LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (27)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

28.3.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12508×

Nové distribuce

Začneme poněkud neobvykle, malými distribucemi, které jsou specializované. Během posledních dvou týdnů jich vyšlo několik. INSERT 1.3.9a je minimalistická distribuce, vejde se na cd-vizitku, která vám poslouží, pokud potřebujete zachránit, alespoň data, napadený systém a analyzovat síť. Vyatta 2.0 je, zatím, poměrně málo známým a používaným systémem pro firewally/routery. Distribuce je stavěná na základech Debianu. Poslední specializovanou distribucí poslední doby je Network Security Toolkit 1.5.0, založené na Fedora Core. Toto liveCD vám umožní analyzovat provoz na síti, detekovat průniky do sítě, monitorovat provoz bezdrátových sítí a monitorovat další potenciální problémy v provozu sítí. Ze světa *BSD pochází projekt m0n0wall, který vyšel ve verzi 1.23, jenž slouží jako kvalitní, velmi bezpečný a stabilní, minimaistický, firewall.

Konzervativní velmi kvalitně odladěná distribuce Red Hat byla vydána, po 2 rocích práce, ve verzi 5.0. Přináší nové rozdělení na server a desktop, pričemž ještě v každé této větvi je další rozdělení. Virtualizace je řešena pomocí xenu a je plně integrována do prostředí, u base verzí budete omezeni na 4 virtuální stroje. Ruku v ruce s Red Hatem 5.0 se blíží k vydání CentOS 5.0, možná v době vydání článku již bude uvolněn. CentOS je volně dostupný operační systém, sestavený ze zdrojových kódů Red Hatu, jen s podstatně omezenější podporou a bez záruk.

Na světě je 6 vydání distribuce Debian 3.1, neboli Debian 3.1r5. V Debian Sarge byly opravovány především bezpečnostní problémy. Stávající uživatelé Debianu mohou využít standardní postup upgrade pomocí aptitude/apt, uživatelé, kteří by chtěli na aktuální Debian přejít z jiné distribuce, si budou muset CD/DVD stáhnout, případně objednat v našem obchodě pokud nechcete stehovat veliké množství dat. Pokud se podíváte na seznam změn, tak uvidíte, že změny se dotkly velkého množství software, ale možná budou pro řadu uživatelů spíše minoritní.

Zenwalk Linux se dočkal verze 4.4 velmi rychle, po dvou dnech, následované opravnou verzí 4.4.1. Zenwalk je založen na Slackware, je optimalizován na použití na desktopu a práci s multimédii. Preferován je, podobně jako v Ubuntu, přístup, kdy pro každou činnost je jedna aplikace. Distribuce jde snadno doplnit na vývojářský stroj, server, …

Linux Mint 2.2 je velmi kvalitní fork Ubuntu Linuxu. Nepřináší jen jiný vzhled oblíbené distribuce, ale především získáte, hned po instalaci, všechny potřebné kodeky pro přehrávání multimédií, nainstalovanou javu a další. Podle informací, na stránkách distribuce, je vidět příjemná změna, kdy Linux Mint přestal pouze s čerpáním balíků z Ubuntu, ale vývojáři začali připravovat i vlastní software.

ParallelKnoppix, řešení pro rychlé vybudování clusteru, vyšel ve verzi 2.4. Nadstavba nad metadistribuci Beyond Linux From Scratch 6.2, je, stejně jako LFS, příručkou, ale věnuje se rozšíření vašeho Linuxu. Pokud jste umělecky kreativní uživatel, možná oceníte Dyne:bolic 2.4.2, liveCD s nástroji na multimediální tvorbu (bohužel na některém hardware nefungující). Puppy Linux 2.14 potěší majitele slabých počítačů, nebo těm, kteří chtějí malou a dobře udělanou distribuci na flash, či *-RW.

Něco pro zábavu

Pravděpodobně nejpropracovanější hrou dneška, pro Linux a nejen pro něj, je Battle for Wesnoth, tahová strategie, která vyniká nejen dobrou hratelností, ale i propracovanou grafikou a zvukem. Hra vyšla ve verzi 1.2.2, která vylepšuje kampaně a vestavěný editor, přináší další grafické prvky, vylepšení grafiky, … Co všechno je v nové verzi si přečtěte v seznamu změn, stáhněte, zkompilujte a hrajte. Zábava na dlouhé dny a noci je zaručena.

Lincity-NG je také strategie, která zaplní dlouhý čas. Pokud si pamatujete starou hru SimCity, tak vězte, že toto je jedna z nejlepších variací na dané téma. Jste budovatel města, které je plně ve vaší správě, určujete, kde bude jaká zóna, daně, … Je jen na vás, jak rozmístíte ty právné zóny po městě, jakou určíte daňovou politiku a od toho všeho se bude dále odvíjet (ne)prosperita města. Aktuální verze hry je 1.1.0.

Pokud je Vám sympatický maskot FreeBSD, malý červený ďáblík, zkuste jej zaměstnat přesouváním bedniček v další variaci na hru Sokoban, která se jmenuje BeastieWorker. Je sice v ranné verzi 0.4, ale to hře neubírá na hratelnosti, zábavnosti a schopnosti potrápit mozkové závity hráče.

Něco pro práci

Po mnoha letech vývoje a testování vyšlo K3b ve verzi 1.0. V současnosti se jedná o nejkvalitnější frontend pro vypalování CD/DVD. Nejedná se pouze o program pro vypálení datových médií, ale umí připravit CDA, VCD, …, přičemž jeho spolupráce s dalšími, KDE, aplikacemi je bezproblémová. K3b korekně odpojí médium, než na něj začne zapisovat, ripovat CDA, …. Pro komplexnější přehled možností K3b se podívejte na oznámení verze.

Pokud jste příznivci textového editoru Emacs a hledáte něco, co by mělo stejnou obsluhu, ale potřebovalo menší prostor, zkuste Zile (Zile Is Lossy Emacs), který vyšel ve verzi 2.2.29. Vypadá, jako by Emacsu z oka vypadl, ale potřebuje pouhých 100 KB prostoru. Vzhledem k jeho malé velikosti nelze očekávat plnou funkčnost velkého Emacsu, ale můžete si jej přidat na vlastní záchranou distribuci, kterou budete mít třeba na flash klíčence, orčitě Emacsaři poslouží lépe, než jiný minimalistický editor nano.

Z dvoupanelových správců souborů patří emelFM2, který vyšel ve verzi 0.3.3, mezi ty méně známé, ale to nikterak nesnižuje jeho kvality a použitelnost. Program bude nejspíše vyhovovat uživatelům Gnome a XFce, protože je psán v současném GTK+2, kdy velmi dobře zapadne do prostředí. Možná jste již někdy zaregistrovali emelFM, který byl psán v GTK+1, což bylo znát na přehlednosti a vzhledu. Správce neobsahuje pouze dva panely pro práci se soubory, ale ještě jeden další, kde vidíte výstup z terminálu. Vše je velmi přehledné, příjemně rychlé a nebudete potřebovat mnoho místa na disku. Do stejné kategorie patří i program Worker, který vyšel ve verzi 2.14.4, ale vzhledem k tomu že je psán pouze s využitím knihoven Xek, nemusí řadě uživatelů vyhovovat přehledností.

Zálohovací software BackupPC vyšel ve verzi 3.0. Program je napsaný v Perlu a poběží vám nejen na Linuxu. Pochopitelně umí jak kompletní zálohu dat, tak inkrementální, které ušetří mnoho nároků na potřebné místo. Program je ovládán přes webové rozhraní, takže se přímo vybízí k zálohování vzdálených strojů, ze kterých data stáhnete pomocí ssh/rsh/nfs, rsyncem, nebo Samba.

Je-li vaší prací vývoj webových aplikací spojených s MySQL databází a používáte pro ně „těžkotonážní“ phpMyAdmin, možná oceníte jiný nástroj, který můžete umístit do skrytého adresáře vašich aplikací :-), PHP Mini Admin for MySQL, jenž vyšel ve verzi 1.4.070327. Nástroj poskytuje základní potřebnou funkčnost, díky níž si můžete naimportovat/vyexportovat data, upravit indexy, …, aniž budete muset používat rozsáhlý phpMyAdmin, který nemusí být vždy u vašeho webhostera dostupný (ano, i takové hostery znám).

Battle of The Wesnoth Dyne:bolic emelFM2

Battle of The Wesnoth. *** Dyne:bolic - distribuce pro kreativce *** emelFM2 - GTK+2 souborový manager.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

lincity-ng 29.3.2007 17:39 Radim Kolář
emelFM2 1.4.2007 09:58 Petr Ježek
  L Re: emelFM2 2.4.2007 09:36 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze