwarem, kterým lze v Ubuntu Linuxu (platí ale i pro ostatní distribuce) přehrávat multimédia, tj hudbu a video. Zpočátku shrnuje autor přehrávače videa a poté popisuje několik audio přehrávačů, pochopitelně nemůže popsat všechny možné varianty, protože to by mu pravděpodobně nedostačoval rozsah časopisu :-). Tento článek udělá radost především začátečníkům, kteří zatím nevědí, který přehrávač je k čemu dobrý.

„(Ne)jistá budoucnost roztomilých efektů“ se věnuje akcelerovanému „3D“ desktopu. Po malém ohlédnutí za Compizem a Berylem, kde je dobře rozebrán hlavní rozdíl přístupu k problematice a nastavitelnosti obou managerů (Compiz vyvíjí Novell s ohledem na stabilitu, kdežto Beryl je komunitní projekt, u nějž domácí fandové spíše upřednostní rozsáhlé možnosti nastavení). Další část článku se zaměřuje na budoucnost, která nás čeká po opětovném spojení obou projektů.

První článek o bezpečnosti, „Zabezpečení poštovních služeb pod Linuxem“ je o zabezpečení a nastavení poštovního serveru Postfix a popisuje i možnosti prostředí Zimbra. Článek je delší, než je obvyklé v tomto časopise, ale vše je popsáno tak, že si s touto konfigurací poradí i nepříliš zkušený správce. K zabezpečení budovaného poštovního serveru jsou využity mechanismy TLS, Spamassassinu, AMaViSu a ClamAVu. Nakonec článku představuje autor (komerční) prostředí Zimbra, které lze vyžít k řešení komunikace ve firmě.

Jako nejlepší článek tohoto čísla bych volil ten, který se schovává pod jménem „Kryptografie“. Popisuje princip fungování symetrické i asymetrické kryptografie. Čtenář se dozví, jak vygenerovat certifikáty a jak funguje jejich ověření certifikační autoritou. Po těchto krocích je vysvětlen přístup k poštovnímu serveru pomocí TLS, čímž se článek malinko tématicky překrývá s předchozím. Nakonec je ukázána konfigurace Apache serveru a vytvoření vlastní CA.

Jiří Rybička, autor skvělé knížečky o LaTeXu, přispěl do časopisu článkem „Systém LaTeX a přístupy ke zpracování textů, ve kterém se snaží přiblížit tento dokonalý zásecí systém novým, potenciálním zájemcům o kvalitně vyhotovené tiskoviny a materiály. Čtenář se dozví co je TeX a jaké jsou (některé) výhody použití LaTeXu proti využívání plain TeXu. Článek je opravdu velmi jemné naťuknutí a pokud někoho nadchne, nelze než doporučit učebnici „LaTeX pro začátečníky“ od stejného autora.

„Tvoříme DVD–Video s vlastním menu“ jde na multimédia z trochu jiné strany. Přehrávání DVD je vcelku běžnou záležitostí, ale jejich tvorbu dělá podstatně méně uživatelů, leč kamery jsou dostupnější pro stále větší počet uživatelů a proč se nepochlubit svými videi i těm, kteří disponují jen DVD přehrávačem? Článek provede čtenáře převodem dat do správného formátu, potřebného pro DVD, zhotovením menu a finálním dokončením obrazu DVD, který lze vypálit na médium.

&dbquo;Válka robotů“ není článkem o běžné bojové hře, jak by se mohlo zdát z názvu, ale o velmi sofistikované hračce pro progamátory, jimž je programování více, než jen prací. Článek popisuje projekt Robocode ve kterém postupně programujete svého vlastního bojového robota, jehož poté vypustíte do „bojové arény“ k souboji s dalšími roboty. V této hře se lze seznámit se základy programování umělé inteligence, jelikož bez inteligentního robota nemůžete vyhrát žádný souboj.

Máte starý počítač, který vám je líto vyhodit? Proč jej nasadit na místo routeru a nevyužít jej jako desktop? Nebude to jednoduché a budete muset velmi pečlivě vybírat použité aplikace, ale jde to. O takovémto využití staršího PC je článek „Linux na starém hardware“, kde se mimo jiné snaží autor odpovědět i na otázku volby vhodného software.

Článek „Mutlimediální centrum v Linuxu“ na první pohled vypadá, že doplňuje jiný článek tohoto čísla, „Multimédia v Ubuntu“, ale nemá takový záběr v množství software. Je psán na vyšší technické úrovni a věnuje se především přehrávání videa. Pokud čtenář nerozumí volbám obrazových a zvukových ovladačů v přehrávači, najde v tomto článku jejich výčet i s tím, co nabízejí.

Velmi užitečnou distribucí pro záchranu dat je „SystemRescueCD“, která se stala námětem pro poslední článek tohoto čísla. Český autor popisuje velmi rozumným způsobem možnosti této malé distribuce a její instalaci na USB disk. Pokud tuto distribuci neznáte, nebo nemáte jinou oblíbenou záchrannou distribuci, může vás článek navést rozumným směrem.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, předplatit u společnosti Send, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze