LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (140) - Profilling - píšeme si vlastní profiler / debugger

Perl Již známe profiler Devel::NYTProf. Nutno říct, že existuje řada jednodušších. Ale přesto leckoho napadne otázka: Na jakém principu vlastně taková věc funguje?

30.8.2011 00:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 9465×

Překvapivě není vůbec těžké napsat si vlastní profiler nebo debugger. Rozhodně je dobré si to zkusit, protože potom člověk snáze pochopí, jak vlastně debugger (potažmo všechny profilery) fungují.

K tomu je třeba napsat modul a v něm zadefinovat podprogram DB::DB, který je automaticky volán během zpracovávání každého řádku. Výsledky pak můžeme zobrazit v bloku END. Použití se neliší od profileru Devel::NYTProf.

Debugger/profiler pomocí systémové proměnné

Nejjednodušší (avšak velmi limitovaný) způsob, jak napsat vlastní debugger, je pomocí proměnné prostředí PERL5DB. V ní můžeme nastavit pomocí podprogramu DB::DB chování. Například následující nastavení vždy vyhodnotí řádek a počká si před dalším pokračováním na ENTER.

PERL5DB="sub DB::DB {scalar <STDIN>}"

Takto tedy můžeme spustit libovolný program.

PERL5DB="sub DB::DB {scalar <STDIN>}" perl -d program.pl

Příklad - počítání řádků

Jakkoliv je proměnné PERL5DB zajímavá, je vhodnější si pro nějaké smysluplné profilery vytvořit přimo balík, ve kterém se o všechny požadované operace postaráme.

Ukážeme si zde jednoduchý příklad. Napíšeme si takovou hodně odlehčenou verzi modulu Devel::Cover, o kterém jsme se letmo zmínili minule. Budeme pro libovolný program počítat, kolikkrát jsme vyhodnocovali který řádek.

Jediné, o co se tedy budeme starat, je udržování nějakého pole, které nám bude uchovávat pro každý řádek počet jeho volání.

Vytvořme tedy soubor Devel/MujProfiler.pm, který se nachází v cestě z @INC. V něm bude celý náš profiler.

package Devel::MujProfiler;

Naším hlavním úkolem je přetížit podprogram DB::DB. Změňme tedy balík a zadefinujme v něm podprogram DB::DB.

package DB;

sub DB {
    ...tady budeme počítat volání...
}

Budeme používat nějakou globální proměnnou na počítání řádků. Informace do ní získáme pomocí funkce caller, která vrací jméno balíku, programu a aktuální řádek. Uvědomme si, že DB::DB je volán na každém řádku, takže nyní již pouze stačí přičíst 1 k aktuálnímu řádku.

    my($balik, $soubor, $radek) = caller;

    if($soubor eq $0){
        $radky[$radek]++;
    }

Data máme posbíraná, nyní je potřebujeme nějak zobrazit nebo někam vyexportovat. Zde je nejvhodnějším způsobem umístění do bloku END, který se provádí těsně před koncem programu.

Proměnná @radky je globální a tak není problém k ní přistupovat. Otevřeme tedy sama sebe (tj. soubor z proměnné $0) a budeme po řádcích číst. Každý řádek vytiskneme a z proměnné @radky ještě dodáme číslo, kolikkrát byl právě tento řádek volán (nebo nulu, pokud volán nebyl).

END {
    my $radek = 0;

    open KOD, $0;
    while(my $kod = <KOD>){
        printf("%2d | %s", $radky[++$radek] || 0, $kod);
    }
}

Udělejme ještě pár drobných úprav a potom již celý profiler můžeme uložit do Devel/MujProfiler.pm.

package Devel::MujProfiler;
use strict;
use warnings;

package DB;

our @radky;

print "Spoustim program. Vystup:\n";

sub DB {
    my($balik, $soubor, $radek) = caller;

    if($soubor eq $0){
        $radky[$radek]++;
    }

    return;
}

END {
    my $radek = 0;
    print "\nProgram skoncil.\n\nVysledek profileru:\n\n";
    open KOD, $0;
    while(my $kod = <KOD>){
        printf("%2d | %s", $radky[++$radek] || 0, $kod);
    }
    print "\n";
}

1;

Použití vlastního profileru

Vyberme si nyní nějaký program, který budeme chtít profilovat. Zde je výstup programu, který obsahuje některé řídící struktury. Povšimněme si například, že uvnitř cyklu jsme napočítali 10 vyhodnocení.

$ perl -d:MujProfiler program.pl
Spoustim program. Vystup:
Zkusme si cyklus:123456789109 != 10
Program skoncil.

Vysledek profileru:

 0 | #!/usr/bin/env perl
 0 | use strict;
 0 | use warnings;
 0 | 
 1 | print "Zkusme si cyklus:";
 0 | 
 1 | for (1 .. 10){
10 |     print;
 0 | }
 0 | 
 1 | if(9 == 10){
 0 |     print '9 == 10';
 0 | }else{
 1 |     print '9 != 10';
 0 | }
$

Příklad - počítání podprogramů

Dalším zajímavým podprogramem pro nás bude DB::sub. Ten je volán pokaždé, když je volán nějaký podprogram. Jako parametry přitom dostane stejné parametry, jako onen volaný podprogram.

V proměnné $DB::sub máme vždy dostupné jméno aktuálního podprogramu. Díky tomu můžeme pracovat s celými podprogramy úplně stejně jako se řádky. Již bez dalšího komentáře si tedy uveďme, jak by mohl vypadat profiler, který by počítal volání jednotlivých podprogramů.

package Devel::SpocitejVolaniPodprogramu;
use strict;
use warnings;

package DB;

our %subs;

print "Spoustim program. Vystup:\n";

sub DB {}

sub sub {
    $subs{$DB::sub}++;
}

END {
    print "\nVolane podprogramy:\n";
    for (keys %subs){
        sub printf("%2d | %s\n", $subs{$_} || 0, $_);
    }
    print "\n";
}

1;

Použijme tento profiler na libovolný program. Na výstupu dostaneme seznam a počet použití jednotlivých podprogramů.

$ perl -d:SpocitejVolaniPodprogramu sub.pl 
Spoustim program. Vystup:

Volane podprogramy:
19 | main::new
 5 | main::union
 1 | main::init
$

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze