LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (11.) - Barvy IV.

Dnes se podíváme na poslední tři nástroje pro práci s barvami.

1.10.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 44699×

Posterizace

Tento nástroj je správnou volbou, pokud chcete vytvořit obrázek s indexovanými barvami, který nebude mít barvy vycházející z obrázku, ale takové, které je možné vytvořit jako kombinace RGB kanálů. Množství kombinací vychází z hodnoty, kterou zadáte v dialogovém okně funkce.

Tento nástroj najdeme v menu Nástroje --> Nástroje barev --> Posterizace. Jeho dialogové okno vypadá jako na následujícím obrázku.

dialogové okno Posterizace

Pro obrázky v odstínech šedé je princip Posterizace jednoduchý. Pro úrovně posterizace 0,1,2 je obrázek tvořen jen minimem možných barev tzn. bílou a černou. Pro každou další úroveň se přidá další odstín šedé. Při úrovni posterizace 4 bude náš obrázek obsahovat 4 odstíny šedé. Úroveň 16 nám tedy poskytuje 16 barevných odstínů šedé.

originální obrázek úroveň posterizace 2
úroveň posterizace 3 úroveň posterizace 10

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití posterizace pro černobílý obrázek. První z nich je originál, dále je obrázek úrovně posterizace 2, 3 a 10.

Pro RGB obrázky se při úrovni posterizace 4 vytvoří 4 barevné odstíny v každém barevném kanále. Tato úroveň tedy vytvoří 4x4x4, tedy 64 barev. Těchto 64 barev je vybráno takto: jednotlivé kanály se rozdělí na čtyři části, to znamená vytvoří se jen barvy, které budou obsahovat 0, 85, 170, 255 konkrétní barevné složky.

Většinou takto vytvořené barvy nejsou shodné s barvami v originálním obrázku, a málo z nich je přímo zastoupeno v obrázku. Fotografie upravené posterizací nejsou přesným zástupcem původní, ale jsou více umělecké něž indexované obrázky vytvořené z barev obrázku.

originální obrázek
standardně převedený obrázek na indexované barvy úroveň posterizace 4

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití posterizace pro barevný obrázek. První z nich je originál, dále je obrázek standardně převedený na indexované barvy, a poslední je obrázek úroveň posterizace 4.

Práh

Pokud spustíme funkci Práh (Nástroje --> Nástroje barev --> Práh) otevře se nám následující dialogové okno s histogramem obrázku.

dialogové okno Práh

V tomto dialogovém okně máme možnost nastavení práhu. Nastavení lze provést pomocí přímého označení v histogramu pomocí myši anebo číselně dole pod histogramem. V obrázku se zobrazí jen barvy, které jsou součástí prahového intervalu.

Práh lze použít k tvobě černobílých kreslených obrázků. S úspěchem lze prách použít také k výběru oblastí se stejnými barvami. Tento výběr se provádí za pomoci alfa kanálu (používáním alfa kanálu se budeme zabývat v nějakém z dalších dílů seriálu).

originální obrázek dialogové okno s nastaveným prahem výsledný obrázek

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití funkce Práh. První z nich je originál, další je dialogové okno s nastaveným prahem, poslední je výsledný obrázek.

Obarvit

Tato funkce nám umožňuje dát fotografii barevný nádech. Tuto funkci najdeme v menu Nástroje --> Nástroje barev --> Obarvit. Po spuštění tohoto nástroje se objeví dialogové okno se třemi posuvníky (Odstín, Sytost, Světlost). Pomocí těchto posuvníků lze dát fotografi potřebný barevný nádech, popřípadě je možné zbavit obrázek barevného nádechu.

originální obrázek výsledný obrázek s barevným nádechem
dialogové okno obarvit
výsledný obrázek s barevným nádechem výsledný obrázek s barevným nádechem

Na předcházejících obrázcích je ukázka použití funkce Obarvit. První z nich je originál, další tři jsou obrázky s přidaným barevným nádechem a uprostřed je dialogové okno funkce Obarvit.

Barevná korekce fotografií

Gimp nám nabízí velké množství nástrojů umožňující provádět barevné korekce ve fotografiích. Asi nejtěžší věcí při provádění barevné korekce je vybrat nejvhodnější nástroj. Pokusím se zde uvést pár pravidel, která by vám měla tento výběr zjednodušit.

Odstín-sytost
tímto nástrojem lze přidat více sytosti matným digitálním fotkám, a také ho lze použít k přebarvení objektů.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (8.) - Barvy I.)
Jas-kontrast
po tomto nástroji sáhneme ve chvíli, kdy bude náš obrázek podexponováný (přeexponovaný), jedná se o nejjednodušší a nejčastěji používaný nastroj pro barevné korekce.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (8.) - Barvy I.)
Histogram
nejedná se o žádný nástroj na úpravu barevného podání fotografie, ale prozradí nám hodně o barvách v obrázku. Jde o pomocníka díky kterému můžeme jednoduše zjistit, co fotografii chybí.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.)
Úrovně
tento nástroj nám umožňuje nastavit maximální dynamický rozsah fotografie. Jedná se o mocnější variantu "Jasu a kontrastu".
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.)
Křivky
jde o nástroj, který umožňuje přesnou úpravu barevného tónu a kontrastu fotografie.
(viz díl Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (10.) - Barvy III.)
Obarvit
pomocí tohoto nástroje lze dát fotografii barevný nádech.
(viz dnešní díl)

Závěr

Dnešním dílem jsme dokončili vše, co souvisí s barvou.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze