LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (133) - Gtk2 - úpravy vzhledu aplikací pomocí rc

Perl Odbočme trochu stranou a naučme se stanovovat defaultní hodnoty pro vzhled Gtk2 pomocí resource-file souborů. Díky tomu budeme moci v našich aplikacích využívat vlastní motivy Gtk2.

24.5.2011 00:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 10001×

V adresáři /usr/share/themes nalezneme motivy pro vzhled Gtk2 aplikací. Zde se dají také upravovat implicitní hodnoty pro různá nastavení.

Zkusme stručně nahlédnout, jak témata vlastně fungují.

Témata jsou zapsané v tzv. rc souborech, které mají speciální syntaxi. Jsou uložené zpravidla v adresáři /home/uživatel/.themes/ nebo na veřejném místě v /usr/share/themes/, případně /usr/local/share/themes/.

Nastavení témat pro naší aplikaci

Pro každý widget nastavujeme téma zvlášť. Můžeme ale využít dědičnosti. Na gnome.org najdeme widgetovou hierarchii. Protože všechny widgety dědí od Gtk::Widget, lze snadno nastavit všechny widgety najednou.

Je několik možností, jak téma použít uvnitř naší aplikace. Nejjednodušší je napsat si vlastní rc soubor a uvnitř aplikace ho pomocí Gtk2::Rc nastavit. To se dělá následovně.

Gtk2::Rc->parse("/usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/gtkrc");

Analogický je následující příkaz.

Gtk2::Rc->parse_string("include "/usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/gtkrc"");

Parametr příkazu je v tomto případě již psaný v rc syntaxi, přičemž include je příkaz pro načtení rc souboru. Díky parse_string můžeme vkládat rc syntaxi přímo do naší aplikace. Můžeme tedy psát příkazy následujícího typu.

Gtk2::Rc->parse_string(<<EOF);
include '/usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/gtkrc'
style 'normal' {
    font_name ='serif 30'
}
EOF

Vytváření témat

Podívejme se na syntaxi rc souborů. Chceme-li vytvořit téma s názvem MojeTema, pak se bude náš rc jmenovat /usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/gtkrc.

Na začátku rc souboru může být série include příkazů, které se používají pro načítání nastavení z jiných souborů. Chceme-li téma logicky rozdělit do několika souborů (například soubor /usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/tlacitka.rc může řešit vzhled tlačítek, soubor /usr/share/themes/MojeTema/gtk-2.0/dialogy.rc může řešit vzhled dialogů apod.), vložíme na začátek gtkrc následující řádky.

include "tlacitka.rc"
include "dialogy.rc"
include "ostatni.rc"

Dále definujeme takzvané styly. Obvykle vytvoříme jeden výchozí styl s názvem default a pak můžeme vytvořit několik dalších.

Styly mohou ovlivňovat buď implicitní nastavení (například velikost rámečku atd.) nebo zde můžeme definovat tzv. enginy.

Styl se vytváří následovně.

style "default" {
    #nastavení
}

Vytvořme si na úvod jednoduchý styl. Náš gtkrc soubor bude vypadat takto.

style "default" {
        xthickness = 1
        ythickness = 1

        GtkButton ::child-displacement-x = 6
        GtkButton ::child-displacement-y = 2

        bg[NORMAL] = "#333"
        fg[NORMAL] = "#f0f0f0"
        text[NORMAL] = "#0ff"
}

class "GtkWidget" style "default"

Nastavili jsme pro ukázku velikost mezery mezi textem a hranicí widgetu (xthickness, ythickness; používá se na různých místech), hloubku stisku tlačítka (o kolik se posune text na tlačítku při stisku) a barvu pozadí, popředí a textu v normálním stavu. Podívejme se, jak vypadá okno.

Náš tmavý theme

Podívejme se na některá nastavení.

Nejprve si všimněme nastavování implicitních hodnot. My jsme nastavili hodnoty child-displacement-x a child-displacement-y pro GtkButton. Chceme-li nastavit nějakou implicitní hodnotu pro daný widget, je vhodné se podívat do dokumentace, kde je seznam všech možných vlastností, možné hodnoty a vysvětlení, co která hodnota znamená. Tento seznam lze nalézt na live.gnome.org. Jakmile nalezneme vhodnou vlastnost, stačí ji zapsat do stylu v rc souboru ve tvaru JménoWidgetu::vlastnost = hodnota. Poznamenejme jen, že jméno widgetu v rc souborech neobsahuje :: (rc soubory nemají s Perl syntaxí nic společného).

Barvy

Barvy jsou vlastnost, která nás asi bude zajímat nejvíce. Jsou čtyři kategorie barev.

  • bg - barva pozadí
  • fg - barva popředí
  • text - barva textu
  • base - barva pozadí pro některé speciální widgety (například TextView, TreeView atd.)

Dále je pět stavů, ve kterých se může widget nacházet.

  • NORMAL
  • PRELIGHT - přejezd myší
  • ACTIVE - pro právě stisknutá tlačítka
  • SELECTED - pro vybranou oblast (například označený text)
  • INSENSITIVE - neaktivní widgety (například formuláře, jejichž hodnoty nelze měnit)

Barvy nastavujeme vždy pro kategorii a stav. To zapisujeme kategorie[stav]. Tedy konkrétně například bg[NORMAL].

Barvy můžeme zadávat mnoha způsoby.

  • přes kód barvy ve tvaru #RGB, #RRGGBB, #RRRGGGBBB, #RRRRGGGGBBBB
  • {R, G, B}, kde hodnoty jsou mezi 0 a 1
  • symbolickými názvy
  • vlastními symbolickými názvy (ty se ve stylu definují příkazem barva["název"] = "#RRGGBB")
  • pomocí efektů na změnu barev:
    • lighter(barva)
    • darker(barva)
    • mix(typ, barva1, barva2)
    • shade(typ, barva)
  • pomocí proměnných

Pokud definujeme barvu pomocí proměnných, pak bychom měli ještě před definici stylů přiřadit do gtk_color_scheme a nastavit tím tak barvy pro celé téma. Hodnota pro gtk_color_scheme je seznamem hodnot, které jsou oddělené znakem nového řádku. Hodnoty jsou tvaru kategorie:barva, tedy například bg_color:#000. Používáme-li Gnome, je vhodné dodržovat následujících 8 kategorií: fg_color, bg_color, base_color, text_color, selected_bg_color, selected_fg_color, tooltip_bg_color, tooltip_fg_color.

Zde je příklad barevného schématu.

gtk_color_scheme = "fg_color:#010\nbg_color:#0f0\nbase_color:#fff\ntext_color:#f0f\n
selected_bg_color:#8ad\nselected_fg_color:#eee\ntooltip_bg_color:#ffb\ntooltip_fg_color:#000"

Barvy se potom zapisují jako @kategorie; například @bg_color.

Použití stylu

Již jsme si napsali jednoduchý styl. Gtk2 ale ještě neví, co s ním má dělat. Musíme nějak specifikovat, jaké styly se mají použít na jakých místech.

Příkazem class je možné asociovat styly jednotlivým prvkům a využít hierarchie widgetů. Podívejme se na následující řádky.

class "GtkButton" style "tlacitka"
class "GtkMenu" style "default"
class "GtkWidget" style "default"

Všechny widgety, které dědí od Gtk2::Button (například Gtk2::ToggleButton, Gtk2::VolumeButton, Gtk2::ColorButton) budou mít styl tlacitka. Všechny widgety dědící od Gtk2::Menu budou mít styl default. Pro všechny widgety, které nemají nastaven styl, jsme nastavili styl default.

Poznamnejme, že lze využít i žolíkových znaků.

Jiný příkaz pro aplikaci stylu je widget_class. Ten využívá vnoření widgetů do sebe. Máme-li v okně tlačítko a v něm nějaký text, jde o vnořené widgety. Vnoření popisku tlačítka v okně tak můžeme zapsat jako GtkWidget.GtkButton.GtkLabel.

Chceme-li tedy nastavit pro widgety uvnitř tlačítek typu Gtk2::Button styl uvnitr_tlacitek, zapíšeme to do souboru gtkrc tímto řádkem.

widget_class "*.GtkButton.*" style "uvnitr_tlacitek"

Kdybychom to chtěli aplikovat i na jiné typy tlačítek (tj. na všechny widgety, které od Gtk2::Button dědí), upravili bychom příkaz do nové podoby.

widget_class "*.<GtkButton>.*" style "uvnitr_tlacitek"

Ještě existuje příkaz widget, kterým nastavujeme vzhled pro konkrétní widget. Všechny widgety mohou mít svá jména, která nastavujeme příkazem set_name.

$widget->set_name("nebezpecne-tlacitko-spusteni-stepne-reakce");

Vzhled pak nastavíme již zmíněným příkazem widget.

widget "nebezpecne-tlacitko*" style "nebezpeci"

Enginy

Enginy umožňují použít uvnitř našeho stylu nějaký existující motiv. Pro inspiraci se můžeme podívat do /usr/share/themes/ (či podobněho adresáře), kde máme motivy uložené.

style "nas-styl" {
    engine "thinice" {
        #naše úpravy
    }
}

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze