LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (145) - POE - aplikace typu klient-server

Perl Zvyšováním abstrakce lze z procesů a nízkoúrovňových událostí postupně budovat stále větší a větší celky. Na CPANu máme řadu modulů, které fungují například jako socket servery.

1.11.2011 00:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 9434×

Na základě POE lze vytvářet i aplikace pro meziprocesovou komunikaci. Typicky slouží k vytváření klientů a serverů.

Existuje velké množství modulů, které začínají na POE::. Ty obsahují různé nástroje, které nám usnadní vytváření většiny POE aplikací. Nejprve se tedy stručně podívejme, co za nástroje nám vlastně POE:: moduly nabízejí.

  • Komponenty (POE::Component::) - komponenta je proces, který spravuje jiné procesy, může jít například o předpřipravený server
  • Wheels (POE::Wheel::) - základní algoritmy, které pomáhají s praktickými úkoly napříč různými servery; například vytvoření spojení se serverem
  • Drivery (POE::Driver::) - implementace IO vrstvy
  • Filtry (POE::Filter::) - konvertují nějaká data z jednoho formátu do jiného

Zajímat nás budou hlavně moduly typu Wheel a Component. Za chvíli se s nimi setkáme a uvidíme více.

Příklad - server jako kalkulačka

Budeme si demonstrovat základní postup při používání různých POE:: modulů.

Zkusíme si napsat jednoduchý server a klient. Server bude zpracovávat dotazy na výpočet a posílat je zpět klientům. Na zpracování můžeme použít například nějaký kalkulátor typu bc nebo dc.

Server

Především použijeme již připravený modul POE::Component::Server::TCP. To nám výrazně usnadní práci a výsledný zdrojový kód několikanásobně zkrátí. Abychom si demonstrovali také nějaký POE::Wheel modul, použijeme POE::Wheel::Run, který nám bude externě spouštět úlohy v kalkulátoru.

Používáme-li nějaké doplňkové moduly, můžeme je uvést bez POE:: jako parametr use POE. Jinak řečeno, pokud využijeme POE::Component::Server::TCP, můžeme POE zavést tímto příkazem.

use POE qw(Component::Server::TCP);

Nadále však bude fungovat i několikanásobné volání use, kterému zde budeme dávat přednost.

Pak již bude základní kostra programu skoro stejná jako u našich příkladů z minulého dílu. Jediným drobným rozdílem bude to, že místo POE::Session budeme vytvářet instanci POE::Component::Server::TCP, která se o vytvoření POE::Session postará sama.

#!/usr/bin/perl
use warnings;
use strict;
use POE;
use POE::Component::Server::TCP;
use POE::Wheel::Run;

POE::Component::Server::TCP->new(
    # tady bude všechno důležité
);

POE::Kernel->run;

Nyní tedy stačí napsat vnitřnosti serveru, to jest parametry ve tvaru klíč - hodnota. Ostatně, jak uvidíme i dále, vše v POE jsou vlastně parametry tvaru klíč - hodnota. Jedním z klíčů bude InlineStates, se kterým jsme se setkali již minule. Ten bude uchovávat některé ovladače.

    InlineStates => {
        # ovladače
    }

Dalším klíčem bude Port, kde uvedeme, na kterém portu budeme očekávat klienty.

    Port  => 22224,

Pak ještě ošetříme dvě speciální události, které mají definovaný vlastní klíč (o to se stará POE::Component::Server::TCP) - ClientConnected, ClientInput. To jsou události, které nastanou, jakmile se klient připojí, odpojí resp. pošle dotaz. Samozřejmě, že takových událostí existuje celá řada. Jejich vyčerpávající přehled je uveden v dokumentaci.

Jakmile se uživatel připojí, slušelo by se poslat mu uvítací zprávu. Vyvoláme tedy událost vitejte, kterou budeme muset později dopsat do InlineStates.

    ClientConnected => sub {
        $_[KERNEL]->yield("vitejte");
    }

Nejkomplikovanější ovladač bude ClientInput. Všimněme si, že jako parametr označený ARG0 dostaneme vstup od klienta, který můžeme dále zpracovávat.

Nás nyní bude zajímat hlavně to, jak použijeme avizované POE::Wheel::Run, které se má postarat o zavolání kakulátoru. Předně si ujasněme, jaký shellový příkaz budeme vlastně volat. Zvolme si například kalkulátor bc, který příkazy zpracovává takto.

$ echo '2+3' | bc -l

Zavoláme tedy POE::Wheel::Run a předáme mu šablonu pro tento příkaz pod klíčem Program. Ještě musíme předat další dva parametry s hodnotami - StdoutEvent (parametrem bude jméno ovladače, který bude volán, jakmile náš příkaz vyprodukuje výstup na STDOUT) a CloseEvent (to je zas znamení, že je výstup dat z volaného příkazu u konce).

Takto tedy může vypadat ošetření v ovladači ClientInput.

    ClientInput => sub {
        my $data    = $_[HEAP];
        my $vypocet = $_[ARG0];

        if ($data->{cmd} or $vypocet =~ m/\\'/) {
            return;
        }

        $data->{cmd} = POE::Wheel::Run->new(
            Program      => "echo '$vypocet' | bc -l",
            StdoutEvent  => "odpoved",
            CloseEvent   => "konec",
        );
    },

Nyní nám zbývá dopsat ovladače vitejte, odpoved a konec. Poznamenejme nejprve, že data klientovi odešleme metodou put. První dva budou prostým odesláním dat klientovi. Ten třetí uklidí nepořádek, který v $_[HEAP]->{cmd} nechal POE::Wheel::Run.

    InlineStates => {
        odpoved => sub {
            my $odpoved = $_[ARG0];
            $_[HEAP]->{client}->put($_[ARG0]);
        },
        konec => sub {
            delete $_[HEAP]->{cmd};
        },
        vitejte => sub {
            $_[HEAP]->{client}->put("Vítejte na POE serveru");
        },
    },

Dodejme, že u tohoto serveru uživatel musí zadávat korektní dotazy, jinak se odpovědi nedočká.

Připojení na server

K serveru se samozřejmě můžeme připojit běžnými nástroji jako například telnet. Spustťme tedy server a na nějaké jiné konzoli spustíme telnetového klienta.

$ telnet localhost 22224
Trying ::1...
telnet: connect to address ::1: Connection refused
Trying 127.0.0.1...
Connected to localhost.
Escape character is '^]'.
Vitejte na POE serveru
5*7
35

Klient

Ačkoliv se můžeme připojit telnetem nebo jinými běžnými klienty, napíšeme si také svého vlastního. Ten bude opět používat POE.

Klient bude fungovat na základě podobné logiky jako server. Pro usnadnění použijeme komponentu POE::Component::Client::TCP. Kostra aplikace opět vypadá následovně. Rovnou přidáme zřejmé parametry pro port a hostitele.

#!/usr/bin/perl
use warnings;
use strict;

use POE;
use POE::Component::Client::TCP;

POE::Component::Client::TCP->new(
    RemoteAddress => "localhost",
    RemotePort => 22224,
    # tady bude náš klient
);

POE::Kernel->run();

POE::Component::Client::TCP opět sám generuje řadu událostí, na které je snadné reagovat. Například událost Connected se objeví, jakmile jsme připojeni k serveru.

    Connected => sub {
        print "Jsme připojeni\n";
    }

Nás však bude zajímat především událost ServerInput, ke které dojde, jakmile nám server pošle data. Data opět máme dostupná pod proměnnou $_[ARG0]. Data tedy přijmeme, zobrazíme (poprvé to bude uvítací zpráva, následně pak výsledky na naše dotazy) a poté můžeme provádět dotazy. Na to si vytvoříme vlastní ovladač proved.

    ServerInput => sub {
        my $odpoved = $_[ARG0];
        print "Výsledek: $odpoved\n";
        $_[KERNEL]->yield("proved");
    },

Uvnitř proved se uživatele nejprve zeptáme na příkaz a poté ho pošleme serveru. Ještě můžeme například ošetřit, zda uživatel náhodou nechce program ukončit.

    InlineStates => {
        proved => sub {
            print "příkaz> ";
            my $cmd = <STDIN>;
            if($cmd =~ m/\A(?:quit|q|exit|konec)/){
                $_[KERNEL]->yield("shutdown");
                return;
            }
            $_[HEAP]{server}->put($cmd);
        }
    }

Závěr

Nyní tedy máme jak server tak klienta. Ke stažení jsou zde: server.pl, klient.pl. Můžeme si zkusit spustit server a jednoho nebo několik klientů. S klientem lze pracovat například takto.

$ perl klient.pl
Jsme připojeni
Výsledek: Vitejte na POE serveru
příkaz> scale=50;4*a(1)
Výsledek: 3.14159265358979323846264338327950288419716939937508
příkaz> 2+3
Výsledek: 5
příkaz>

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze