LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (25)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

22.1.2007 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13126×

Nové distribuce

První dvě novinky nebudou ze světa Linuxu, ale BSD. Vyšlo FreeBSD 6.2, dostupné pro platformy i386, x86-64, PC-98, Alpha/AXP, IA64 a UltraSPARC. Pokud se podíváte na poznámky k vydání této verze najdete velmi mnoho změn, co se týče oprav, rychlosti, ale i začlenění nového software. Pokud jste milovníci novinek, nečekejte ve FreeBSD nejčerstvější software (viz. třeba KDE 3.5.4), ale očekávejte maximálně odladěný a stabilní systém. Pokud přecházíte z Linuxu, narazíte na několik věcí, které jsou malinko jinak, ale jedná se vesměs o detaily. Téměř souběžně, s FreeBSD, vyšlo i LiveCD FreeSBIE, které je založené na aktuálním FreeBSD. Jedná se opravdu jen o LiveCD, které můžete použít k práci, či pro záchranu systému, ale nemůžete z něj FreeBSD nainstalovat, jak jste zvyklí u řady Linuxových distribucí. Uživatelsky velmi příjemný fork FreeBSD PC-BSD se dočkal verze 1.3, velmi rychle následovanou opravou na verzi 1.3.01, obojí je založené na FreeBSD 6.1. PC-BSD mění některé zvyklosti v instalaci dalšího software, kdy tuto činnost velmi usnadňuje pro běžné uživatele pomocí pbi balíčků.

Jedním z první LiveCD byl Knoppix, který se dostal do verze 5.1.1, po půl roce intenzivní práce. Obsahuje aktuální software, namátkou KDE 3.5.5, IceWeasel (Firefox) 2.0.0.1, OpenOffice.org 2.1.0, Gaim 2.0.0beta5 a mnohé další i za cenu použítí testovacích verzí, které ale nemají problém se stabilitou a funkčností. I ntfs disky jsou standardně dostupné díky ntfs-3g. Téměř souběžně s Knoppixem vyšel i jeho bratříček ParallelKnoppix 2.2, který nabízí uživatelům velmi zajímavou a dostupnou možnost pro realizaci PC Clusterů.

BLAG Linux And GNU je velice zajímavým forkem Fedora Core. Aktuální verze BLAG 60000 vychází z Fedora Core 6 a přes svou mnohem menší velikost instalace (jediné instalační CD) obsahuje vše potřebné. Nejen pro práci, ale hned máte nainstalovaný software pro P2P sítě, kodeky pro multimédia. BLAG vychází s poměrně značným odstupem po FC6 a měl by obsahovat i všechny známé opravy, které jsou pro něj zapotřebí. Vývojáře tato distribuce příliž nepotěší, podobně kancelářského uživatele, protože budou muset ještě mnoho software nainstalovat z internetu, ale běžný domácí uživatel, který potřebuje být na internetu, chce poslouchat muziku a koukat na filmy bude vrchovatě uspokojen.

Polulárním místem pro nasazení Linuxu/*BSD jsou firewally a routery, na něž lze nasazovat jak rozsáhlé distribuce, tak malé speciality, které jsou pro takovéto nasazení přímo určeny. Z těch malých, specializovaných na takovéto nasazení vyšly dvě. Známější IPCop vyšel ve verzi 1.4.13. Jeho malá velikost a nízké nároky jej předurčují k nasazení na starší hardware. Například staré Pentium I na 90 MHz nevykazuje při nasazení této distribuce, a 25 počítačích za takovýmto routerem, téměř nulové zatížení při normálním provozu. Druhá distribuce do tohoto segmentu trhu je trochu méně známý Devil Linux, který se vyšel ve verzi 1.2.12. Oproti IPCop obsahuje i podporu pro dynamické stránky a Postfix, takže je možné na něm provozovat další serverové služby, které mohou být ve firmě zapotřebí.

Nyní jen zběžně menší distribuce. LG3D LiveCD 3.0 je distribuce od SUN Microsystems, na které si můžete odzkoušet jejich 3D java desktop Project Looking Glass. Puppy Linux 2.13 obsahuje především změny v ovladačích, ale upgradovaný je i SeaMonkey, toto minimalistické distro je velmi rychlé a možná se jedná o mnohem lepšího adepta na nasazení na OLPC, než stávající Fedora. SME Server 7.1 je jedno z méně známých, ale kvalitně sestavených a odladěných řešení serverového Linuxu.

Něco pro zábavu

Majitelé MP3/Ogg přehrávačů vyrobených firmou iRiver mají pod Linuxem menší problém. Je třeba jim vyměnit firmware, přičemž je nutné je přepnout, aby se chovali jako mass storage, jinak do nich svou muziku pod Linuxem jednosuše nedostanete. Pokud si necháte „Manager version“ firmware, může vám se správou obsahu pomoci iFP GUI, který je ve verzi 0.10.8. Tímto softwarem můžete nejen spravovat hudební soubory ve vašem iRiver přehrávači, ale i naladění rozhlasových stanic, či uvidíte stav akumulátoru v přehrávači.

Něco pro práci

Zajímavým programem z oblasti CAD/CAM je gCAD3D. Nejenže se jedná o jednoduše ovladatelný 3D CAD program, který pokrývá snad všechny potřebné funkce takovéhoto nástroje, ale modely vygenerované z výkresů můžete vyexportovat do VRML, čímž je můžete zpřístupnit na vašich WWW stránkách. Potřebovat budete GTK2 a OpenGL/Mesa knihovny. Cenon je poměrně neznámý nástroj pro tvorbu vektorové grafiky, který je psán pro prostředí GNUstep. Po rozšíření, která jsou již komerční získá program velmi zajímavé možnosti, byť ne pro každého využitelné.

Zejména při předávání citlivých údajů (hesla, …) mailem by mělo být vše šifrováno. K tomu potřebujete pár šifrovacích klíčů (předpokládáme, že používáte bezpečnou, asymetrickou šifru). Protože ne pro každého je příjemné generovat klíče z příkazové řádky, například pomocí GnuPG, je možné najít několik grafických rozhraní. Jedním z nich je i Seahorse, které bude nejvíce vyhovovat uživatelům XFce/Gnome. Snadno zde vytvoříte dvojici klíčů, vyexportujete veřejnou část a uděláte archív svých klíčů. Nevyužijete jej jen pro vygenerování PGP klíčů, ale i pro SSH klíče, které můžete používat pro připojení ke vzdáleným počítačům bez hesla. Většina emailových klientů šifrování zvládá transparentně při odesílání zprávy, ale pokud chcete zašifrovat texty na disku, nebo soubory, které potřebujete zveřejnit na internetu, můžete použít nástroj gpg-crypter, který vyšel ve verzi 0.3.

Klavaro, aktuálně ve verzi 1.0.1, je další z programů pro výuku psaní na klávesnici. Pro našince je zajímavý podporou českých lekcí. Přestože název začínající písmeno „K“ by mohl svádět k tomu, že program je určen pro QT (KDE), pro kompilaci budete potřebovat GTK+ 2.

Desktop XFce vyšel ve verzi 4.2.4, což by mělo být poslední vydání v aktuálně stabilní větvi 4.2. Tento desktop máme recenzovaný i na našem portále. Je, stejně jako Gnome, postaven na GTK2, ale je nepoměrně rychlejší a méně náročný na hardware, než Gnome. Ač by se mohlo zdát, alespoň na první pohled, že se jedná jen o odlehčené a předesignované Gnome, není to pravda, s Gnome sdílí pouze GTK. Zanedlouho by měl být k dispozici první zástupce nové řady 4.4, přičemž řada uživatelů (například distribuce Xubuntu) již dlouhou dobu používá beta verze nové řady bez jakýchkoliv problémů.

OpenOffice.org verze 2.1.0 přináší mnoho novinek oproti předchozí verzi, například podpora více monitorů v Impressu, vylepšený export z Calcu do HTML a rozšířená podpora souborů z MS Access v programu OO.o Base. Opět se ale zlepšila kompatibilita se soubory z Microsoft Office.

Seahorse

Seahorse - příjemné GUI pro vytváření a správu šifrovacích klíčů.

Blbůstka na závěr

Poslední dobou se mi nedařilo narazit na nějaké blbůstky, ale Clockywock (úplně dole na stránce) v aktuální verzi 0.2.3 takovou blbůstkou jsou. Analogové hodinky, které jedou ve znakovém terminálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

iRiver a Linux 22.1.2007 13:06 Jiří Eischmann
  L Re: iRiver a Linux 22.1.2007 15:08 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze