LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (41) - CPAN

Dnes uzavřeme blok dílů zabývajících se moduly. Tématem 41. dílu je archiv modulů CPAN - jeden z hlavních důvodů popularity Perlu.

7.9.2006 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 22283×

Ve standardní distribuci Perlu je již řada modulů k dispozici. Stačí jen nahlédnout do adresářů uložených v poli @INC. Přesto však v praxi budeme relativně často potřebovat i specializovanější moduly, které si budeme muset sehnat sami. Díky archivu CPAN je to velmi snadné.

Akronym CPAN pod sebou skrývá sousloví Comprehensive Perl Archive Network. Na CPANu jsou již přes 10 let shromážděny volně dostupné moduly s dokumentací a vůbec vše okolo Perlu.

Jak napovídá slovo Comprehensive, jde o obrovské množství dat. Počet modulů již překročil číslo 10000. Lze najít vše od opravdu užitečných modulů až po takové rarity jako třeba vyhledávač v koránu.

CPAN je dostupný na stovkách mirrorů po celém světě. V České republice máme zatím 4 oficiální mirrory.

Každý se do vývoje modulů může sám zapojit a importovat svůj výtvor prostřednictvím PAUSE (Perl Authors Upload SErver).

Určitě stojí za to CPAN prohledat skrz naskrz, protože obsahuje spoustu zajímavých informací.

V adresáři /src na CPANu jsou k dispozici distribuce Perlu.

Do adresáře /doc je umístěna dokumentace. Je zde i to, co v oficiální distribuci Perlu nenalezneme. Většina je však neudržovaná. Upozorněme na část FMTEYEWTK (název vytvořen jako akronym k Far More Than Everything You Ever Wanted To Know), jehož autorem je Tom Christiansen. Obsahuje spoustu rad a vyřešených problémů.

V adresáři /authors nalezneme adresáře autorů modulů. Nakonec zde máme adresář /modules, kde je seznam modulů. Ten obsahuje podadresáře, v nichž jsou moduly řazeny podle daných kritérií - jména modulu, kategorie (viz screenshot níže) nebo jmen jejich autorů.

Hledání modulu na CPAN

CPAN obsahuje vyhledávací stroj, který vyhledávání významně zefektivňuje. Na search.cpan.org je možnost vyhledávat podle slova nebo kategorií.

Úvodní strana vyhledávače modulů search.cpan.org

Úvodní strana vyhledávače modulů search.cpan.org

Po nalezení modulu ho jednoduše stáhneme. Teoreticky lze stáhnout i samotný kód (odkaz source v dokumentaci modulu), ale obvykle se kopíruje tar.gz soubor, ze kterého lze modul instalovat.

Detekce modulu

Ještě než ale modul stáhneme, je užitečné se přesvědčit, zda ho náhodou již v systému nemáme.

Asi nejrychlejší způsob, jak ověřit přítomnost daného modulu v adresářích z pole @INC, je zadání následujícího příkazu.

$ perl -e'print "Modul dostupny\n";' -MJménoModulu

Buď je vypsána hláška Modul dostupny, pak je vše v pořádku - nic nemusíme instalovat a modul můžeme normálně importovat. Anebo se zobrazí chybová hláška Can't locate Math/Bignt.pm in @INC. V tom případě modul nemáme a nezbývá než ho někde sehnat. Nejlépe v archivu CPAN.

Instalace modulu

Z archivu CPAN jsme získali soubor modul.tar.gz. Rozbalením získáme adresář.

$ tar xvzf modul.tar.gz -C $SOURCE_PATH

V něm jsou soubory distribuce a mimo jiné i soubor README, kde je postup instalace. Nejdříve vytvoříme Makefile.

$ perl Makefile.PL

A poté modul nainstalujeme.

$ make
$ make test
# make install

Pokud vše proběhlo, je hotovo a nainstalovaný modul můžeme normálně použít. Spolu s modulem se k němu nainstalovala i dokumentace.

Modul CPAN a automatická instalace modulu

Jestliže máme nainstalován modul CPAN (nebo vylepšený CPANPLUS), výrazně nám to usnadní instalaci modulů. Všechny příkazy, které jsou nutné pro stáhnutí a instalaci modulu se srazí na jediný. Navíc budou automaticky řešeny závislosti.

Než přistoupíme k popisu modulu CPAN, ověřme, zda ho máme v systému.

$ perl -e1 -MCPAN

Pokud dostupný není, stáhneme ho z http://search.cpan.org/~jhi/perl-5.8.0/lib/CPAN.pm a nainstalujeme podle výše uvedeného návodu

Modul CPAN totiž poskytuje interaktivní rozhraní. Stačí zadat jediný příkaz a modul, který chceme instalovat, je stažen a nainstalován. Ke spuštění interaktivního rozhraní je třeba vytvořit skript o těchto dvou řádcích.

use CPAN;
shell;

Obvykle se tento soubor nevytváří a vše se zahrnuje do příkazu shellu. Aby to bylo ještě jednodušší, je výhodné si na něj udělat alias. Dokonce je možné, že alias máte implicitně nastaven na příkaz cpan.

$ perl -MCPAN -eshell

V interpretu, který se právě spustil můžeme zadávat příkazy. První skupinu příkazů tvoří vyhledávací příkazy.

PříkazVýznam
avyhledávání v autorech
bvyhledávání v balících
dvyhledávání v distribucích
ivyhledávání v autorech, balících, distribucích a modulech
mvyhledávání v modulech

Vyhledávání může probíhat regulárně nebo ne. Pokud uvedeme jako příkaz pouze hledaný řetězec, hledá se přesná shoda. Umístěním řetězce mezi lomítka se z něj stává regulární výraz a lze tak používat speciální znaky.

cpan> a /CHRISTIANSEN/
Author id = TOMC
    EMAIL        tchrist@mox.perl.com
    FULLNAME     Tom Christiansen


cpan> 

Dalším a nejdůležitějším příkazem je install. Jak název prozrazuje, stahuje a instaluje moduly. Nainstalujeme si modul Math::Complex.

cpan> install Math::Complex

Pokud se nevyskytnou žádné problémy (jako třeba práva), měl by se modul sám instalovat. Instalovat lze opět i neinteraktivně přímo přes příkaz shellu.

$ perl -MCPAN -e "install 'Math::Complex'"

Velmi zajímavý je též příkaz r v interaktivním režimu. Najde totiž vaše moduly, u kterých je již k dispozici novější verze.

cpan> r

Package namespace  installed   latest  in CPAN file
Algorithm::Diff         1.15   1.1901  T/TY/TYEMQ/Algorithm-Diff-1.1901.zip
Apache::AuthCookie      3.06     3.08  M/MS/MSCHOUT/Apache-AuthCookie-3.08.tar.gz
...

Chcete-li tyto moduly upgradovat, zadejte tento příkaz.

$ perl -MCPAN -e "CPAN::Shell->install(CPAN::Shell->r)"

Příkaz autobundle vypíše všechny instalované moduly a zapíše je do souboru ~/.cpan/Bundle/Snapshot_RRRR_MM_HH_VV.pm. Pomocí něj lze na jiném stroji instalovat tutéž konfiguraci.

V dokumentaci na CPAN(3pm) je o modulu CPAN mnohem více. Rozhodně se vyplatí ji alespoň zběžně přelétnout

Dokumentace k modulům

Moduly jsou zdokumentovány ve formátu POD přímo v souboru s modulem. Během instalace modulu se POD konvertuje na formát manuálových stránek troff. Informace o modulu CPAN získáme jednoduše příkazem man.

$ man CPAN

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze