LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (12)

Opět je zde další díl softwarových novinek, který upozorňuje na nová vydání alespoň těch nejdůležitějších distribucí a informuje o novinkách v programech, především s aspektem na méně známý a rozšířený software.

9.5.2006 10:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11407×

Novinky v (nejen) Linuxových distribucích

Trochu netradičně je první a největší novinkou OpenBSD 3.9, které opět dodrželo pravidelný půlroční cyklus desetinkových verzí. Novinky, tak trochu tradičně, nejsou nijak převratné, spíše se jedná o drobné změny, které v důsledku znamenají veliké zkvalitnění celého operačního systému. Řadu potenciálních uživatelů však může odradit postup instalace, protože není k mání oficiální obraz instalačního DVD/CD, ale vše probíhá formou netinstallu, takže je zapotřebí poměrně kvalitní konektivita na internet, případně pokud chcete nainstalovat na více počítačů ve firmě, budete si muset zrealizovat lokální zrcadlo. Novinky proti předchozí verzi: opravy funkčnosti na PowerPC Applech, podpora pro systémové senzory, opravy funkčnosti PATA/SATA řadičů, apmd může nově měnit frekvenci procesorů (které to umí) podle zatížení systému, ppp umí IPv6 a mnoho dalšího. Seznam novinek naleznete na serveru OpenBSD.nu. Pokud strávíte trochu nepohodlnou instalaci a nevadí Vám občas trochu podivné chování a výroky Theo de Raadta, zakladatele OpenBSD, získáte velice kvalitní systém.

Mezi méně známé a přesto velice příjemné systémy založené na FreeBSD patří PC-BSD, které aktuálně vyšlo ve verzi 1.0. Distribuce je pro platformu x86 a desktopem je KDE. Poměrně zajímavý a pro běžného uživatele valice příjemný je způsob instalace potřebného software, který se instaluje v podobě PBI balíků, které s sebou nesou všechny potřebné knihovny. Není to příliž šetrné na přenosovou kapacitu internetového připojení, ale je tím vyřešen problém s různými verzemi knihoven, které jsou vyžadovány různými programy. Stejný systém instalace znají uživatelé systému MacOS X. Na našem serveru si můžete prohlédnout screenshoty z této distribuce, případně si ji objednat v našem Linux CD Shopu.

SystemRescueCD, aktuálně ve verzi 0.2.19 je minimalistická distribuce pro ty, kteří potřebují nějakým způsobem zálohovat data (mnoho administrátorů zná Norton Ghost), případně upravit rozdělení oddílů disku, třeba z důvodu přípravy na instalaci Linuxu. Zálohy pevného disku je možné udělat jak na lokální disk, tak na vzdálený stroj, přičemž se pro komunikaci používá ssh. Nejvýznamnější změnou je povýšení jádra na 2.6.16.10, ntfsprogs 1.13.0 a oprava problémů s SCSI CD-ROM mechanikami. Pro zálohování pevných disků je na CD program partimage, pro úpravy rozdělení HDD GNU Parted s grafickou nadstavbou QTParted. Pokud potřebujete jen upravit rozdělení pevného disku, postačí Vám cca 5x menší live CD GParted, které vyšlo ve verzi 0.2.4-3 a obsahuje pouze GNU Parted s nadstavbou GParted.

Wolvix, aktuálně ve verzi 1.0.4, je jednou z méně známých distribucí. Je postaven na základech Slaxu, ale je podstatně větší (476 MB - nevejde se tedy na 8 cm CD) a má mnohem větší výběr software i možných desktopů (defaultním je XFce, ale možné jsou i Fluxbox a IceWM). Existuje ve 3 edicích - Media, Games a Desktop, v současnosti ještě nemá plně odladěný gui instalátor. Tato distribuce by mohla být velmi zajímavou pro ty, kteří chtějí stabilitu a kvalitu Slackware, ale původní instalační proces jim připadá zdlouhavý a nepřehledný. Mimochodem, mateřská distribuce Wolvixu SLAX dospěla do verze 5.1.4.

Ze zdrojových kódů RHEL existuje několik forků, nejznámějším a i v LinuxSoft.cz používaným je CentOS, ale k těm dalším patří i White Box Enterprise Linux, který aktuálně vyšel ve verzi 4 respin 1. Podobně jako u CentOSu, ale i dalších na server a rockstable zaměřených distribucí, neočekávejte nejčerstvější software, ale pouze takový, který je odzkoušený a detailně odladěný. Pro jednotlivé řady WBELu je přislíbena podpora po dobu 5 let, což je rozumná doba pro nasazení na servery.

Jen zběžně beta verze a release candidates významných distribucí: (K/X)Ubuntu 6.06 Flight 7, SimplyMEPIS 6.0beta2 a OpenSUSE 10.1 RC5, které dosáhlo statutu Goldmaster a ve čtvrtek 11-05-2006 bude uvolněno jako plná verze, doufejme, že už budou k dispozici i oficiální obrazy DVD.

Zábava a volný čas

Her se většinou nerodí mnoho, alespoň ve srovnání s užitkovými programy, řada z nich patří mezi ty jednodušší a často to jsou remaky starších titulů, nebo jednodušší hry - občas nás napadne slovíčko bohužel. Jedna z nejpovedenějších 2D stříleček, které byly k vidění na Amize a v dobách DOSu i na PC byl Raptor, jehož remake je k mání ve verzi 2. S aktuální verzí přišlo i přejmenování na Rafkill a aktuální verze je 1.2.1. Ke kompilaci budete potřebovat knihovny Allegro, které jsou podstatně méně používané, než SDL, a DUMB. Příjemná zábava na mnoho večerů :-).

Užitečné programy

Open Linux Developer je IDE (Integrated Development Environment), které ani zdaleka nedosahuje komplexity KDevelopu, nebo Anjuty, ale na druhou stranu nezažene začínajícího vývojáře svou strohostí. V současnosti je k dispozici aktuální verze 0.6.0. Jednoduchostí připomíná nejspíše Bloodshed Dev-Cpp. Pro počátky programování v jazyce C/C++ je to příjemné a nekomplikované prostředí, možná jsou ambice tvůrců prostředí do budoucna podstatně větší a vzhledem k poměrně ranné verzi program vykazuje občas nestabilní chování, ale stojí za pozornost. Dalším vývojářským prostředím, které stojí za pozornost je Ultimate++, aktuálně ve verzi 602, které nabízí prostředí pro systémy Linux i Windows. Hlavním jazykem tohoto prostředí je C++, ale pro tvorbu GUI je zabudován framework U++. Hlavní podíl nesou čeští vývojáři. Velice zajímavým produktem je Gambas, prostředí, které je překladačem jazyka velice blízkého Visual Basicu firmy Microsoft. "Tvrdí programátoři" pravděpodobně opovržlivě odvrátí pohled, nicméně pro napsání řady kancelářských aplikací je tento jazyk dostačující a vývoj v něm může být velice rychlý a efektivní, ale pozor na licenci Vašich programů, protože pro tvorbu gui se používá QT. Aktuální verze v době psaní článku je 1.0.16.

Častým využitím slabších počítačů a některé z minimalistických Linuxových distribucí je vytvoření firewallu. Příjemný frontend pro nastavení pravidel netfilter/iptables, který používá Ncurses pro vytvoření gui poskytuje projekt Vuurmuur Firewall, který se aktuálně dostal do verze 0.5.71. GKrellM je velmi oblíbený a kvalitní systémový monitor, který je tvořen základem a "krelly", což jsou jednotlivé moduly sledující jednotlivá čidla, systémové prostředky a mnohé další. Pokud chcete vidět zatížení a stav počítače v grafice, ale nechcete nic, co by nadměrně zatěžovalo systém (proti GKrellM je Gnome Monitor obrovský moloch), mohl by být tento program rozumným řešením. Aktuální verze programu je 2.2.9.

Připojení mobilního telefonu k počítači a možnost práce s daty v něm je oblíbeným podnětem pro mnoho programátorů. Dalším z celé řady programů, které mohou velice dobře posloužit je KMobileTools, aktuálně ve verzi 0.4.3.3. Jak název napovídá, jde o program, který bude nejvíce doma v KDE a spektrum telefonů, se kterými umí pracovat také není malé. Gui a nastavení jsou poměrně intuitivní, takže ani začátečník by neměl mít problém.

Pokud potřebujete vypalovat CD, či DVD, můžete používat buď přímo konzolové nástroje, což se nejeví každému jako nejpohodlnější varianta, nebo můžete použít některý z frontendů X-CD-Burn, K3B, GnomeBaker, ... BashBurn nabízí možnosti usnadnění vypálení CD z příkazové řádky, je obsažen například v minimalistické distribuci Damn Small Linux, při zachování snadnosti používání a nenutnosti startovat X pro vypálení záloh. Aktuální verze programu je 1.8.0.

Dillo, minimalistický www prohlížeč, recenzovaný i na našem portále, se dočkal další verze, tentokráte 0.8.6. Pro ty neznalé, jedná se o maximálně jednoduchý WWW prohlížeč, který potřebuje ke své kompilaci GTK 1.2 (pokud nechcete kompilovat jsou připravené balíky pro většinu distribucí), ale jeho možnosti jsou značně omezené a v čisté verzi nezvládá dobře třeba jiné kódování, než ISO-8859-1. Abyste doplnili chybějící funkčnost na stránkách http://teki.jpn.ph/pc/software/index-e.shtml najdete patche, které zmergujete s originálními zdrojovými kódy a získáte tím velmi dobře použitelný a přesto nenáročný WWW prohlížeč.

Dillo OpenLDev
BashBurn

Dillo, nenáročný WWW prohlížeč *** Open Linux Developer - jednoduché IDE pro začátečníky *** BashBurn - lze z příkazové řádky vypalovat ještě jednodušeji?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chybicka 9.5.2006 11:35 paolo
  |- Re: Chybicka 9.5.2006 11:42 o.k.
  L Re: Chybicka 9.5.2006 13:59 MaReK Olšavský
    |- Re: Chybicka 9.5.2006 14:02 MaReK Olšavský
    L Re: Chybicka 9.5.2006 14:19 Aleš Hakl
      L Re: Chybicka 9.5.2006 14:43 MaReK Olšavský
        L Re: Chybicka 9.5.2006 15:23 Aleš Hakl
          L Re: Chybicka 9.5.2006 15:26 MaReK Olšavský
            L Re: Chybicka 9.5.2006 16:43 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze