LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Perl (55) - Eval

Perl Eval je dalším silným nástrojem skriptovacích jazyků, Perl nevyjímaje. V Perlu se využívá eval na několik odlišných činností.

9.4.2007 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 18556×

Ukážeme si dva významy nástroje eval. První z nich je dynamické vyhodnocování řetězců - určitý řetězec se chová jako posloupnost příkazů (tj. má korektní perlovou syntaxi). Řetězec je normálně zkompilován jako program a spuštěn v rámci jiného programu. A druhou možností použití eval je odchyt výjimek - tedy to, co z jiných jazyků známe jako konstrukci try-throw-catch.

Dynamické vyhodnocování řetězců

eval přijímá jako argument řetězec, ten je proveden jako samotný program a jeho výstup funkce vrací. Ukažme si jednoduchý příklad.

$program = 'print "HELLO WORLD";';
eval $program;

Posloupnost těchto příkazů vypíše řetězec "HELLO WORLD". Následující dva řádky tak v důsledku udělají to samé.

eval 'print "HELLO WORLD";';
print "HELLO WORLD";

Uveďme ještě jeden příklad - jednoduchou kalkulačku.

while ($prikaz = <>){
  print "Reseni: ";
  print eval $prikaz;
  print "\n";
}

Poznámka - eval podporuje výchozí proměnnou. S jejím použitím je následující zápis analogický předchozímu.

print "Reseni: ", eval, "\n" while <>;

Když program spustíme, můžeme zadávat libovolný kód v syntaxi Perlu a ten je okamžitě řádek po řádku prováděn. Získali jsme tak jednoduchý perlový shell.

$ perl kalk.pl
22
Reseni: 22
5*7
Reseni: 35
sin 3.141592
Reseni: 6.53589793076238e-07
for(60..70){print chr $_;}
Reseni: <=>?@ABCDEF
exit
Reseni: $

Za zmínku stojí také to, že v řetězci mohou být pouze ty proměnné, které jsou dostupné v době volání eval. Z tohoto důvodu nebude fungovat následující kód, pokud nebude odstraněna lokálnost proměnné $x.

{
  our $r = 'print "\$x = $x"';
  my $x = 10;
}
eval $r;

Pokud není řetězec, předávaný funkci eval, syntakticky správný, žádná chyba se na chybový výstup nevypisuje. Místo toho je její text uložen v proměnné $@. Je-li naopak příkaz proveden úspěšně, bude $@ nedefinována.

Eval a uvozování řetězců

Je třeba upozornit také na další věc. Různé možnosti uvození se chovají dvěma způsoby. Podívejme se na následující možnosti.

$a = 3; $b = 4;
$p = 'print $a + $b';

eval $p;
eval '$p';
eval "$p";
eval qq/$p/;

Druhý případ nevytiskne nic, ostatní tisknou součet $a + $b, tedy 7. Proč? Jde o to, co je skutečně funkci eval předáváno. U druhého volání eval je to řetězec '$p' a tudíž je vykonán právě takový příkaz ($p;). V ostatních případech se proměnné a escape znaky nahrazují svými skutečnými hodnotami a ve skutečnosti je tak funkci eval předán řetězec 'print $a + $b'. Na toto je třeba dát pozor.

Bezpečnost

Právě díky funkci eval mohou vznikat v programech četné bezpečnostní díry. Co když našemu programu, simulujícímu kalkulačku, zadáme na vstup například následující příkaz?

system 'rm -rf ~'

Je žádoucí, aby byl proveden? Opět záleží na situaci. Někdy ano, někdy ne. Pokud má uživatel, pod kterým je spuštěna aktuální instance programu, práva na vykonání tohoto příkazu, pak bude vykonán. Obranou je aktivace režimu nakažení.

Odchyt výjimek

Výjimky jsou chyby za běhu programu. Jejich zpracování umí zařídit funkce eval v blokovém tvaru. eval zde využívá toho, že při chybě v syntaxi narozdíl od obyčejného programu neskončí, ale pouze nastaví (nebo nenastaví) proměnnou $@. Typickým příkladem zpracování výjimky je ošetření případu, kdy je děleno nulou.

eval {
  $delenec = 10;
  $delitel = 0;
  $podil = $delenec / $delitel;
};

print $@;
print "Program normalne pokracuje dal...\n";

Navíc lze v kombinaci s die definovat vlastní chyby. die totiž neukončí celý program, ale pouze blok funkce eval. Řetězec za die se uloží do $@. Funguje to podobně, jako throw v Javě nebo C++.

eval {
  open DATA, "soubor" or die "Soubor nelze otevrit\n";
};

print $@;

Pokud byl soubor soubor bez problému otevřen, je dále proměnná $@ nedefinována. Ale v případě, že příkaz open selže, je v bloku eval volána funkce die, která vyvolá výjimku a v proměnné $@ tak bude řetězec "Soubor nelze otevrit\n". Poté můžeme v případě selhání například otevřít jiný soubor.

Pro usnadnění při odchytávání výjimek existuje na CPAN několik modulů - například Exception nebo Error (viz článek na www.perl.com).

Eval a regulární výrazy

Pouze pro přípomenutí si uveďme, že na dynamické vyhodnocování výrazů lze narazit v substitucích regulárních výrazů. Nahrazovací řetězec může být výrazem. Ano, jde o přepínač /e.

Eval a časově omezené čekání vstup

Chceme vytvořit program, který ze vstupu přijme nějaký řetězec. Ale zároveň chceme, aby ho uživatel zadal v nějakém časovém intervalu (tedy konkrétně například do 20 sekund). Pokud uživatel nic neodešle, výzvě na zadání textu vyprší platnost a program je nucen učinit patřičné kroky.

K tomu je třeba použít funkci alarm. alarm má jako parametr počet sekund, za které vyvolá signál ALRM nebo číslo 0 pro zrušení alarmu.

Jestliže uživatel nezadá 20 sekund vstup, signál ALRM vyvolá funkci die a zachytíme výjimku. Pokud je tak za blokem eval v proměnné $@ řetězec "time limit expired on line ...", víme, že uživatel nic nezadal.

$SIG{"ALRM"} = sub {die "time limit expired"};
eval {
  alarm(3);
  <STDIN>;
  alarm(0);
};

print "Vyprsel casovy limit na zadani vstupu.\n" if $@;
print "Pokracuji...\n";

Chcete-li vědět více o možnostech eval, lze doporučit knihu Programování v Perlu pro pokročilé od Srirama Srinivasana, kapitolu 5.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze