LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (89) - Mason - snadné psaní webů

Perl Chcete psát weby v Perlu stejně jednoduše jako v PHP? Použijte Mason.

5.10.2009 01:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 14134×

Slovo mason můžeme do češtiny přeložit jako kameník. Tento název o možnostech Masonu již mnohé vypovídá. mod_perl totiž ve spolupráci s Masonem vytváří výkonný systém, umožňující kombinování kódu Perlu přímo se značkovacím jazykem - tedy HTML kódem.

Tuto metodu lze přirovnat k PHP. Přestože lze PHP provozovat jako CGI nebo na příkazovém řádku, v naprosté většině případů funguje právě na výše uvedeném principu.

Výhodou mod_perl oproti PHP je dostupnost všech nástrojů Perlu. Narozdíl od PHP tak lze vytvářet jmenné prostory a máme zde daleko větší možnosti znovupoužitelného kódu. Můžeme využít archivu CPAN, jehož obdoba pro PHP ani žádný jiný jazyk neexistuje. Naopak nevýhodou je rozšířenost.

Instalace

Abychom mohli Mason používat, je třeba nainstalovat mod_perl. Masonem bez mod_perlu se zabývat nebudeme. Stáhneme tedy nejnovější verzi. Dostupná je na domovské stránce modulu perl.apache.org/download/index.html.

Stažený tar.gz soubor rozbalíme a nainstalujeme sekvencí těchto tří příkazů.

$ perl Makefile.PL MP_APXS=/usr/local/apache2/bin/apxs
$ make && make test
$ su -c 'make install'

Pokud nenastal problém, následuje instalace samotného modulu HTML::Mason. Spusťme CPAN shell a nainstalujme ho příkazem install. Může to chvilku trvat, protože se pravděpodobně bude instalovat i větší množství závislostí.

$ perl -MCPAN -eshell
cpan> install HTML::Mason

Konfigurace Apache

Poslední věcí pro fungování Masonu je konfigurace Apache. Je třeba upravit soubor /usr/local/apache2/conf/httpd.conf. Nejprve přidáme řádek, který aktivuje mod_perl.

LoadModule perl_module modules/mod_perl.so

Dále nastavíme, aby všechny soubory s příponou html byly brány jako Mason soubory.

<LocationMatch "\.html$">
  SetHandler perl-script
  PerlHandler HTML::Mason::ApacheHandler
</LocationMatch>

Aby se projevily změny, restartujeme Apache.

/usr/local/apache2/bin/apachectl restart

Pokud se neobjevila žádná chyba, měl by být Mason aktivní.

Jak to funguje

Aplikace v Masonu se skládá z komponent. Komponenta je jeden soubor, ve kterém se mísí text s řídícími prvky Masonu. Webová stránka může být výsledkem kombinace více komponent. Jedna může rozhodovat o menu, jiná o zápatí apod.

Základní syntaxe

Ke vkládání perlového nebo speciálního kódu definuje Mason několik vlastních značek. Jsou uvedeny v tabulce.

TagVýznam
<% ... %>obsahuje výraz, ten se vyhodnotí a výsledek se pošle na výstup
% ...řádek kódu Perlu
<%blok> ... </%blok>blok se nahrazuje klíčovým slovem, na něm závisí význam obsahu tagu

Uveďme si vůbec první příklad využívající technologie mod_perl. Zde je zdrojový kód.

% my $cim = "Masonem";
<h1>Tato stranka je generovana <% $cim %>!</h1>

Deklarace pomocí my je nutná, neboť Mason strict režim implicitně zapíná.

Uložíme si kód do souboru hello.html, umístěného do adresáře /usr/local/apache2/htdocs. Nyní skript spustíme přes server v prohlížeči.

Výsledek našeho prvního Mason skriptu

Výsledek prvního Mason skriptu

Není těžké uhodnout, jak tento program pracuje. Úvodní řádek je uvozen procentem, což znamená, že obsahuje kód Perlu. Druhý řádek je normálně odesílán na výstup, ale ještě předtím se vyhodnotí výraz mezi <% a %>.

Blok perlového kódu bychom také mohli označit <%perl> ... </%perl>. Tento tag použijeme zejména tam, kde bude třeba označit více než několik řádků. Samozřejmě, že lze oba způsoby označení zaměňovat.

Escapování hodnot

Uvnitř <% ... %> lze uvést takzvaný přepínač. Ten specifikuje, zda a pokud ano, tak jak, se má escapovat výsledek výrazu. Jsou dvě možnosti escapování: HTML nebo URL.

Abychom pochopili význam escapování nebezpečných znaků, zkusme spustit tento kód.

% my $v = "<OK>";
Stav: <% $v %>

Hodnota $v se na výsledné stránce nepromítne. Interpret HTML si myslí, že <OK> je element jazyka.

Nyní nahradíme znaky <> příslušnými HTML escape sekvencemi. A to tak, že uvedeme přepínač h. Přepínače se uvádějí na konec výrazu za znak |. Pro URL escapování bychom zvolili přepínač u.

% my $v = "<OK>";
Stav: <% $v | h %>

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze