LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (35)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

3.10.2007 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10700×

Nové distribuce

Tuto sekci dnes nezačneme Linuxem, ale prvním systémem je PC-BSD 1.4, systém, který je stavěn na základech FreeBSD 6-STABLE. Instalace je opravdu velmi snadná, takže by ji mohli zvládnout i málo zkušení uživatelé, ale je potřeba počítat s menší podporou dardware. K instalaci dalšího software lze použít standardní postupy známé z FreeBSD, nebo pbi balíků, které s sebou vždy nesou všechny potřebné knihovny, jenž jsou dostupné ze stránek pbiDIR. Pokud chcete na kancelářský desktop postavený na FreeBSD, mohl by tento systém být velmi vhodným kandidátem.

Pro multimediálně kreativní uživatele jsou určeny dvě novinky mezi distribucemi. První a známější z těchto novinek je dyne:bolic 2.5, který je sestaven na základě Debian GNU/Linuxu. Dyne:bolic je distribuován jako live CD a lze jej nainstalovat na pevný disk. Scripty distribuce by měly bez problémů identifikovat i správně nastavit většinu multimediálních karet a jako bonus lze vyzdvihnout velmi nízké systémové nároky. Druhou mm distribucí z poslední doby je JackLab Audio Distribution 1.0, která využívá základ OpenSUSE 10.2 s desktopem Enlightenment, realtime jádrem a profesionálním audioserverem JACK. JackLab je distribuce zaměřená směrem k hudebníkům.

Foresight Linux 1.4 je distribuce, která, již víceméně klasicky, vychází pouze několik dní po vydání nové stabilní verze Gnome. Distribuce není zajímavá jen vydávacím cyklem, ale i zcela neobvyklým, novátorským a zatím málo rozšířený balíčkovač conary.

Na poli distribucí založených na *ubuntu vyšlo několik zajímavých novinek. Nejaktivnější jsou vývojáři firmy Technalign, kteří vyvíjí distribuce Pioneer Linux a jejich 3 příspěvky jsou Pioneer Explorer 1.1 Server, Pioneer Explorer 1.1 (kombinuje live i instalační CD a je určen na desktop) a Pioneer Linux 3.0. Podstatně známější je Linux Mint, který vyšel ve verzi 3.1, jenž je velmi dobře zkompletovaný pro nasazení na domácí desktop. Freespire 2.0.3 přidalo nově možnost využívat službu C'N'R pro instalaci software.

Již jen letem světem méně známé distribue a beta verze: Rodinka Ubuntu distribucí vyšla v jedné z posledních testovacích verzí 7.10 beta. Jaká bude další verze Mandriva Linuxu 2008.1 napoví RC2. SimplyMEPIS se po změně základu z Ubuntu na Debian blíží k dalšímu vydání, nyní ve verzi 7.0 a vyvojáři uvolnili Betu 5. Zenwalk Linux je velmi zajímavým forkem Slackware a vývojáři uvolnili testovací verzi 4.8 RC.

Hry a multimédia

S editací titulků k filmům pomůže Gaupol, jenž je aktuálně ve verzi 0.12. Plně jsou podporovány formáty MicroDVD, MPL2, MPsub, SubRip, SubViewer 2.0, TMPlayer, částečná podpora je pro formáty Sub Station Alpha a Advanced Sub Station Alpha. Program je psán v GTK, zvládá všechny potřebné manipulace s titulky, mezi něž patří konverze snímkové frekvence, vyladění časového posunu.

Profesionální 3D grafický editor Blender vyšel ve verzi 2.45. Možnosti Blenderu se špatně shrnují do jediného odstavce, proto vyjmeme alespoň několik novinek této verze. Bledner má opraveny chyby, které způsobovaly pády 64 bitové verze na GNU/Linuxu, jsou odstraněny artefakty, které vznikaly při záporném osvětlení, program importuje 3DS soubory, … Podrobný seznam změn proti předchozí verzi je k dispozici na domovských stránkách tohoto původně proprietárního projektu.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Velmi kvalitní a rychlý mailový klient Claws-Mail, dříve známý jako Sylpheed Caws, se dočkal verze 3.0.0 ()rychle následované verzí 3.0.1). Mailový klient se nesnaží ohromit širokou funkčností, ale je velmi rychlý a nenáročný na systém. Oproti původnímu Sylpheedu je Claws-Mail rozšiřitelný pluginy a lze jej relativně snadno rozšířit na požadovanou funkčnost.

Příznivce programovacího jazyka Pascal, mimo jiné je v tomto jazyce vyvíjen i bitmapový editor Pixel, by mohlo potěšit vydání Free Pascalu 2.2.O. Největší novinkou je vylepšení překladače, který produkuje menší spustitelné soubory, než dříve, má nižší nároky na paměť a podporuje nové platformy (více informací poskytne seznam novinek). Pokud si myslíte, že jazyk Pascal je zaostalý a již se nepoužívá, zkuste si přečíst článek na stránkách OSNews.com, možná i vás jeho možnosti přesvědčí.

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších cms, nasazovaný na blozích, Wordpress, vyšel ve verzi 2.3 „Dexter“. Novinkou jsou tagy k článkům, které vhodně rozšiřují možnosti kategorií, podporuje formát Atom 1.0 pro syndikaci a opravuje mnoho starších chyb. Wordpress podporuje XML-RPC API, tvoří kvalitní odkazy a jeho pro rozšíření jeho možností je k dispozici velmi široké spektrum pluginů.

Klonováním disků lze ušetřit mnoho času při instalaci systému na větší množství stejných počítačů (velmi častá situace ve větších firmách). Nejznámějším klonovacím nástrojem je Symantec Ghost (dříve známý jako Norton Ghost), ale ve svobodném svtě existuje velmi podobný nástroj Clonezilla, jejíž verze Clonezilla-live dospěla do verze 1.0.5-8. S její pomocí můžete po síti klonovat více disků souběžně a rychlost je dána jen prostupností sítě.

Závěrečný drobek

Máte doma jeden počítač vyhrazený jako přehrávač hudby a videa? Zkuste Rhythmbox, pokud jej na něm používáte, ovládat vzdáleně přes webové rozhraní z jiného stroje, umožní vám to aplikace Rhythmweb, aktuálně ve verzi 0.2. Podobné webové ovládací rozhraní existuje i pro Amarok, amaroK Web Frontend.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze