LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (46) - Užití odkazů a anonymní data

Anonymní data jsou nezbytná pro vytváření libovolně složitých datových struktur.

7.11.2006 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 19245×

Předávání seznamů podprogramům

Podprogramy v Perlu nejsou schopny sami rozlišit, co jim je předáváno. Vše se slije do pole @_ a sám programátor musí v podprogramu pole znovu rozdělit. Problém je v tom, že seznamy mají libovolný počet prvků. Nelze tak zjistit hranici mezi předanými seznamy.

Existuje jediné (pomineme-li předání počtů prvků polí nebo jiné informace jako dalších argumentů) řešení - nepředávat seznam, ale pouze adresu, kde leží v paměti. Adresa je skalární hodnotou a tak netřeba hledat hranice mezi poli.

Předávání datových struktur pomocí odkazů je také efektivnější - pole zůstává v paměti na svém místě a odpadá tak jeho kopírování. U větších datových objemů to může mít vliv.

Ukažme si konkrétní ukázku podprogramu, který přijímá 2 pole. Napíšeme program na zjištění duplicitních hodnot z předaných polí.

my @pole1 = (1, 3, 5, 7);
my @pole2 = (1, 2, 4, 5);
my @spolecne_hodnoty = vrat_duplicity(\@pole1, \@pole2);

print "@spolecne_hodnoty\n";

sub vrat_duplicity {
    my($r_p1, $r_p2) = @_;
    my @spolecne_hodnoty;

    foreach my $a (@$r_p1) {
        foreach my $b (@$r_p2) {
            push(@spolecne_hodnoty, $a) if $a == $b;
        }
    }
    return @spolecne_hodnoty;
}

Podprogram přijímá jako argumenty 2 odkazy. Ty pak dereferencuje a pracuje s nimi jako s obyčejným polem.

Stejný postup - předávání polí pomocí odkazů - lze v případě potřeby uplatnit i při vracení výsledků z procedury. Podprogram procedura vrací odkaz na pole. Jeho hodnoty vytiskneme následovně.

$odkaz_na_pole = procedura(...);
print @$odkaz_na_pole;

Datový typ, na který odkaz odkazuje

Funkce ref přijímá jako parametr skalární proměnnou. Pokud tato proměnná není odkazem, vrací ref nepravdivou hodnotu. V opačném případě vrací datový typ hodnoty, na kterou odkaz ukazuje. ref vrací vždy jednu z těchto hodnot:

HodnotaPopis
"" (prázdný řetězec)parametr funkce není odkazem
SCALARskalár
ARRAYpole
HASHhash
CODEpodprogram
GLOBtypeglob
REFodkaz ukazuje na hodnotu, která je také odkazem
jméno_balíkubalík, se kterým je odkaz svázán (v případě objektu)

Anonymní data

Anonymní data se používají pro vytváření složitých datových struktur, kde může jediná proměnná zpřístupňovat hluboce vnořená data.

Vytváření anonymních dat je v podstatě vytváření dat, ke kterým nebudeme mít přístup přes obyčejnou proměnnou. Jinými slovy, nemáme-li k určitým datům přímý přístup, ale máme jejich adresu, jsou tato data anonymní. Přistupovat k nim lze jen přes odkaz a ne jinak. Tabulka ilustruje skalární anonymní hodnotu v paměti.

AdresaHodnotaProměnná
3
4
5"HODNOTA"
6
7
8
9
10SCALAR(5)$r_x
11

K hodnotě "HODNOTA" neexistuje příslušná proměnná. Existuje ale jiná proměnná, ve které je adresa této hodnoty.

Pro jednoduchost jde v tabulce pouze o anonymní skalární data. Ty se ale prakticky nepoužívají. Mnohem větší význam mají anonymní pole, hashe a občas procedury.

Anonymní pole

Na úvod vytvoříme odkaz na pole.

@pole = (2, 3, 4);
$r_pole = \@pole;

To je klasické pojmenované pole tak, jak ho známe. A teď zkusíme udělat to samé, ale záměrně opustíme rozsah platnosti proměnné @pole.

{
    my @pole = (2, 3, 4);
    our $r_pole = \@pole;
}

Za blokem již neplatí proměnná @pole. Přesto data zůstávají alokována, protože na ně stále ukazuje globální proměnná $r_pole a čítač odkazů je na hodnotě 1. K poli nyní nelze přistupovat přímo, ale pouze přes odkaz. Jinými slovy, pole se stalo anonymním.

Tento postup je značně neohrabaný a pro tvoření rozsáhlých datových struktur ho použít nelze. Je na něm ale hezky vidět, co to anonymní data vlastně jsou.

V praxi to funguje jinak. Perl umožňuje definovat pole od začátku již jako anonymní. Postup je stejný jako u definice klasického pole, jen se seznam hodnot píše místo kulatých do hranatých závorek.

$r_pole = [2, 3, 4];

Prefixem proměnné $r_pole je dolar, neboť je stále pouze odkazem.

Anonymní hash

Analogicky lze vytvořit anonymní hashe. Tentokrát se používají složené závorky.

$r_hash = {"h1" => 2, "h2" => 3, "h3" => 4};

Nyní se jen pro zajímavost podívejme na tuto zajímavou situaci. Jak poznáme, kdy složené závorky označují blok a kdy jde o vytvoření odkazu na hash? Někdy to může kolidovat. Jako v tomto případě:

sub rret { { (2, 3, 4) } }

Teď je otázkou, zda budou vnitřní složené závorky brány jako blok nebo jako anonymní hash. Obojí bude z procedury vracet jinou hodnotu. Správně je v tomhle případě první možnost. Lepší je ale jednoznačně určit co je co:

sub rret { +{ (2, 3, 4) } }# + označuje, že jde o anonymní hash
sub rret { {; (2, 3, 4) } }# středník vylučuje anonymní hash - jde o blok

Anonymní konstantní skalár

Další možností odkazů je vytvořit odkaz na konstantní skalární hodnotu. Ta je po vytvoření přístupná pouze pro čtení. Značí se zpětným lomítkem před výrazem.

$r_a = \11;
$r_b = \(3 + $$r_a);
$r_c = \"HODNOTA";

print $$r_a; #tiskne 11
print $$r_b; #tiskne 14
print $$r_c; #tiskne "HODNOTA"

Všechny proměnné $$r_a, $$r_b a $$r_c jsou pouze pro čtení. Jestli se je pokusíte měnit, vyskočí na vás:

Modification of a read-only value attempted

Anonymní podprogram

sub beze jména vrací odkaz na anonymní podprogram. Vyvolat ho lze předřazením znaku &.

$r_hello = sub { print "Hello world!\n"; };
&$r_hello();

Protože volání podprogramu je příkaz, píše se za ním středník.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Vrat duplicity 12.11.2006 21:40 Hynek (Pichi) Vychodil
  L Re: Vrat duplicity 14.11.2006 14:32 Hynek (Pichi) Vychodil




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze