LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 2/2007

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

7.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10007×

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • editorial
    • obsah
  • Aktuality
    • Debian
    • jádro Linux
    • Gentoo
    • Ubuntu
    • Linux pro malé a větší
  • Popis DVD
  • Pro programátory
    • Tvorba webových stránek pomocí Perlu a šablon
    • Průběžná dokumentace v Pythonu
    • Automatizace KDE
    • Paralelní programování v Qt
    • Bezpečnostní chyby ve formulářích
  • Pro začátečníky
    • Art of Illusion
    • Instalace systému Arch Linux 0.7.2 (obrázkový průvodce)
    • Sezame, otevři se, aneb řeč o bezpečných heslech
    • Správa sbírek v GNU/Linuxu
    • NUFW - nástroj pro autentizaci
  • Bezpečnost
    • Pokusy s Arch Linuxem
    • Bezpečně s SSH
  • Zábava
    • Hru může napsat každý!
  • Rozhovor s Alešem Kučerou, ředitelem Novell Czech Republic
  • Knihovna

Podrobněji k obsahu čísla

Toto číslo tohoto „největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu“ má hlavní téma zacílené na užší skupinu lidí kolem počítačů, je věnováno programování pod GNU/Linuxem.

Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je Kubuntu 6.10 a bonusový komerční software, který je už jakousi tradicí u tohoto časopisu. Na druhém DVD je OpenSUSE 10.2.

První článek „Linux pro malé a větší“ popisuje situaci mezi komunitou a komerčními tvůrci distribucí. Zatímco komunita chce variabilnost a výběr software, v komerční sféře tento přístup není vhodný. Je mnohem výhodnější a levnější udržovat, v komerční distribuci, jeden desktop, či pro každý účel jednu aplikaci, než jejich široké spektrum. Za příklad je dáno SUSE, kde se rozhodli mít jako majoritní desktop Gnome a následná negativní reakce komunity. Dalším příkladem je přístup ke kodekům, zatímco v komunitní distribuci si je uživatel nainstaluje z internetu, kupec komerční distribuce logicky očekává, že vše bude, po instalaci, fungovat na 100%.

Články „Tvorba webových stránek pomocí Perlu a šablon“ a „Bezpečnostní chyby ve formulářích“ jsou určeny pro programátory webových aplikací. V článku se dozvíte základy použití jazyku Perl pro tvorbu webových aplikací ve spojení se šablonovacím nástrojem HTML::Template. Druhý upozorňuje na bezpečnost internetových aplikací ve vztahu k datům, které přichází od uživatelů prostřednictvím formulářů. Příklady ukazují použití v jazycích Perl i PHP. Oba jsou napsány čtivě a se slušnou porcí informací na poměrně malém prostoru. Jsou doplněné názornými příklady a pokud je budete chtít vyzkoušet, téměř určitě budete mít vše potřebné v repositářích své oblíbené distribuce.

„Průběžná dokumentace v Pythonu“ je článek především pro začínající Pythonýry. Je vhodném způsobu psaní dokumentace, tzv. doctestu, ve které není jen popsána funkčnost jednotlivých metod běžným jazykem, ale jsou v ní uvedeny i testovací příklady, kterými lze jednotlivou funkčnost vyzkoušet. Článek je o výhodách i úskalích takovéhoto přístupu k dokumentaci, doplněn je dobrými a názornými příklady.

„Automatizace KDE“ se věnuje napojení úloh, předáváním dat a vzájemnou komunikací mezi jednotlivými částmi KDE pomocí technologie DCOP. Naučíte se jak, pomocí bash scriptů, přidat nabídku do Konqueroru, kterou zautomatizujete odeslání převzorkovaní (zmenšení) obrázků a jejich odeslání emailem. Tento článek je velmi jemný úvod, protože DCOP má rozsáhlé možnosti. V KDE4 bude DCOP nahrazen DBusem, ale ty základy znalostí zůstanou stejné.

I další článek „Paralelní programování v QT“ je zaměřen na programátory kteří pracují na KDE aplikacích. Po krátkém zamyšlení o vhodnosti použití paralelně běžících vláken v programu a problémech, které tento přístup přináší (ty problémy jsou pro programátora, nikoliv pro uživatele) je ukázán základ práce s třídami QThread a QMutex, z knihovny Qt, které jsou pro paralelní běh vláken zapotřebí. Je ukázán příklad kódu producenta i konzumenta, kteří si předávají data.

Program Blender zná téměř každý grafik, ale Art of Illusuin je neznámý. Program poslouží především těm, kteří potřebuji méně náročnou 3D grafiku a ani zdaleka by nevyužili možností Blenderu. Krok za krokem se seznámíte s postupem vytvoření obrázku meče, čímž si osvojíte základy práce v tomto programu, který, na rozdíl od Blenderu, běží na platformě Java.

Začátečníkům je určen i článek „Sezame, otevři se, aneb řeč o bezpečných heslech“, který se věnuje problematice vytvoření bezpečných hesel a jejich uchovávání v počítači uživatele. Je představené řešení které používá Mozilla Firefox a zároveň je představen program MyPasswordSafe. Něco se dozvíte i o (ne)bezpečnosti povoleného přihlášení bez hesla ke stanici.

Programům pro správu sbírek v GNU/Linuxu se věnuje další článek v časopisu. Na začátku článku je chválené Tellico pro KDE, které je maximálně flexibilním řešením. Pro Gnome neexistuje konkurent, který by měl veškerou funkčnost Tellica, ale několik specializovaných programů, které v určitých oblastech (správa hudebních i filmových médií a bibliografií) plně vyhovují.

„NUFW - nástroj pro autentizace“ pečlivě propracovaném autentizačním nástroji pro firewall. NUFW, zkušení administrátoři znají, ale ti začínající často ne, je v magazínu představen příjemnou, názornou, formou. Podle tohoto článku můžete program nakonfigurovat a začít používat, byť ne v plné šíři jeho možností.

„Pokusy s Arch Linuxem“ je článek věnovaný dvěma zajímavým tématům. První je zprovoznění šifrovaných oddílů (pro data a swap), které by měli zrealizovat především uživatelé notebooků, pro případ krádeže. V Arch Linuxu se zašifrování těchto oddílů realizuje velmi jednoduše. Druhé téma článku je věnováno výběru jádra pro váš Arch Linux.

SSH je běžně používanou metodou pro vzdálený přístup k počítači. Článek „Bezpečně s SSH“ upozorňuje i na stinnou problematiky, kterými jsou předání veřejného klíče, respektive ověření jeho otisku a možnost útoku typu man in the middle, respektive, jak takovýto typ útoku poznat a jak se zachovat.

Předposlední článek je z oblasti zábavy i z oblasti programování. Ukazuje, jak napsat téměř nejjednodušší možnou verzi hry Tron v jazyce C ve spojení s SDL. V tomto článku je ukázáno, jak je snadné obsluhovat události a vytvářet grafiku ve hře díky SDL. Něco se naučíte a ještě budete mít další jednoduchou hru ve svém počítači.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk).

Časopis můžete získat v např. v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze