LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (23.) - Zvýraznění objektu

V dnešním díle si ukážeme zvýraznění objektu na fotografii.

29.12.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 42711×

Pokud chceme zvýraznit nějaký objekt na fotografii, není potřeba se uchylovat ke složitým grafickým technikám. Dnes bych vám chtěla ukázat pár jednoduchých, ale efektivních způsobů zvýraznění objektu.

První technika

Na následující fotografii bychom chtěli zvýraznit malé děvče. K zvýraznění použijeme kontrastu barevného pozadí s černobílým objektem.

výchozí fotografie

Nejdříve je potřeba vybrat objekt, který chceme na fotografii zvýraznit. K výběru lze použít libovolný nástroj pro výběr (laso, kouzelnou hůlku atd. podrobný popis práce s těmito nástroji najdete v dílu č. 4 a č. 5). Já jsem výběr provedla pomocí kombinace lasa a rychlé masky. Nejdříve jsem si hrubě ohraničila holčičku pomocí lasa, a poté jsem výběr upřesnila pomocí rychlé masky. Při zapnuté rychlé masce jsem používala štětec s neostrými hranami (nezapomeňte, že u rychlé masky bílá barva přidává do výběru a černá odstraňuje z výběru).

hrubý vývěr lasem přepnutí na rychlou masku
upravená rychlá maska finální výběr

Po vybrání objektu je vhodné umístit si výběr do kanálu, abychom ho nemuseli v případě nutnosti pracně vybírat znovu. Uložení výběru do kanálu se provede pomocí Vrstvy --> Uložit do kanálu. V dialogovém okně kanálů byste měli vidět námi vytvořený kanál.

výběr uložený do kanálu

Následujícím krokem je převod vybrané části fotografie do odstínů šedé (jednotlivé techniky převodu jsou popsány v dílu č. 18 ).Já jsem si vybrala způsob převodu za použití Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Něž aplikujete odbarvení, nezapomeňte se přepnout do okna vrstvy, a vybrat jako aktivní vrstvu pozadí.

výsledný obrázek

Tento způsob zvýraznění se hodí u hodně barevných fotografií. Někdy je výhodnější tuto techniku trochu upravit. Modifikaci této techniky si ukážeme na následujících řádcích.

Druhá technika

V této technice využijeme obrácený kontrast, tzn. barevný objekt na černobílém pozadí.

výchozí obrázek

Nejdříve je opět nutné vybrat si na fotografii objekt, který chceme zvýraznit. Způsob výběru byl popsán výše. Výběr si nezapomeňte uložit do kanálu.

výběr objektu

V následujícím kroku si vybereme celý obrázek Výběr --> Vše či pomocí klávesové zkratky CTRL+B. Poté se přepneme do dialogového okna Kanály , a klikneme pravým tlačítkem na námi vytvořený kanál. Z kontextové nabídky, která se nám objeví, si vybereme volbu Ubrat z výběru.

výběr okolí objektu

Dalším krokem je přepnutí se do okna vrstev, a nastavit jako aktivní vrstvu pozadí. K odbarvení fotografie použijeme stejný postup jako v předcházejícím případě, tedy Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výsledek můžete vidět na následující fotografii.

výsledný obrázek

Třetí technika

Další možností zvýraznění je převést objekt na černobílý jen částečně. Pro tuto techniku použiji stejnou fotografii jako v předcházejícím příkladě.

výchozí obrázek

Stejně jako v předcházejících příkladech je zapotřebí vybrat si daný objekt. Jelikož jsem si výběr (děvčátko) uložila do kanálu, mám hodně zjednodušenou práci. Stačí mi přepnout se do okna kanálů, kliknout pravým tlačítkem myši na kanál s výběrem, a z kontextové nabídky použít volbu Kanál do výběru. Z takto vytvořeného výběru odstraním gumičky z vlasů (nejednodušeji pomocí rychlé masky).

nový výběr

Následující krok je odbarvení našeho objektu. Opět jsem použila Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výslednou fotografii vidíte na následujícím obrázku.

výsledný obrázek 1

Fotografie by mohla vypadat zajímavě kdyby barevné nezůstaly jen gumičky ve vlasech, ale také sponky do vlasů. Opět použijeme výběr, do kterého nezahrneme gumičky a sponky ve vlasech. Posledním krokem je již tradičně převedení do černo-bílého obrazu pomocí Vrstva --> Barvy --> Odbarvit či jiné techniky.

výsledný obrázek 2

Závěr

Dnešní díl vám měl ukázat, že k zvýraznění objektu na fotografii postačí jednoduché techniky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze