LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux+DVD 4/2005

Číslo, díky kterému již nemusíte bootovat do jiného operačniho systému. Celé číslo je převážně zaměřeno na multimedia.

6.4.2005 06:00 | Pavel Lipár | Články autora | přečteno 11620×

Pojďme se podívat co nám nové číslo populárního časopisu přináší a co nám nemůže utéct.

DVD Vypalovačky
Majitelů vypalovaček DVD stále přibývá. Důvodem jsou dnes již jejich velice příjemné ceny. Díky těmto zařízením nyní můžete na domácím počítači sledovat filmy na DVD a používat data, umístěná na DVD nosičích. To ale není vše, co jsem tím získali... Nyní si bez problému uděláte úplnou záložní kopii nejdůležitějších dat z počítače. Již nemusíte pečlivě vybírat, aby se vše vešlo na jedno CD-RW. Jednoduše si označíte nejdůležitější systémové adresáře, celý domácí adresář a adresář se záložními kopiemi na disku a vše vypálíte pomocí K3b na jedno DVD. Stejně tak si nyní můžete zálohovat své oblíbené televizní seriály (např. Star Trek, Stargate) a uložit je na jedno médiu, namísto na 6 nebo 7. Další výhodou je tvorba vlastního DVD s rodinným videem, které natočíte digitální kamerou. S pěkným menu a s decentní hudební kulisou. K výše uvedeným použitím se vám budou určitě hodit články z tohoto čísla věnovaného tvorbě DVD. Existuje stále více nástrojů, které slouží pro tvorbu DVD a překážek, které stojí v cestě k jejich používání, již opravdu není mnoho. Kromě toho v tomto čísle jako obvykle najdete zajímavé popisy nových programů a praktické rady k používání GNU/Linuxu. Zvláště slibně hodnotíme program Nvu, který se možná stane další slavnou open-source aplikací, dostupnou pro různé systémové platformy.

Přehrávání a kopírování DVD
Počítač s GNU/Linuxem vybavený DVD mechanikou může úspěšně sloužit jako plně funkční přehrávač VIDEO-DVD. Náš systém zvládne také kopírování obsahu DVD na pevný disk.

Tvorba VIDEO-DVD
S pomocí volně dostupných linuxových nástrojů si můžete vypálit na DVD libovolný videozáznam a následně jej opatřit pěkným, funkčním menu s kulisou svého oblíbeného hudebního interpreta.

Nvu - pokročilý nástroj pro tvorbu WWW stránek
Nvu je integrované prostředí pro podporu vývoje internetových stránek, díky kterému se bude moci kdokoliv, dokonce i začátečníci, samostatně prezentovat na Internetu. V tomto článku se věnujeme výhodám a možnostem, které přináší nejnovější verze tohoto programu.

Rozhovor s Matthiasem Urlichsem, vývojářem projektu Ubuntu
S Cristianem jsme si povídali o postupu prací na distribuci a o jeho názoru na systémy postavené na Fedoře, jako je například Aurox. Zeptali jsme se také na vliv firmy Red Hat na finální podobu distribuce a na datum vydání Fedora Core 4.

Patent na rozum
Poslední dobou se hodně mluví o schvalování směrnice Evropské unie, týkající se softwarových patentů. Filip popisuje pozadí problému a vysvětluje, s čím jsou dohady spojeny.

Gourmet Recipe Manager - nástroj pro kuchaře
Mnoho lidí si myslí, že by GNU/Linuxu prospělo více aplikací určených pro domácnost. Gourmet Recipe Manager (GRM) je jedním z projektů tohoto typu. Jedná se o grafickou aplikaci pro správu databáze receptů, ingrediencí a nákupních seznamů.

Konserve - nástroj pro tvorbu záložních kopií
Tvorba záložních kopií je jednou z nejdůležitější, ale často také nejvíce opomíjenou činností. Konserve nám pomůže tento proces automatizovat, abychom se nemuseli bát, že v případě náhodného smazání originálních souborů přijdeme o naše data.

Bluefish - editor pro programátory webových stránek
Bluefish je pokročilý textový editor pro podporu tvorby HTML dokumentů. Kromě mnoha užitečných průvodců, které pomáhají při tvorbě tabulek, stylů, rámců či formulářů nabízí také funkci zvýrazňování syntaxe kódu každé naší stránky.

Avidemux - program pro editaci videa
Avidemux dovoluje prohlížet film po oknech, vystřihovat nežádoucí úseky a vkládat jiné. Kromě toho umožňuje aplikaci různých filtrů pro zvýraznění obrazu nebo dokonce vkládání titulků.

Bastille Linux - nástroj pro zvýšení bezpečnosti distribucí
S implicitními nastaveními instalátoru ponechává úroveň bezpečnosti GNU/Linuxu mnoho prostoru pro zlepšení. Bastille Linux je program, který nám prostřednictvím přívětivého průvodce pomůže zvýšit úroveň bezpečnosti našeho systému.

Globulation 2 - real-time strategie
Globulation 2 je skvělá strategická real-time hra (RTS) pro GNU/Linux. Máme zde za úkol udržovat při životě, rozvíjet a chránit námi řízenou populaci Globulů.

Automatický start výměnných nosičů
Připojovat výměnné nosiče vždy ručně je otrava. Proto vzniklo několik řešení, která mají za úkol usnadnit uživatelům život tím, že určené zdroje připojí automaticky.

Souborové systémy pod GNU/Linuxem - srovnání
Překvapil vás instalátor otázkou, jaký souborový systém chcete používat? Tento článek vám pomůže pochopit pojmy jako jsou Ext3fs, XFS, JFS nebo procfs. Řekneme si, čím se navzájem liší a jaké souborové systémy se nejlépe hodí pro desktop či server.

Tipy a triky
Při práci s GNU/Linuxem se mohou hodit tipy a triky všeho druhu. Jejich znalost vypovídá také o tom, zda je daný uživatel začátečník nebo patří mezi pokročilé.

Vypalování DVD
Poslední dobou se razantně zvýšila obliba domácí přehrávačů DVD filmů, v důsledku čehož si stále širší okruh majitelů počítačů pořizuje DVD vypalovačky. Z článku se dozvíte, jak nakonfigurovat nástroje a zařízení potřebné k úspěšnému vypalování DVD

Ndiswrapper - bezproblémová podpora pro Wi-Fi karty pod GNU/Linuxem
Díky linuxové implementaci NDIS nyní můžeme používat windows ovladače pro bezdrátové síťové karty ??? spolupráce s těmito zařízeními byla dosud jedním z mála slabých míst GNU/Linuxu.

Solutions Linux
Vydavatelství Software-Wydawnictwo se již podruhé zúčastnilo pařížského veletrhu svobodného software Solutions Linux, který se konal ve dnech 1.-3. února 2005.

Test - HP NX 9020
Distribuce měsíce - Arch Linux 0.7

Co naleznete na dvou přiložených DVD discích
SUSE Linux 9.2 FTP Version (bez technické podpory), Fedora Core 3 Extras (kompletní seznam dodatkových balíčků), Slackware Linux 10.1, Linux+Live 2.2, Arch Linux 0.7 (ISO), Xandros Desktop OS 3.0.1 Open Circulation (ISO), a dále spoustu systémových nástrojů (jádro, DVD+RW-Tools...), nástroje pro Authoring DVD, Webmastering, grafiku, kancelářské nástroje, hry a spoustu dalších.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze