LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 04/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Miroslav Biňas.

10.4.2008 18:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9415×

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • editorial
    • obsah
  • Aktuality
    • Gentoo
    • Ubuntu
  • Popis DVD
    • Musix Release2, FreeBSD 6.3, MOC 2.4.3, NeroLinux 3.0.0.0
  • Pro začátečníky
    • GIMP II
    • LunarLinux — instalace krok za krokem
  • Pro programátory
    • Python — okna aneb GUI
    • Programování v BASH-i
    • Objekty v databázi s db4objects
  • Praxe
    • Linux a jak na něm vydělat
    • Nero Linux
    • Zálohování dat v Linuxu
    • Grafika v systému LaTeX
  • Řešení
    • Protokoly v internetu
  • Recenze
    • Recenze programu Dvdisaster
    • AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD
  • Tipy a triky
    • Štětec do ruky a jdeme na to!
  • Zábava
    • Slingshot
  • Rozhovor se Stanislavem Hoferkem, tvůrcem distribuce Greenie Linux
  • Knihovna
    • Linux — postavte si počítačovou síť
  • Fejeton: Silně nezdařilý večírek

Podrobněji k obsahu čísla

Digitální fotografie jsou rozšířené a oblíbené, ale ne vždy se povedou tak, jak bylo plánováno. V článku „GIMP II - úprava fotografií pomocí nástrojů barev“ se autor pokouší čtenáři vysvětlil jak napravit npovedené fotografie pomocí vyvážení odstínu, sytosti, jasu, kontrastu, … V článku je i seznam častých klávesových zkratek GIMPu, které mohou usnadnit mnoho času oproti neustálému hledání funkcí v nabídce. Závěr článku se zabývá pasterizací fotografií.

LunarLinux je distribuce, kterou většina běžných uživatelů ani nebude znát. Článek „LunarLinux — instalace krok za krokem“ není tak podrobný, jak by se z názvu článku mohlo zdát, popisuje jen několik základních kroků vedoucích k instalaci distribuce, která je založená na instalaci ze zdrojových kódů.

Seriál o jazyce Python pokračuje dílem „Python — okna aneb GUI“, ve kterém se čtenář seznámí s programováním GUI aplikací (naprogramujete základní okno a obsluhu tlačítka) v prostředí Tkinter.

BASH je pro většinu uživatelů základním shellem, ale programovat v něm umí jen málokdo. Článek „Programování v BASHi“ vysvětluje rozdíl mezi kompilovaným a scriptovacím jazykem (což BASH je), ukazuje napsání prvního programu a načítání uživatelského vstupu.

Db4objects je jedna z nejznámějších objektových databází, existuje pro platormy Java a .NET. Jak nemuset mapovat ukládání objektů do normální relační databáze se pokusil autor ukázat v krátkém článku „Objekty v databázi s db4objects“. Text článku je psán pro použití db4o na platformě Java, pro některé programátory bude tento přístup k ukládání dat nezvyklý, ale v případě objektově orientovaného programování jde o velmi logický krok.

Opensource je pro řadu uživatelů software, který je dostupný zdarma a navíc očekávají bezplatnou dostupnost všech služeb. OSS je však také příležitostí, jak vydělat. Těmito příležitostmi se zabývá autor článku „Linux a jak na něm vydělat“. Autor nastiňuje nejen cesty, kterými šli velké firmy, ale neopominul ani cesty, kterými mohou vydělat menší firmy, nebo šikovní administrátoři.

Pro běžného uživatele GNU/Linuxu, nebo jiného Unixu, jsou nejčastějším synonymem pro vypalování v GUI programy K3B a Brasero, které jsou vyvíjeny pod svobodnými licencemi. Nejznámější komerční program Nero si našel cestu z prostředí MS Windows na platformu GNU/Linux (díky wrapperům by mohl fungovat i na *BSD). „Nero Linux představuje program, který je sice komerční, ale je nabízen za velmi příznivou cenu a ovládání blízké tomu, které znají uživatelé přecházející z MS Windows.

Zálohování je důležitou a často opomíjenou činností. S programem Keep seznámuje čtenáře autor článku „Zálohování dat v Linuxu“. Program Keep je součástí řady distribucí, umožňuje naplánovat časy zálohování a další automatizaci, zálohy jsou inkrementální. Na uživateli pak zbývá jen způsob jak mít zálohy bezpečně uloženy.

Seriál Jiřího Rybičko o sázecím systému pokračuje dílem „Grafika v systému LaTeX“. V článku jsou nastíněny základní metody vložení grafických prvků do dokumentů připravovaných v sázecím software LaTeX, tj. jak vložit fotografii, nebo jak přímo „kreslit“ základní grafické elementy. Osobně považuji tento seriál za to nejlepší, co v časopise poslední dobou vychází.

Svým rozsahem i šíří záběru je nejrozsáhlejším článkem tohoto čísla „Protokoly internetu“. Čtenář je v obsáhlém článku obeznámen s možnostmi TCP/IP, který je dnešním standardem pro síťovou komunikaci. Článek informuje o základních možnostech HTTP (včetně seznamu kódů odpovědí), FTP, SMTP, POP3, … Článek je dplněn tipy na vyzkoušení některých funkcí protokolů pomocí telnetu.

Zachránit data z CD/DVD, které se časem stalo nečitelné nemusí být nepřekonatelný problém. Článek „Recenze programu Dvdisaster“ seznamuje čtenáře s jednou funkční metodou, ke které je třeba před vypálením vytvořit kontrolní součty médií. Autor článku popsal tři stupně ochrany média, které se liší především časem na vytvoření kontrolních součtů a množstvím dat, která bude nutné archivovat jinde, a popsal, jak účinně tyto kontrolní součty pomohly rekonstrukci postupně ničeného média.

Především v profesionální sféře, na poštovních serverech a firewallech by se mohl prosadit antivirový program, který se stal předmětem recenze v článku „AVG Anti-Virus Professional Edition pro Linux/FreeBSD“. Autor shrnul co slibuje výrobce, několik řádků věnoval instalačním možnostem a otestoval jak se program chová, tj. jak kvalitně umí prověřit data a jak je na tom s aktuálností virové databáze. Program AVG je shledán jako kvalitní nástroj pro boj s virovým ohrožením.

Jako malý trénink fyziky a především ukázka chování těles, která se pohybují v gravitačním poli dalších těles by mohla posloužit recenzovaná hra „Slingshot“. Článek vyznívá pro tuto hru, velmi pochvalně, přestože téma je obvyklé a mnohokrát zpracované, zastřelit protivníka, leč gravitace planet tuto činnost velmi znesnadňuje.

Jako inspirační článek lze označit „Štětec do ruky a jdeme na to!“, který by mohl být malou nápovědou pro uživatele hledajícího rozumný grafický program. Program je zvolen asi ten nejlepší bitmapový, GIMP. Vzhledem k tomu, že aktuálně vychází v časopise Linux+ seriál o GIMPu, nemá článek moc co nabídnout, jen na malé ukázce přesvědčit váhajícího uživatele k používání GIMPu.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk).

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze