LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (17)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

21.7.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11397×

Nové distribuce

PC-BSD 1.2 je nejvýznamnější novinkou v distribucích za posledních 14 dní, byť plně nezapadá do zaměření našeho serveru, protože se nejedná o distribuci Linuxu, ale uživatelsky příjemný a snadno instalovatelný fork FreeBSD. Je optimalizován pro processory i686, což znamená, že na procesorech řady 80386, 80486 a i586 jej nespustíte - otázka je, zda-li toto omezení není velmi rozumné, vzhledem k zameření systému na desktop. Snadno jej nainstaluje i relativně obyčejný uživatel, pbi balíky jsou snadno dostupné a snadno instalovatelné.

BLAG Linux And GNU 50000 je poměrně zajímavá distribuce. Vychází z Fedora Core 5, obsahuje i software a podporu, která v původní FC není, například mp3, p2p, apt, … Co je na dnešní poměry neobvyklé je její velikost, kdy pro plnou instalaci včetně všech aplikací postačuje jediné CD. Jako desktop zvolil autor Gnome ve verzi 2.14.1 a zbytek software je také v pokud možno nejčerstvějších verzích.

Další distribuce a jejich testovací verze již jen zkratkovitě: SUSE Linux 10.2 Alpha 2 je další veřejnou testovací verzí nového SUSE Linuxu, tentokráte již byl změněn i název na OpenSUSE; Kate OS 3.0 Beta 1 je lehký Linux postavený na základech Slackware; Devil-Linux 1.2.10 představuje jedno z malých řešení pro firewall/router; velmi zkušený nováček na poli volných distribucí bude Freespire, které bylo o 2 týdny dříve uvolněno v testovací verzi a za nímž stojí stejná filozofie šíření aplikací a stejní lidé, jako za Linspire a nakonec pro ty, kteří chtějí otestovat i konkurenci BeleniX 0.4.4, který představuje LiveCD, které není Linuxové, ale OpenSolaris.

Něco pro práci

Blender 3D je program, který byl původně vyvíjen pod uzavřenou licencí a když jeho tvůrci oznámili, že končí s jeho vývojem, vykoupila komunita díky mnoha dobrovolným darům jeho zdrojové kódy a dnes se má tento software velmi čile k světu. Jedná se o velice vyspělý 3D modelovací software, ve kterém lze vytvořit jak jednotlivé obrázky, tak kompletní cgm. V červenci vyšla verze 2.42 a změny od posledního vývojového stupně jsou vskutku významné, jak ukazuje dokument na stránkách projektu.

MinGW Developer Studio je i přes svou jednoduchost velice zajímavým vývojovým prostředím pro ty z nás, kteří potřebují vyvíjet pro obě majoritní platformy, Windows i Linux, a z mnoha důvodů jim vyhovuje použití knihoven GTK a wxWidgets. Podobným směrem se ubírá i prostředí Ultimate++, vyvíjené především v České Republice. Toto prostředí nepoužívá pro tvorbu GUI žádný ze zavedených frameworků, ale vlastní systém knihoven.

GNUCash je vynikající podvojný účetní program, který je zahrnut i do základního balíku aplikací patřících do Gnome kanceláře. Po delší době zdánlivé nečinnosti byla vydána verze 2.0, která konečně používá GTK2 a měl by být portovatelný i pro Windows (mimo Linuxu je k dispozici pro MacOS X a *BSD). Jedinou chybou pro české prostředí jsou připravené šablony, které nejsou přesně v souladu s českými zákony, alespoň dle slov mé účetní, ale v programu není problém přizpůsobit ty stávající, nebo zhotovit nové. Mé účetnictví je již několikátý rok zpracovávané pomocí GNUCash, samozřejmě v modifikované šabloně, a ze strany finančního úřadu nebyly nejmenší problémy se správností.

Typografie a sazba dokumentů je trochu věda a trochu alchymie podložená přesnými normami. Ne každý, kdo potřebuje vysázet dokument, připravit letáky, či brožury, bude ochoten použít TeX a o vhodnosti přípravy takovýchto materiálů v běžném textovém procesoru by se daly vést sáhodlouhé diskuze. Pokud nepřipravujete materiály v takovém rozsahu, že by se vám vyplatilo koupit Adobe InDesign, nebo QuarkXPress, může být velmi vhodným a přístupným řešením Scribus, který se ve své stabilní větvi dostal k verzi 1.2.5. Pro jeho instalaci/kompilaci budete potřebovat QT a především je rozumně multiplatformní, takže jej spustíte v Unixech, MacOS X a Windows, čímž máte zajištěnu potřebnou přenositelnost souborů. Úvodní tutoriál k tomuto programu vyšel česky na serveru Grafika.cz.

Na jednom z konkurenčních portálů se zinicializoval na počest jednoho z „prudičů” vývoj JXP Commandera, protože dotyčnému chyběl ekvivalent k poměrně kvalitnímu nástroji Total Commander. Otázkou je, jestli je žádoucí vyvíjet další klon tohoto jinak výborného programu, když by bylo možná účelnější se přidružit k vývoji, ať již nedávno aktualizovaného BSCommanderu, 18. července vyšla verze 2.24 a je velmi blízký TC i snadno použitelný, nebo Atolu, podle preferencí QT, nebo GTK. Je to jedna ze slabin Linuxového vývoje, máme možnost si vybrat z mnoha řešení, ale těch řešení je tolik, že probrat se k tomu programu, který splňuje, co očekáváme je občas velmi náročné. BSCommander je program polské/německé provenience a funkčně je téměř shodný s etalonem v podobě Total Commanderu, jen se někomu možná nemusí líbit použití QT.

Kdo někdy potřeboval nasnímat a případně dále zpracovat zvuk, setkal se nejspíše s programem Audacity, který je velmi kvalitní, ale jeho vývoj je v poslední době spíše sporadický. Ne každému vyhovuje použití wxWidgets a ne každý ocení komplexnost aplikace. Gnome Wave Cleaner, který vyšel ve verzi 0.21-05, pro překlad a nainstalování budete potřebovat mj. i FFTW verze alespoň 3.0, což je knihovna pro Fourierovské transformace, poslouží, pokud chcete nahrávky vyčistit od šumů a ruchů. Přestože je program deklarován jako beta verze a měli byste být opatrní na data, nenarazil jsem při jeho používání, při čištění záznamů z gramofonových desek, na jakoukoliv nestabilitu.

Kexi je řadou svých uživatelů prezentován jako administrační program pro databáze, z nichž zvládá například PgSQL, MySQL, SQLite a mdb. Ano, i ten poslední soubor vidíte správně, mdb jsou soubory, do nichž ukládá data program MS Access. Program neumí jen administrovat databáze, míněno je po stránce datového modelu, nikoliv po systémové, ale lze s jeho pomocí sestavovat dotazy, sestavy a vytvořit v něm vstupní formuláře. Postupně může z této aplikace vyrůst zdatný konkurent MS Accessu, k čemuž mu může pomoci i to, že v současnosti je k dispozici jak pro platformu Linux, tak pro MS Windows.

Kalendářů a plánovacího software je mnoho, některé jsou určeny pro konzoli a jiné jsou postaveny třeba na jádře Gecko. Pokud si odmyslíme ty, které fungují jako webové aplikace a mají zcela logicky omezenou funkčnost co se týče upozorňování na nadcházející události, moc aplikací, které by nebyly svázány s konkrétní platformou a které by zároveň byly příjemné pro běžného, kancelářského, uživatele, k dispozici není. Jednou z takových je pAgenda. Tento program používá pro uložení svých dat databázi SQLite. Aplikace je napsána v elegantním skriptovacím jazyce Python s využitím grafického toolkitu wxWidgets. Aktuálně je k dispozici stabilní verze 3.0.

Závěr

Omlouvám se čtenářům za zpoždění tohoto dílu o několik dní a za to, že u něj tentokráte nejsou obrázky, je to zapříčiněno menšími technickými problémy, které se při přípravě článku vyskytly.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

BScomannder 24.7.2006 12:51 mil2house
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze