LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Perl (15) - Výchozí proměnná, heredoc, symbolické odkazy

15. díl nemá jednotné téma. Půjde vesměs o věci, které jsou na celý díl krátké, dosud se nikam výrazněji nehodily a přesto je užitečné něco o nich tušit.

11.10.2005 07:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 30889×

Ještě dříve, než se pustíme do tajemných hlubin regulárních výrazů, bychom se měli seznámit s několika tématy. Proto vznikl tento díl.

Výchozí proměnná $_

$_ je proměnná, kam se implicitně ukládají skalární hodnoty. Typicky - nezadáme-li název proměnné někde, kde je vyžadován, použije se právě $_. Význam je pak stejný, jako bychom použili název $_. Toto pravidlo neplatí všude, ale podporují ho pouze některé konstrukce nebo funkce.

while ($radek = <>){
  if ($radek == 0){
    exit;
  }
  print $radek;
}

Tento kód můžeme přepsat pomocí $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print $_;
}

Uvedeme-li jako test jen <>, bude vstup implicitně uložen do proměnné $_ (tedy stejné jako $_ = <>). Příklad můžeme ještě zkrátit. Pokud není funkci print předán žádný parametr, automaticky tiskne hodnota $_:

while (<>){
  if ($_ == 0){
    exit;
  }
  print;
}

Takovým způsobem se nechová jen print, ale řada dalších funkcí. To, jestli funkce pracuje s výchozí proměnnou zjistíme vždy v manuálové stránce perlfunc nebo perlvar.

Velmi často se výchozí proměnná také používá u cyklu for. Pokud neuvedeme v hlavičce cyklu skalární proměnnou, použije se právě $_. Díky tomu bude fungovat například následující zápis, který výpíše třetí mocniny čísel od 1 do 10:

print $_ ** 3, "\n" for (1..10);

Proměnná s názvem určeným vyhodnocením výrazu

Za proměnnou v řetězci musí být vždy mezera. Jednou z možností, jak toto "pravidlo" obejít, je uzavření názvu proměnné do složených závorek.

$slovo = "TEXT";
print "zhusteny${slovo}bezMEZER.";

Složené závorky umí ještě obecnější věc. Název proměnné lze získat vyhodnocením výrazu ve složených závorkách.

$p = 1;
${"p" x 3} = 2; #"p" x 3 je vyhodnoceno jako ppp, což je název proměnné
${if($ppp){$p?"a":"b"}else{$p?"c":"d"}} = 3;

print $ppp;#2
print $a;#3
print $b;#nedefinováno
print $c;#nedefinováno
print $d;#nedefinováno

Jak vidíme, můžeme zakomponovat i celé konstrukce jako je if. Jedinou podmínkou je, aby byl úsek kódu ve složených závorkách vyhodnocen jako řetězec, který je platným identifikátorem. Předchozí výraz je vyhodnocen jako "a". Proto bude hodnota přiřazena do proměnné $a.

Nicméně tuto vlastnost opět uvádíme spíše pro úplnost než z praktického hlediska. Mohou s ní být problémy (a to nejen ve strict režimu, který ji zakazuje) a v praxi ji tedy moc neužijeme.

Funkce undef

Funkce undef vrací nedefinovanou hodnotu. Takže, například, potřebujeme-li vytvořit pole, v němž budou mít indexy 1, 3, 4 nedefinované hodnoty, můžeme udělat toto:

@p = ("a", undef, "b", undef, undef, "c");

Speciální syntaxe zápisu řetězce

Syntaxe here-document

Potřebujete-li vytisknout nějaký delší text, jistě přivítáte tzv. here-document možnost zápisu.

$zaznamu = 91;
print << 'KONEC';
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam|
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec    |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Tisknuto je vše, dokud není nalezeno slovo KONEC na samostatném řádku (avšak který nesmí být zároveň posledním v souboru). Můžeme zvolit libovolné termiální slovo. Je to stejné jako např. v shellech (aneb vybavme si příkazy jako cat > soubor <<EOF).

Protože se k uvození nepoužívají ani apostrofy ani uvozovky, lze je normálně používat v tisknutém řetězci.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
$

Z předchozího výpisu je zřejmé, že nebyly nahrazeny proměnné a escape znaky. To je samozřejmě možné ovlivnit. Nyní je nahradíme jejich obsahem. Změňme apostrofy kolem slova KONEC na uvozovky:

$zaznamu = 91;
print << "KONEC";
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: $zaznamu\n
KONEC

Potom se text chová jako řetězec v uvozovkách. Místo řetězce "$zaznamu" se oproti minulému příkladu vytiskla hodnota této proměnné.

$ perl print.pl
Vyberte z těchto voleb:
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
Záznamů: 91

$

Tato syntaxe není svázaná s příkazem print, jak by se doposud mohlo zdát. Lze ji použít prakticky kdekoliv místo řetězce. Tedy například při přiřazení do proměnné.

$x = << 'KONEC';
+----------------------+
| 1 ... Přidat záznam |
| 2 ... Odebrat záznam |
| 3 ... Konec     |
+----------------------+
KONEC

Jistou nevýhodou syntaxe here-document v Perlu je, že nelze vložený řetězec odsazovat. Vzniká tím poměrně nečitelný kód. Pokud se o odsazení pokusíme, budou mezery, kterými odsadíme, součástí řetězce. Nicméně v Perlu 6 bude tato věc řešena.

Pokud trváme na odsazení, existuje částečné řešení už nyní. Pomocí regulárních výrazů lze smazat všechna bílá místa na začátku řádku.

($x = << 'KONEC') =~ s/^\s+//gm;
  radek 1
  radek 2
KONEC

Předchozí kód je také ukázkou dalšího způsobu použití této syntaxe.

To není o here-document zdaleka vše. Koho zajímají další možnosti, tak si může najít informace v manuálové stránce perlop v části Regexp Quote-Like Operators.

Syntaxe q a qq

Další možností zápisu řetězce je použít uvození pomocí q a qq.

Zápis pomocí q napodobuje řetězec v apostrofech. Liší se tím, že apostrofy v řetězci uvozeném pomocí q můžeme normálně používat. Nahrazuje se zpětné lomítko a uvozovací znak - v našem případě lomítko.

$x = 99;
print q/řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \//;

Vytiskne:

$ perl q.pl
řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \ /
$

Podobně můžeme simulovat uvozovky. Stačí zaměnit q za qq:

$x = 99; print qq/řetězec jako v uvozovkách: ' \n " $x \\ \//;

Escape znaky i proměnné se nyní normálně nahrazují hodnotami.

$ perl q.pl
řetězec jako v uvozovkách: '
 " 99 \ /
$

Není nutné uvozovat lomítkem. Použijme cokoliv, co se, pokud možno, v textu minimálně objevuje. Uvozovací znak v textu předřadíme zpětným lomítkem. Použijeme-li některou ze závorek, je počátečním znakem otevření koncovým uzavření (to platí pro (), {}, [] a <>). Používáme-li křížek jako uvozovací znak, nesmí před ním být bílé místo. V tom případě bude totiž brán jako komentář.

print q{řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/}; print q#řetězec jako v apostrofech: ' \n " $x \\ \/#; print q #komentář#;

To samé lze dělat s qq.

print qq"řetězec jako v uvozovkách: ' \n \" $x \\ \/";

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:17 Martin Štrobl
  L Re: Problémy s obarvením textu 12.10.2005 11:30 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze