LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (53)

Softwarové novinky Vám opět přináší přehled novinek mezi distribucemi (nejen) GNU/Linuxu a programy pro práci i zábavu.

9.3.2010 00:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 16442×

Nové distribuce

Distribucí Ubuntu je plno, sice všechen software z odvozených distribucí je v repozitářích Ubuntu, ale rozumná volba výchozích programů, nebo připravených kodeků hned po instalaci, mohou výrazně pomoci popularitě. Tím asi nejpopulárnějším forkem je pravděpodobně Linux Mint, jež v první polovině února nabídl několik nových verzí - LinuxMint 8 KDE64 a KDE,s KDE 4.3.4, a Linux Mint 8 Fluxbox. Výrazná prodleva ve vydání vůči zdrojovému Ubuntu by měla prospět kvalitě, protože Ubuntu 9.10 je snad nejkritizovanější vydání. Dalším forkem Ubuntu, jehož autoři se snaží zaujmout, je Element 1.0 pro přehrávání multimédií.

Vývojáři NetBSD připravili několik malých úprav a oprav svého systému, na svět přišlo NetBSD 5.0.2. Poslední hlavní vydání NetBSD, neboli NetBSD 5.0.0, přineslo velmi výrazné zrychlení systému. NetBSD 5.0.2 opravuje kritické chyby v bezpečnosti a stabilitě, například ohrožení OpenSSL TLS při obnovení spojení, opravy OpenSSL, BIND, UFS kvóty, … NetBSD je známé svou portabilitou a tato verze je k dispozici pro 42 architektur mikroprocesorů.

FreeBSD má velmi nadšenou komunitu uživatelů i vývojářů, bohužel přes nesporné kvality se těší podstatně menší popularitě a rozšíření, než GNU/Linux. Ke klasické instalaci FreeBSD se neodváží každý, instalační proces, přidání potřebného software a aktualizace systému mohou trochu odradit. DesktopBSD je již mrtvou záležitostí, ale jeho konkurent PC-BSD se má čile k životu, o čemž svědčí i aktuální verze 8.0, vycházející z FreeBSD 8.0-Release-P2. Výchozím desktopem je KDE 4.3.5, pod nímž běží Xorg 7.4, z ostatního software stojí za zmínku FireFox 3.5.7, OpenOffice 3.1.1, Pidgin 2.6.4, VLC 1.0.4. PC-BSD můžete spravovat pomocí klasických portů, ale pro méně zkušené uživatele jsou vytvořeny PBI balíky, jež připomínají instalaci známou z Mac OSX a Gobo Linuxu. Pokud se Vám nelíbí KDE a nechcete sami instalovat GNOME se vším potřebným softwarem, mohla by Vás zajímat distribuce GhostBSD, jež je zatím ve verzi 1.0-BETA, která nabídne snadnou instalaci FreeBSD s GNOME.

Nad OpenSolarisem visí, po odkoupení SUN Microsystems Oraclem, mnoho otazníků, ale zatím jde o vyvíjený systém. Distribuce MilaX, jež vyšla ve verzi 0.5, by se dala přirovnat k Puppy Linuxu, a to jak velikostí tak nároky na hardware. Jádrem je OpenSolaris snv128a, správce oken JWM, volba prohlížeče padla na Midori. MilaX je možné spustit jako LiveCD, nebo jej nainstalovat na flash, či HDD. Neméně zajímavá je distribuce Nexenta platform 3.0 Beta 1 (Že by se už opravdu blížilo produkční vydání?), která kombinuje jádro OpenSolarisu s GNU softwarem, přičemž je využit apt, jež znají uživatelé Debianu a distribucí z něj vycházejících.

Krátce

  • Privatix Live-System 10.02.07 je mezi distribucemi novinkou, zaměřenou hlavně na maximální bezpečnost dat uživatele.
  • Nenápadná, ale velmi užitečná distribuce Clonezilla 1.2.4-7, popisovaná jako open source Norton Ghost, opravuje drobné chybky, které mohly mít fatální následky.
  • Linux From Scratch 6.6, neboli návod na sestavení vlastního systému, aktualizuje jádro, gcc a glibc a přináší bezpečnostní opravy. Pokud máte hodně času a chcete se seznámit s Linuxem do detailu, je LFS zajímavé.

Hry a multimédia

Podcasty se u nás nětěší velké popularitě a těch zajímavých je v ČR/SR pouze několik (například Javovský CZ Podcast), ale mezi zahraničními zdroji lze nalézt mnoho zajímavého. Pro jejich sledování, abyste je nemuseli sami hlídat, lze využít program gPodder, jež vyšel ve verzi 2.3. Program je napsán v jazyce Python s PyGTK, tj. bude vyhovovat především uživatelům GNOME/XFce/LXDE. Program podporuje běžné přehrávače, iPod a porozumí si i s mobilními telefony, pro sledování nových podcastů lze použít feedy Atom, RSS, YouTube, nebo Soundcloud. Program funguje nejen v GTK desktopech, ale lze jej ovládat pomocí terminálu a pro používání na platformě Maemo má mírně modifikované dialogy i rozhraní.

Máte dostatek místa na pevném disku, milujete létání a v ideálním případě máte i dostatek peněz na potřebné periferie (v těch specializovaných pro letecké simulátory je Saitek stejným pojmem, jako Logitech mezi volanty)? FlightGear patří mezi nejpropracovanější letecké simulátory, které lze na běžný počítač nainstalovat, defakto mu konkuruje jen komerční Flight Simulator od Microsoftu, a jeho autoři připravili fanouškům létání verzi 2.0.0. Mezi letadly najdete všechno možné od prvního motorového letadla bratří Wrightů až po dnešní obry Boeing 747, nebo Airbus A320. Aktuální verze je realističtější než předchozí, vývojáři přidali Dopplerův efekt, „3D zvuk“, vylepšili 3D modely (včetně realističtějších mraků), zlepšili chování letadla, nebo autopilota. Vzhledem k nízké ceně je vhodné objednat si set DVD, alespoň pro častěji létající piloty, pomůžete vývojářům s nákladným vývojem.

Krátce

  • Civilizace (a Powermonger) byla průlomovou hrou, FreeCiv 2.2.0 posouvá hru dále, než byla na našich někdejších Amigách. Multiplayer (do 30 hráčů), mezi lokalizacemi je i čeština a autoři nabízí portace na široké spektrum platforem.
  • Výukový program, pro ty, ježž se chtějí/potřebují naučit psát všemi 10 prsty Klavaro vyšel ve verzi 1.5.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Basic není mrtvý, byť s původním konceptem Basicu už má společné jméno, dnešní verze jazyka jsou blíže k zápisu v jazycích Object Pascal, nebo Python. Pomineme-li podporu VB.NET na platformě Mono, existuje zajímavý projekt GAMBAS 2.20, který definuje programovací jazyk velmi podobný posledním verzím Visual Basicu od Microsoftu. Minulá verze, GAMBAS 2.19, z počátku roku přidala možnost fungování na ARMových strojích. Ta aktuální má opravený balíčkovač pro Debian (a Ubuntu), odstraněnu nestabilitu funkce RDir(), dynamické třídy mohou rozšiřovat statické bez pádů a další opravy i vylepšení. GAMBAS je napsán v QT, ale díky modulům lze vyvíjet i GTK aplikace.

Krátce

  • Díky popularitě Androidu se budeme stále častěji setkávat s programy pro tento systém, jenž je postaven nad Linuxovým jádrem. První vlašťovkou v našem seriálu je Android Scripting Environment r17, jež umožní na zařízení s Androidem psát a provozovat scripty v jazycích Python, Perl, JRuby, Lua, BeanShell, a Bourne shell.
  • GNU Zile se v našem občasníku již několikrát objevil. Nová verze 2.3.15 opravuje menší, spíše kosmetické, chybky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze