LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (25.) - Snížení CCD šumu

Na digitálních fotografiích je často k vidění CCD šum, tento díl seriálu vás seznámí s tím, jak tento šum z fotografie eliminovat.

1.2.2005 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 34056×

Fotografie zachycené prostřednictvím CCD nebo CMOS chipu mohou často obsahovat nechtěný šum nebo mohou vypadat trošku zrnitě. Tento šum můžete typicky pozorovat jako RGB "fleky", a spíše si ho můžete všimnout v odstínech obrázku. Zvláště náchylně jsou červený a modrý kanál. Vyšší hodnota ISO a vyšší okolní teplopa zvyšují pravděpodobnost, že na obrázku vznikne tento šum. A také se nejčastěji objevuje u snímků pořízených v noci s dlouhou expoziční dobou.

Pokud nutně potřebujete zachytit snímek s vyšší hodnotou ISO, a vznikne vám tento nechtěný šum ve fotografii, nezoufejte, a zkuste si přečíst tento tutoriál.

exif

Z Exif informací se můžeme dočíst, že fotografie je vyfocená s hodnotou ISO 400, a doba expozice je celých půl sekundy. Na druhé fotografii je ukázka šumu při zvětšení fotografie na 300%.

foto se šumem foto se šumem - detail

Jedním ze způsobů, jak se zbavit tohoto šumu, je následující postup. Vyberte filtr: Filtry --> Vylepšení --> Vyčistit. Můžete si zkusit hrát s nastavením, a spíše se snažte zanechat poloměr v menších hodnotách a dívejte se také na parametr Bílá úroveň. Velké hodnoty poloměru společně s nižší hodnotou Bílé úrovně, zničí obrázek v detailech. Inverzní volba zapříčiní agresivnější vzhled. Použijte ho v případě, že váš obrázek obsahuje příliš mnoho ruchu.

Rekurze způsobí modifikované opakování filtru. Adaptivní upravuje poloměr podle konkrétního obrázku nebo výběru s použitím histogramu, když je tato volba vybrána, hodnota poloměru výsledek natolik neovlivní, jako při nezaškrtnutí volby Adaptivní. Výsledek je s použitím volby adaptivní hladší nežli bez ní. Poloměr nastavuje velikost pracovního okna od 1 (3x3 pixely) do 20 (41x41 pixelů). Toto okno se postupně posunuje po obrázku a šum, které toto okno obsahuje, je odstraněn. Úrovně odstraňují tmavší nebo světlejší body než číslo, které u nich nastavíte. Skvrny, které se na naší fotografii nachází, jsou převážně světlejší barvy, proto hodnotu Úrovně bílé ponecháme na maximální hodnotě, nebo ji můžeme mírně snížit. Pokud ji, ale snížíme příliš, některé skvrny na obrázku zůstanou.

Zkoušejte nastavit různé hodnoty pro váš obraz. Pro lepší orientaci si můžete fotografii zvětšit, a zkoumat velké plochy různých odstínů. Všimnete si, že množství šumu se po aplikaci filtru znatelně zmenčí. Nemůžete dosáhnout jeho úplné eliminace, ale i tak je výsledek mnohem lepší než původní obrázek, přestože je obraz trošku rozmazaný. Despeckle filtr totiž obraz jemně rozmazává.

dialogové okno nastavení výsledek po použití filtru Vyčistit

Zkusila jsem tímto způsobem vylepšit ještě další fotografii. Na výsledek se můžete podívat na následujících obrázcích:

foto před úpravou Foto po úpravě

Určitě se shodneme na na tom, že použítí filtru Vyčistit rozmazává výslednou fotografii, a jeho výhoda je v rychlosti aplikace a relativně kvalitních výsledcích.

Druhou možností je postupovat takto:

Podívejte se na další obrázek, a všimněte si šumu, který je na něm zřetelný, především v odstínech obličeje a na zdi.

foto před úpravou

Zde místo filtru Vyčistit použijte filtr Selektivní Gaussovo rozostření (Filtry --> Rozostření --> Selektivní Gaussovo rozostření). Filtr nám obraz trošku rozmaže, aniž bychom se museli bát o ztrátu hran v obraze.

Parametrem Max Delta nastavujete, kolik hran má být definováno, a tudíž je má filtr vynechat, a rozmazat vše okolo. Zde je vhodné vyzkoušet více možností, a nakonec se rozhodnout pro tu nejlepší. U této techniky dostanete ještě měkčí, jemnější obraz. Já jsem u ukázkové fotografie použila tyto hodnoty: poloměr rozostření = 5, max.Delta = 110. Posledním krokem bylo použití filtru Doostřít s hodnotou Ostrosti 80, který se nachází v sadě fitrů Vylepšení.

Foto po úpravě

Pro porovnání zde uvádím ještě fotografi bez použití filtru Doostřit:

Foto po úpravě

Závěr

U fotografie, kde se nachází šum, samozřejmě nestačí pouze eliminovat tento ruch, ale musíme použít i jiné upravy, například vylepšení jasu, barev, kontrastu atd., abychom dostali ještě lepší výsledek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze