LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Gimp - GRAFIKA PRO WEB (7)

Dnešní díl se bude zabývat tvorbou animací v Gimpu. Animace dají webovým stránkám šťávu, upoutají pozornost uživatele prohlížející si příslušný web, a proto se v dnešním díle zaměříme právě na tyto hýbající se grafické objekty.

7.7.2006 06:00 | Yippee | Články autora | přečteno 63113×

Dnešní internetové stránky si již bez animací nedokážeme představit. Většina webových animací je vytvořena ve Flashi, jehož nevýhodou je nutnost doinstalování pluginu do prohlížeče. Druhým formátem webových animací je neprávem opomíjený GIF. Gimp umožňuje vytvářet animace pomocí sekvencí snímků. Takto vytvořený obrázek musí být uložen do formátu podporujícího animace.

Jak již bylo napsáno výše, v Gimpu lze animace ukládat do několika formátů, ale pokud skutečně tvoříte animace pro web, je potřeba omezit se pouze na formát GIF. O specifikách formátu GIF jsme si povídali v díle č. 3, proto se zde teorií zabývat nebudeme a rovnou přistoupíme k tvorbě.

Vrstvy gimpu jako animace

Animace je sekvence obrázků. Animace se přehrává dle informací o načasování, jež jsou vložené v jednotlivých vrstvách. Gimp má zabudovanou podporu pro tvorbu animací, protože na vrstvy v grafickém souboru lze pohlížet jako na animaci snímek po snímku. Gimp při ukládání převede obrázek do indexovaného formátu a výstupem je formát GIF.



Každý z osmi předcházejících obrázků je umístěn ve vlastní vrstvě. Při ukládání více-vrstvého obrázku do gifu lze vybrat, zda se vrstvy sloučí, či zda se z nich stanou jednotlivé snímky animace.

Pokud si vybereme uložení do animace, můžeme nastavit prodlevu mezi zobrazením jednotlivých vrstev. Další volbou je režim přechodu mezi snímky: Nestarám se (vše nechám na gimpu); Souhrnné vrstvy (kombinace); Jedno políčko na vrstvu (nahradit). Jednotlivé režimy budou popsány na dalších řádcích.

Animaci vytvořenou v Gimpu lze shlédnout ještě před jejím uložením za použití nabídky Filtry --> Animace --> Přehrávání. Nástroj se skládá z několika tlačítek: přehrávání, zastavení, procházení snímek po snímku a přeskočení na první snímek. Při přehrávání animace nám progress bar ukazuje, v jakém snímku animace se nacházíme.

V předcházející animaci byl použit standardní postup gimpu při vytváření animace tzv. skládaný režim. To znamená, že nový snímek je zobrazen tak, že se skládá na předcházející snímek animace. Tohoto lze využít tak, že nový snímek je částečně průhledný, a tím je skrz něj vidět předcházející grafika. Toto sice není obvyklá forma animace, ale je docela užitečná. Pro lepší pochopení zde uvádím příklad skládající se z těchto screenshotů. Šedivé pruhy v prostředních obrázcích je průhledná barva.





Čas, po který má být daný snímek v animaci zobrazen, lze jednoduše určit přímo v seznamu vrstev. Stačí zadat čas v milisekundách do závorek hned za název dané vrstvy. Postup definování času nám přiblíží následující obrázek.

Druhým režimem, za pomoci kterého je možné sestavit animaci, je nahrazování předešlých snímků. Tento režim spočívá v kompletním překreslení jednotlivých snímků. Jaký z režimů se má použít, lze nadefinovat tak, že napíšeme slovo "replace" (pro metodu nahrazování) nebo „combine" (pro metodu skládání), do jména vrstvy. Pokud metodu nespecifikuji Gimp použije svojí defaultní (skládaný režim).



Pokud chceme naši animaci co nejvíce zoptimalizovat pro uložení do formátu gif, použijeme Filtry --> Animace --> Optimalizovat (pro GIF). Tato volba vybere nejvhodnější způsob tvorby animace. V našem případě si je možné prohlédnout výsledek tohoto nástroje níže.



Obě metody lze v jedné animaci libovolně kombinovat.



Výslednou animaci vidíte na následujím obrázku.

Gimp je schopný načíst animaci uloženou v gifu tak, že jednotlivé snímky převede na vrstvy.



Tím skončil náš úvod, v kterém jsme se měli seznámit se základními principy tvorby animace pro web v Gimpu. V příštím díle vám dám tip na tvorbu několika druhů animací.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

jak animaci uložit? 28.9.2009 16:28 monika hulínská




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze