LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (18)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

1.8.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12124×

Nové distribuce

V posledních několika dílech SW novinek jsme upozorňovali na zvýšený výskyt beta a RC verzí distribuce SimplyMEPIS 6.0. Tato distribuce je známá jako jedna z prvních uživatelsky přívětivých odvozenin Debianu, leč vývojáři MEPISu v této verzi opustili původní základ a nyní vycházejí z distribuce Ubuntu. Distribuce je základním výběrem balíků určena spíše pro uživatele, kteří potřebují desktopový systém, ale samozřejmě je možné ji nainstalovat a nastavit i jako server. Jako desktop je zvoleno KDE 3.5.3, jádro je poslední z Ubuntu Security 2.6.15. Systém je velmi rychlý, pohodlně instalovatelný a stabilní.

Gentoo Linux zpopularizoval kompilaci systému na míru pomocí automatizovaných skriptů. Mnohem dříve tu byl ROCK Linux, který byl aktuálně dotažen do verze 3. ROCK není v podstatě distribucí, je to balík nástrojů, kterým si svou distribuci sestavíte a zkompilujete. Podporovány jsou rozumně rozšířené hardwarové platformy x86, PowerPC, Sparc32/Sparc64, MIPS a Aplha AXP. Zprovoznit tuto “distribuci„ není snazší, než zprovoznit Gentoo, ale budete odměněni systémem zkompilovaným na míru vašemu hardware. Pouze připomenu, že za první prototyp takovéhoto vybudování distribuce se dá považovat Linux From Scratch, který uživatele přinutí znát systém dokonale, protože se nejedná o balík scriptů, kterým se jen předají správné parametry, ale je to pouze příručka poskytující návod na sestavení vlastního systému, dnes již doplněná o CD, kde je startovní systém, pomocí něhož sestavíte svůj cílový systém.

DragonFly BSD je další z nemnoha BSD distribucí, dokonce podle grafu na Wikipedii je čtvrtý nejpoužívanější BSD, byť asi mají vynechaný MacOS. Distribuce vznikla oddělením vývoje od FreeBSD 4.8 v létě roku 2004. Jako základní desktop si můžete vybrat Gnome, KDE, či XFce. K dispozici je verze pro i386, další platformy x86-64 a PowerPC jsou sice v plánech, nicméně nejsou zatím k dispozici. Některý software není v poslední stabilní verzi, evidentně je upřednostněna odladěnost před aktuálností.

Opět krátce menší distribuce, bety, nebo změny příliš živých distribucí. Slax 5.1.7 je známé dílo Tomáše Matějíčka, které je forkem Slackware, pro většinu lidí je zažitý jako LiveCD, nicméně se dá nainstalovat a existuje v několika edicích, z nichž si každý snadno vybere to pravé ořechové pro sebe. Po několika letech povstal k životu College Linux tentokráte v podobě live serveru pro webový vývoj v Perlu, Ruby a PHP. rPath Linux 1.0.3 byl dříve znám jako Specifix Linux, je zástupcem distribuce, která používá pro management balíků Conary. rPath představuje rozumně aktuální systém s defaultním desktopem Gnome. Freespire je novou distribucí od tvůrců Linspire a měl by být v podobném postavení, vůči své mateřské distribuci, jako volné verze Red Hatu a SUSE. Bude používat systém click-and-run, ale vzhledem ke kořenům v Debianu je použitelný i apt. Vývojáři zřejmě chtějí dostat produkt brzo mezi veřejnost, protože během pouhých dvou týdnů uvolnili dvě beta verze a jednu rc. Puppy Linux vyšel ve verzi 2.02, která přidává ovladač ntfs-3g s plnou podporou zápisu na ntfs.

Něco pro zábavu

Na počátku 21. století jsme s kolegou bojovali v počítačových učebnách s rozšířením hry Elastomania, která je i přes svou jednoduchost hratelná celé hodiny. Pokud jste si tuto hru oblíbili a jste náhodou uživatelé Linuxu/BSD, existuje pro vás OSS klon této hry XMoto. Zatím se jedná o alfa verzi hry, ale jde přeložit bez problémů a nesetkal jsem se s problémy se stabilitou, podle autorů se jedná o alfa verzi, protože plánují přidat ještě mnoho dalších vlastností. Hra je jedna z mnoha, které využívají možností kvalitní knihovny libSDL. Hra je v 2D grafice.

Jedním z programů, u kterých jsem váhal, jestli je zařadit k porci software pro volný čas, nebo k software pro práci je Linux MultiMedia Studio (LMMS), jehož aktuální verze je 0.2.1 a pro jehož kompilaci budete mj. potřebovat QT 3.x a pokud budete potřebovat/chtít i podporu VST pluginů, je nutné mít nainstalovaný Wine. Pokud jsou mezi Linuxáři i uživatelé, pro něž je koníčkem hrát si se zvukem, vytvářet skladby ze samplů a smyček a na platformě Windows poznali programy FruityLoops, Cubase, či Logic, je tento program určen přesně pro ně. Seriózní hudebníci pravděpodobně takovýto nástroj nebudou respektovat s přílišnou vážností, nicméně svůj vytčený cíl plní přesně. Mně osobně připomněl dobu, kdy jsem si pohrával se zvuky a hudbou v klonech Sound Trackeru, byť tento program je nepoměrně vyspělejší.

Lidé, co měli na počátku 90. let Amigu, zajisté strávili mnoho času hraním Worms, bojových červů a ještě více zábavy bylo, když se u jednoho počítače sešlo několik hráčů nad touto hrou. Téma této hry, od legendárních tvůrců Team 17, bylo použito v několika dalších hrách v různém zpracování, například Scorched3D je zpracována třírozměrně. Klon WormuX se hlásí k tomu, že se jedná o klon legendárních Worms. Hrát můžete třeba za team Firefoxe, vetřelců, šneků a mnoha dalších. Zábava na dlouhá horká letní odpoledne zaručena.

Něco pro práci

Jsou případy, kdy není možné připojit počítač k některým službám přímo, například je povolena jen jediná služba, v tom případě se nabízí možnost tunelování, kterým můžete několik dalších služeb „protlačit“ tím jedním povoleným kanálem. Nastavení SSH tunelu není úplně nejsnadnější pro běžného uživatele, který tuto službu potřebuje. Těmto uživatelům může posloužit program Gnome SSH Tunnel Manager, kterým nastavíte vše potřebné a zpřístupníte si služby, které jsou jinak ukryty za firewallem. Jak plyne z názvu, je program doma v prostředích postavených na GTK, tj. Gnome a XFce. S SSH souvisí i další zajímavá sw novinka a tou je applet pro Gnome, SSHMenu, který může příjemně urychlit připojení přes SSH ke vzdáleným strojům, k nimž se často připojujete.

Uživatelé a administrátoři PostgreSQL, či jeho upravených forků EnterpriseDB, Mammoth PostgreSQL, Pervasive Postgres a SRA PowerGres mají k dispozici novou verzi administrátorského rozhraní/nástroje pgAdmin III. Kromě klasické správy tabulek, pohledů, indexů a stored procedur můžete v tomto programu nastavovat Slony-I. Většině uživatelů postačuje k práci s PgSQL phpPgAdmin, ale tento program má mnohem větší možnosti pro ty, kteří myslí práci s tímto databázovým serverem vážně. Dalším programem, který se jeví jako zajímavý pro administraci databází, byť funkčností je spíše na úrovni php*Admina je CrunchyFrog, aktuálně ve verzi 0.1.1, který zvládá MySQL, PgSQL, Oracle a SQLite.

Pokud, podobně jako já, patříte k programátorům, kterým učaroval programovací jazyk Forth, bude pro vás potěšující informace o vyjití 2 implementací tohoto jazyka. IsForth ve verzi 1.21b a RetroForth ve verzi 9.2.0. RetroForth je základem pro několik velmi zajímavých forků. K programování patří i nástroj Gideon Designer, v současné verzi 2.7.1, který představuje další z RAD nástrojů na vytvoření GTK GUI, mně osobně vyhovuje více, než Glade, ale to neznamená, že je nutně výrazně lepší.

V tomto díle sw novinek již byla zmínka o distribuci rPath, která používá nový systém pro správu software Conary. Vývojáři se snaží o nový přístup, který by nahradil stávající balíčkovače rpm, dpkg, … Situace je podobná, jako u nedávno zmiňovaného Smartu, je zde něco nového, kde se autoři snažili poučit z nedostatků dnes používaných systémů, nicméně použití je zatím nízké, v tomto případě dokonce Smart vede se značným náskokem. Nedávno vyšla verze 1.0.24 tohoto nového balíčkovacího systému a to jestli má šanci se uchytit ukáže trochu vzdálenější budoucnost.

CD a DVD nejsou příliš spolehlivá záloha dat, která potřebujeme uchovat dlouhý čas. Časem se na nich mohou objevit škrábance, nebo se jejich vrstva rozpadá do takové míry, že běžným způsobem jsou takováto média nečitelná. Ještě než se s daty definitivně rozloučíte, je možné se pokusit je zachránit pomocí některého sofistikovaného nástroje, například dvdisaster. Je příjemné, že tento program je multiplatformí a, v aktuální verzi 0.70, je dostupný pro majoritní platformu Windows v binární podobě, na Un*xech si jej můžete přeložit ze zdrojových kódů. Pokud jej budete kompilovat, budete potřebovat GTK, takže opět to je další z programů, které budou více vyhovovat uživatelům Gnome/XFce, tvůrci si vybrali GTK nejspíše kvůli jeho licenci.

Protože jsou dovolené a prázdniny v plném proudu, budou se mnohým hodit programy pro zpracování fotografií. Noise Ninja je programem který vám pomůže odstranit šum z vašich snímků, výsledky tohoto programu jsou lepší než to co je vestavěné v digitálních aparátech, šum se většinou projevuje při vyšších použitých citlivostech, ale bohužel na většině digifotoaparátů je obtížné, ne-li nemožné tuto redukci vypnout. Tento program není dostupný zdarma, ale cena US$40 se mi nezdá nikterak přemrštěná. Program mtPaint se v našich novinkách již jednou objevil, nicméně mezitím vyšlo několik jeho updatů a poslední verze tohoto programu je 3.01. Pouze připomenu, že se jedná o bitmapový editor, který sice postrádá řadu vymožeností Gimpu, ale základní funkčnost pro úpravy fotografií mu nechybí a je podstatně menší a rychlejsí. Pokud jste příznivci příkazové řádky nebo chcete hromadnou úpravu fotografií zautomatizovat, můžete použít ImageMagick, který dorostl do verze 6.2.8-7.

Závěr

Protože budu v termínu, kdy mají vyjít další SW novinky na dovolené, vyjdou tyto buď se zpožděním, nebo je pro změnu napíše některý z kolegů autorů. Přeji vám tímto příjemný letní odpočinek.

LMMS XMoto

Hudební program LMMS *** XMoto - zábavné závody pro Linux.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze