LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (90) - Mason - speciální bloky

Perl Již víme, jak lze do Mason souborů vkládat kód Perlu pomocí speciálně označených pomocí bloků. Nyní se podíváme na některé další bloky, které přinášejí nové možnosti.

19.10.2009 01:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 11573×

Komponenty Masonu jsou obyčejné HTML soubory. Obyčejné až na to, že obsahují jisté speciální úseky kódu, které jsou ještě před odesláním klientovi webového serveru zpracovány Masonem. Nyní se podrobněji podíváme na to, čím se tyto úseky vyznačují a jaký mají význam.

Inicializační blok

Blok <%init> ... </%init> je pro program něčím podobným jako konstruktor pro třídu nebo blok BEGIN pro perlový program. Jeho obsah je totiž vykonán (přesněji řečeno až na <%once> a <%shared>, ale to nás zatím nezajímá) ze všeho nejdříve. Nastavují se zde proměnné, které budou platné kdekoliv dále.

<% $file %>

<%init>
my $file = "/data.backup";
</%init>

Pokud v bloku <%init> děláme činnost, která musí být před ukončením programu zastavena, například otevírání databáze, můžeme toto zastavení provést v bloku <%cleanup>. Ten je volán po ukončení běhu programu.

Import komponent

Dalším uvedeným tagem je <& ... &>, který umožnuje import komponenty uvnitř jiné. To je praktické například tehdy, když na více stránek chceme umístit stejný prvek.

Základní použití může vypadat takto. V prvním souboru máme základní HTML strukturu dokumentu.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
<head>
    <title>Moje www stránka</title>
</head>
<body>
<& obsah &>
</body>
<html>

Import probíhá na řádku <& obsah &>. Ten bude nahrazen obsahem souboru obsah.

Součástí importu komponenty mohou být takzvané argumenty. Ty uvádíme také mezi <& a &>. Import komponenty se dvěma argumenty může vypadat takto.

<& /cesta/komponenta, argument=>"hodnota", dalsi_argument=>"dalsi_hodnota" &>

Místo pevně zadaného názvu souboru, jež má být importován, lze zadat také výraz. Jeho výsledkem musí být jméno existující komponenty.

Díky této vlastnosti bloku <& ... &> zde nastává nejednoznačnost: jak odlišit výraz od názvu komponenty? Je třeba alespoň tušit, že existují jakási parsovací pravidla, pro něž je určující první uvedený znak. Pokud je alfanumerickým znakem, podtržítkem, tečkou nebo lomítkem, jde o pevně zadaný název souboru. V opačném případě jde o výraz. Je to sice vzácný jev, ale teoreticky se může stát, že výraz bude začínat jedním z výše uvedených znaků. V takovém případě je nejjednodušším řešením výrazu předřadit znaménko + nebo ho uzavřít do závorek.

Argumenty

Komponenta může přijímat argumenty a to hned několika způsoby. Již jsme si ukázali předávání argumentů při importu komponenty. Lze je také předávat jako součást požadavků POST a GET.

K zpracování argumentů uvnitř komponenty slouží blok <%args> ... </%args>. Do něj umístíme proměnné, které mají být hodnotami argumentů inicializovány.

Rozlišujeme povinné a nepovinné argumenty. Těm nepovinným nastavujeme defaultní hodnotu. Argument bez nastavené implicitní hodnoty ji bude vyžadovat.

Každý argument umístíme na jeden řádek a pomocí operátoru => mu případně definujeme implicitní hodnotu, která může být vyjádřena i výrazem.

<%args>
   $scalar
   $default  => 20
   $default2 => $scalar-1000
   @pole
   %hash => (jmeno=>"anonym", heslo=>"gu1E-2")
</%args>

Definovali jsme 5 argumentů, z nichž jsou @pole a $scalar povinné. Ostatním nastavujeme implicitní hodnotu.

Zdánlivě se může kód uvnitř <%args> ... </%args> může zdát jako kód Perlu, ale tak tomu není. Nepoužívají se středníky a prostředky jazyka jsou také maximálně omezené.

Zmatek občas může nastat tehdy, pokud v bloku <%args> inicializujeme více než jednu proměnnou stejného názvu - tedy například $arg, @arg a %arg. Blok <%args> bude vypadat takto.

<%args>
   $arg
   @arg
   %arg
</%args>

Jak se nám naplní příslušné proměnné? K tomu, abychom to zjistili, využijeme modul Data::Dumper.

Předáme-li skalární argument, program vyvolá chybu. $arg bude obsahovat příslušnou hodnotu, totéž první prvek pole @arg, ale u konverze na hash nastane chyba. Není zde možné konvertovat skalár na hash.

Nyní zavoláme komponentu se seznamovým argumentem: komponenta?arg=7&arg=9&arg=11. $arg bude ukazatelem na pole, které obsahuje prvky 7, 9 a 11 - tedy vlastně na pole @arg. Hash ale nelze vytvořit z lichého počtu argumentů.

Předáme-li sudý počet argumentů, bude to stejné jako v minulém případě, ale navíc se v pořádku naplní klíče a prvky hashe. Skalár, pole i hash budou zpřístupňovat vždy tatéž data, pouze vždy trochu jinak.

Další možností, jak získat předané argumenty, je proměnná %ARGS. Sem se zkopírují všechny předané hodnoty ve formátu klíč=>hodnota. Mnohy je výhodnější užít tento způsob získávání argumentů než blok <%args>. Přispívá k tomu i fakt, že název proměnné nemůže být libovolným řetězcem, ale hashový klíč ano.

Další bloky

Toto byly ty úplně nejzákladnější bloky, jež jsou pro používání Masonu bezpodmínečně nezbytné. Ale zdaleka to nejsou všechny. Pojďme si alespoň stručně představit ještě některé další.

Do bloku <%text> lze umístit libovlný text, který nemá být nijak formátován.

Blok <%doc> je určen pro generování dokumentace a překladač ho ignoruje.

Blok <filter> ... </%filter> se spouští mezi během a odesláním stránky. V něm ještě naposledy můžeme upravit výslednou stránku. Generovaný výstup máme v bloku < %filter> umístěn ve výchozí proměnné. Tu můžeme modifikovat. Tento příklad cenzuruje ze stránky slovo obsah.

<%filter>
s/obsah//;
</%filter>

<& header &>
<h1>Vítejte<h1>
<p>Toto je obsah stránky<p>
<& footer &>

Později se setkáme ještě s několika dalšími bloky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze