LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (8)

Vysvědčení na základních a středních školách bylo rozdáno, tatínkové nám nařezali, my jsme si slíbili, že v příštím pololetí se zlepšíme a nyní to můžeme zase trošku flákat a mít čas na aktivity, které nás baví víc. Takže co máme nového ve světě Linuxového software?

2.2.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 13022×

Co nového v distribucích?

K testování vyšla nová verze SUSE Linuxu. Její název je Agama Lizard a číselné označení 10.1. Pokud jste příznivci SUSE a chcete to nové vyzkoušet, můžete si vybrat některé ze zrcadel a začít stahovat. Nelekněte se toho, že nová verze v některých místech vypadá jako ta minulá. Vzhled totiž ještě není úplě dokončen. Při detailnějším pohledu však naleznete například nové X.Org 6.9, KDE 3.5, GNOME 2.12.2 a kernel řady 2.6.15.

Live distribuce MediaInLinux, jak je jasné z názvu, obsahuje mnoho programů na úpravu a tvorbu grafiky, videa a zvuku v Linuxu. Projekt vznikl jako snaha přiblížit studentům filmové školy multimediální open source nástroje tohoto systému. Nenajdete v něm žádné kancelářské balíky, nástroje pro síťování a podobné věci. Vývojáři se distribuci snaží co nejvíce zaměřit na multimedia. MediaInLinux je založen na live distribuci Knoppix 4. Pokud ho chcete vyzkoušet můžete si stáhnout iso obraz poslední verze MediaInLinux 4 RC5.

V poslední době se hodně začala prosazovat distribuce Ubuntu Linux, který vychází z Debianu. Na úvodní stránce ubuntu.cz se dočtete, že slovo Ubuntu je staré africké slovo a znamená "Lidskost ostatním". Nyní máte možnost otestovat si připravovanou verzi s označením Dapper Drake. Její třetí "flight CD", jak vývojáři Ubuntu své beta verze nazývají, vyšlo nedávno. Stahovat můžete z Evropského zrcadla buď Ubuntu, nebo Kubuntu, které má za defaultní grafické prostředí KDE (Ubuntu používá Gnome).

Co nového v software?

Důležitou novinkou poslední doby je nová verze e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Po několika Release Candidate verzích tu máme konečně finální Thunderbird 1.5. A co že nám přináší nového? Jsou to například automatické aktualizace, což potěší hlavně uživatele s pomalým připojením. Nebudou muset stahovat novou verzi celou, ale jen aktualizovanou část o velikosti kolem půl MB. Dalšími novinkami je kontrola pravopisu, možnost mazání příloh z došlých mailů a spousta dalších. Nový Thunderbird si můžete stahnout na stránkách Czilly. Český slovník pro kontrolu pravopisu je nutné si doinstalovat zvlášť.

Mnohem žhavější novinkou z Mozilla projektů je však dokončení první uživatelské verze projektu SeaMonkey. Jedná se o balík aplikací jaký známe z Mozilla Suite. V SeaMonkey je tedy obsažen prohlížeč WWW stránek, e-mailový (a newsgroup) klient, WYSIWYG HTML editor pro tvorbu WWW stránek a klient pro chatování přes IRC. Stáhnout si můžete buď NetInstaller, který vám umožní nestahovat součásti, které nebudete chtít instalovat, nebo instalátor plné verze. Pokud byste si chtěli balík těchto aplikací sami zkompilovat máte k dispozici i zdrojové kódy.

Vývojáři okolo SeaMonkey jsou zastánci názoru, že je dobré mít vše potřebné pro práci s Internetem v jednom balíku aplikací. Pro ty, kdo tento názor nesdílí je tu Firefox:-).

Mezi hodně používané komunikační klienty patří PSI. Primárně je určený pro Jabber, ale pomocí transportu se přes něj dá pohodlně připojit i na ICQ, či MSN. Mezi hlavní změny ve verzi 0.10 patří chatování v tabech jaké známe například z Firefoxu. Menu i chatovací okna si můžete nastavit průhledná, jsou k dispozici nová barevná schemata, která jsou více konfigurovatelná než dříve. Výčet všech změn najdete na domácích stránkách PSI.

Vyšla nová verze grafického souborového manažeru jménem ROX-Filer. Bylo v ní opraveno několik chyb, při kterých ROX padal. Použitelnost tohoto manažeru je dost velká. Můžet být "jen" rychlým a spolehlivým souborovým manažerem, nebo se dá použít například k vytvoření ikon na ploše v okenních manažerech, které to samy o sobě neumožňují. Nejlepší představu o použití si asi každý udělá sám po shlédnutí těchto screenshotů.

Uživatelé grafického prostředí KDE, kteří vytváří webové stránky jistě budou znát editor Quanta Plus. Jeho nejnovější verze 3.5.1 jak jinak, než opravuje chyby a zlepšuje editaci PHP, XML a CSS souborů. Pokud se problémy týkají právě vás, upgradovat můžete zde.

Pokud jste majiteli slabšího počítače jistě je pro vás utrpením používat některá velká grafická prostředí. Alternativou může být kupříkladu malý, ale šikovný okenní manažer FluxBox. Sám jsem ho dlouhou dobu používal, když jsem měl počítač, který nebyl zrovna nejnovější. A teď proč o něm píši. FluxBox je velice dobře nastavitelný pomocí editace konfiguračního souboru. Nemáte-li na to však chuť můžete vyzkoušet grafický konfigurátor FluxConf, který vám umožní vše si pohodlně (o pohodlnosti klikání by se jistě dalo polemizovat:) "naklikat". Poslední verze nese označení 0.9.9. V nejbližší době se určitě můžeme těšit na jedničku.

Tipy na zajímavý software:

Pro ty, kteří mají hodně virtuálních pracovních ploch a mnoho spuštěných programů by se mohl hodit program SuperSwitcher. Je to jakási náhražka klasického přepínání oken pomocí kombinace Alt+Tab. Umí toho však mnohem více. Za pomoci kláves jako je Super_L, Super_R a další můžete přepínat mezi okny, virtuálními plochami, maximalizovat a minimalizovat okna, zavírat je, přidávat a ubírat virtuální plochy apod. Pro ty, kdo jsou větší kamarádi s klávesnicí než s myší je to ideální.

Naopak pro příznivce "klikání" by mohl být zajímavý program SoundConverter. A to pokud máte nějakou hudbu ve formátech, které vám nevyhovují. SoundConverter vám pomůže převádět hudbu z i do formátů OGG, MP3, WAV a FLAC. Používá k tomu knihovny GStreamer.

Šikovnou pomůckou pro studenty by se mohl stát program Gnutu (vyvíjený našimi Polskými sousedy). Ve svém příjemném grafickém prostředí umožňuje zaznamenávat známky z jednotlivých předmětů a automaticky počítá jejich průměr. Můžete si do něj zapsat úkoly a nastavit si jejich připomenutí na určitou hodinu. Pokud si chcete něco jen tak poznamenat máte na to prostor v zápisníku. V záznamech ze všech kategorií se dá pohodlně vyhledávat. Hledání můžete omezit na určité období. Nechybí ani kalendář, ve kterém se dají nastavit i prázdniny a volné dny.

Žádný učený z nebe nespadl a každý si nemůže pamatovat vše. Proto na Internetu vznikají různé encyklopedie, jako je například notoricky známá Wikipedia. Pokud jednu z těchto encyklopedií chcete mít vždy po ruce, aniž byste museli s každým dotazem směřovat na její stránky, můžete využít rozšíření pro Firefox. WikaLong vám v tzv. SideBaru vašeho prohlížeče umožní vyhledávat v jedné z nich.

Uživatelům Ubuntu bych doporučil terminál rxvt-unicode. Je to klon dobře známého rxvt, který si poradí s Unicode. S tím mají některé další terminály problémy (jako například mnou používaný aterm apod.).

Někteří z vás si možná pamatují na DOSovou hru Stunts. Já jsem ji rád hrál při hodinách výpočetní techniky na základní škole. Jedná se o závodní hru v autech. Hráč může jezdit buď sám, nebo s protivníky řízenými počítačem. Když vás přestanou bavit naprogramované tratě můžete si pomocí editoru vytvořit svou vlastní. Předělávka této hry pro Linux se jmenuje Ultimate Stunts. Oproti DOSové verzi je však mnohem lépe udělaná. Použito bylo OpenGL a 3D zvuk. Soupeřit můžete dokonce i se svými kamarády po Internetu.

Stunts

Stunts

Pokud vás již omrzela šipka myši v X můžete si ji pomocí programu Gursor Maker upravit dle svého přání (obarvit ji, přidat stín,...). Můžete také importovat některé kurzory známých formátů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze