LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (15)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

20.6.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11927×

Nové distribuce

Vyšla poslední slíbená verze Ubuntu 6.06 Dapper Drake LTS, která přináší tuto Linuxovou distribuci na servery osazené procesory SUN Sparc, konkrétně 64 bitové. Je pouze ve verzi serverové, moc se asi nepočítá s tím, že by někdo používal počítač osazený 64 bitovým Sparcem, jako desktop :-). Nicméně, pokud funguje i na této platformě standardní politika Ubuntu, budete moci doinstalovat desktop z repozitářů na internetu. Nakonec ještě místo ke stažení - releases.ubuntu.com, kde najdete ISO, torrent i jigdo.

Ve světě live distribucí se urodilo několik velice zajímavých kousků. VectorLinux 5.1 live je velice zajímavou distribucí pro běžného uživatele, který potřebuje jen přístup na internet a kancelářské řešení. Distribuce je vybudována na základech Slackware, má velice nízké systémové nároky vzhledem k typu nasazení a i přesto, že je vývoj této distribuce poměrně aktivní, tak se neprojevuje nestabilitou. SUSE Linux 10.1 Live DVD poslouží v podstatě jen na ověření funkčnosti, alespoň tak to prezentuje přímo SUSE na svých stránkách, protože na rozdíl od většiny distribucí tohoto typu by neměl být na médiu instalátor. K dispozici je pouze verze pro 32 bitová PC. Dyne:bolic 2.0 je další distribucí zaměřenou na zpracování multimédií, především zvuku a videa. I přes zaměření na určitý segment trhu překvapí její nenáročnost, byť na sestavě uváděné na stránkách asi dost dobře video zpracovávat nepůjde.

Beta a RC verze zajímavých a známých distribucí: SimplyMEPIS 6.0 RC1, vcelku populární distribuce, původně forkovaná od Debianu, dnes již od Ubuntu se blíží k finálnímu vydání prvního představitele nové řady; SUSE 10.2 Alpha 1 - velmi záhy po uvedení poslední stabilní verze začíná team SUSE pracovat na nové, která bude pochopitelně opět lepší, modernější a pravděpodobně i hardwarově náročnější; M0n0wall je řešení pro všechny, kteří potřebují vybudovat firewall a rádi by změnu proti Linuxu, třeba na FreeBSD. Aktuální verze tohoto minimalistického firewallu je 1.23 beta 1. Abychom nepsali jen o Linuxu a BSD systémech, tak vývojáři systému NexentaOS oznámili dostupnost verze Alpha 5, která má celé prostředí stejné jako Ubuntu 6.06, jen uvnitř tepe srdce OpenSolarisu místo Linuxového jádra.

Něco pro volný čas

Hru Asteroids zná nejspíše téměř každý počítačník, jedná se totiž o jednu z nejstarších a nejčastěji programovaných her. Občas vznikne velmi povedené, nebo vtipné provedení této hry. K tomu vtipnějšímu pojetí hry patří TuxFighter, napsaný v jazyce Python a využívající pygame knihovnu. Raketka je nahrazena tučňákem, bonusy a pomocníci jsou loga Ubuntu, Debianu, Wine a lístek konopí, odstřelovat musíte loga Windows :-). Hra vypadá jako příjemná zábava, která bude bavit především mladší děti (testováno na vzorku).

Do zaplnění volného času opět zařadím 2 programy pro přehrávání hudby a pro její organizování. Pokud se vám líbí funkčnost a uspořádání přehrávače Amarok, ale je pro vás nepříjemná jeho vazba na nainstalování téměř poloviny KDE, když jste příznivci XFce/Gnome, vznikl projekt Exaile. I přes velmi ranou verzi 0.2b se jedná o vcelku použitelný a kvalitní software, který mezi jiným umí spolupracovat s iPodem a odesílat data na Last.FM. Druhou zajímavou "hudební" aplikací je mp3togo, konzolová utilitka pro naplnění vašeho flashového mp3 přehrávače, která překonvertuje skladby uložené v ne-mp3, pokud váš přehrávač neumí třeba ogg, wav a flac, do mp3, případně je převede na nižší bitrate, jelikož na ulici je mnoho ruchů a nižší kvalitu od té blízké CD nemůžete téměř poznat.

Něco pro práci

Pokud je jednou z vašich činností tvorba webů a www aplikací, potřebujete uživateli nějak zpříjemnit vkládání zformátovaného textu. Jedním z dobrých řešení může být Texy!, českého vývojáře Davida Grudla, ale při použití tohoto nástroje bude zapotřebí dát uživatelům k dispozici popis syntaxe Texy!. Jiným, pro většinu běžných uživatelů mnohem vhodnějším řešením, je nasadit wysiwyg editor, například FCKeditor, který aktuálně vyšel ve verzi 2.3. Mezi hlavní změny patří vyčištění jmen souborů i adresářové struktury, ale především z hlediska uživatele jeho podstatně rychlejší načítání. Uživatele Opery nepotěší, že tento editor v ní, jako většina dalších javascriptových věcí, nefunguje.

Zpracování videa do podoby DVD by mohlo být zařazeno i do programů pro volný čas, nicméně DVD/VCD je občas potřeba vyvtořit i pro firemní účely, proto je program DeVeDe, který vyšel ve verzi 2.0, zařazen do této části. Vytvářet můžete nejen DVD, ale i VCD, SVCD a "čínské"VCD. Pro běžného uživatele se jedná pravděpodobně o nejschůdnější cestu, jak z videosouborů na disku vytvořit regulérní DVD/VCD, byť pouze se základní funkčností. Příznivce XFce/Gnome potěší, že aplikace je psána v GTK. Pro její chod budete potřebovat nainstalovaný program dvdauthor.

Příjemným řešením emailové komunikace je program Columba, v aktuální verzi 1.2. Mailový klient s uživatelsky velmi příjemným rozhraním, který pro svou činnost vyžaduje nainstalovanou Javu, čímž je zajištěna rozumná multiplatformita. Rozhraní nevybočuje svým uspořádáním ze zvyklostí, program umí i kalendářové a plánovací funkce. Je možné nastavit jeho úložiště na disk, na který máte přístup ze všech systémů (vfat třeba) a nemusíte mít poštu nastahovanou specificky v každém operačním systému.

Asi nebudu daleko od pravdy, když napíši, že lidé pracující u počítače a potřebující občas něco spočítat, spustí kalkulátor v desktopu, nebo, je-li výpočet složitější, použijí některý z konzolových nástrojů (dc, bc, calc). Projekt Qalculate nabídl kalkulátor, který je oblečen do uživatelsky velmi příjemného kabátku a může posloužit jako jednoduchý a snadno obslužitelný nástroj, který umí spočítat i velmi komplexní výpočty.

Vývojáře Pythonisty, kteří chtějí vyvíjet (již vyvíjejí) aplikace nad Trolltechovským QT, může velice potěšit informace o vydání PyQT verze 4, kteréžto knihovny jsou dopněny velice kvalitní a podrobnou dokumentací. Licence knihovny se neliší od licence QT, takže buď bude váš projekt šířen pod GPL licencí nebo pod komerční licencí a v tom druhém případě budete muset PyQT licencovat za poplatek 250£ (+ 17.5% DPH).

Příznivce méně zastoupených, ale rozhodně promyšlených programovacích jazyků mohou potěšit vydání 4tH Compiler 3.5a-pre2, což je nejen interpet Forthu, ale umí jej zkompilovat do binární podoby, nebo do bytecodu a DrScheme 350, jenž představuje grafické vývojové prostředí pro jazyk Scheme.

DeVeDe TuxFighter

DeVeDe - jednoduchý tvůrce DVD/VCD z Vašich "běžných" videí *** TuxFighter - pamatujete Asteroids?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze