LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (103) - Rozšiřování Perlu pomocí SWIG

Perl Alternativou k minule představenému nástroji XS je SWIG. Uvidíme jinou možnost, jak vytvářet moduly v jazyce C.

27.2.2010 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 10881×

SWIG má tu výhodu, že podporuje širší paletu skriptovacích jazyků (Perl, Tcl, Python, PHP, Ruby, Java, C# atd. - více na www.swig.org) - nejen Perl, jak je tomu v případě XS. My se však budeme zabývat pouze rozšířením Perlu. Nevýhodou je zejména menší rozšířenost, protože SWIG se narozdíl od XS nedodává se základní distribucí Perlu, ale je třeba ho doinstalovat. Využití obou nástrojů se příliš neliší a je tedy možné si vybrat.

SWIG byl stvořen v červenci roku 1995 Davem Beazleyem v americkém Los Alamos. Poslední verze se datuje na polovinu minulého roku.

Instalace

Již bylo řečeno, že SWIG obvykle mít nainstalovaný nebudeme. Ve většině velkých linuxových distribucí by měl existovat balíček swig, který stačí nainstalovat. Pokud ho nemáte, lze nejnovější verzi tohoto nástroje najít na www.swig.org.

Příklad - implementace prvočísel

Ukážeme si příklad, který bude dělat to samé, jako v minulém dílu a srovnáme oba postupy. Připomeňme si zde, že máme v jazyce C napsané dva soubory. První se jmenuje prvocislo.h a obsahuje hlavičku funkce prvocislo.

int je_prvocislo(int cislo);

V souboru prvocislo.c je tato funkce implementována.

#include <stdio.h>

int je_prvocislo(int cislo){
  int delitel, prvocislo=1;
  for(delitel=2; prvocislo!=0; delitel++){
    if (delitel<cislo){
      if (cislo%delitel!=0)
        prvocislo=1;
      else
        prvocislo=0;
    }else
        break;
  }
  if (prvocislo==0) return 0;
  else return 1;
}

Nástroj XS vyžadoval vytvoření nějakého souboru ve speciálním XS jazyce. SWIG od programátora zase vyžaduje vytvořit nějaký kód v jazyce svém. Tento soubor se nazývá rozhraní (interface) a skládá se z příkazů začínajících znakem %. Je-li na začátku řádku znak %, znamená to, že tento řádek bude zpracováván přímo nástrojem SWIG.

Podívejme se nejprve na náš SWIG soubor. Nazveme ho Prvocislo.i a bude obsahovat následující řádky.

%module Prvocislo
%{
#include "prvocislo.h"
%}
int je_prvocislo(int cislo);

Mezi %{ a %} je úsek kódu v jazyce C. Vše ostatní jsou příkazy pro SWIG. Na posledním řádku jsou deklarace použitých exportovaných funkcí a datových struktur. Syntaxe je stejná jako u deklarací v .h souboru a tedy deklarace můžeme nahradit SWIG příkazem %include. Soubor Prvocislo.i tedy může vypadat i takto.

%module Prvocislo
%{
#include "prvocislo.h"
%}
%include prvocislo.h

Nyní potřebujeme vytvořit pro soubor prvocislo.h vazebný kód. K tomu použijeme příkaz swig. Je třeba specifikovat skriptovací jazyk, pro který chceme vygenerovat modul. V našem případě je to Perl5. Zadejme tedy následující příkaz.

$ swig -perl5 Prvocislo.i

Nyní v aktuálním adresáři vzniklo několik souborů. Soubor Prvocislo.pm je samotná knihovna. Dále vznikl soubor Prvocislo_wrap.c, který pro každou exportovanou funkci funkce obsahuje funkci _wrap_funkce a stará se o zpětný překlad.

Nyní nám zbývá vytvořit z .c souborů knihovny. Toho docílíme překladem. Můžeme použít příkaz gcc.

$ gcc prvocislo.c Prvocislo_wrap.c -I /usr/lib/perl5/5.10.0/i586-linux-thread-multi/CORE
$ ld -shared prvocislo.o Prvocislo_wrap.o -o prvocislo.so

Lepší ale je vygenerovat makefile a postupovat klasicky. Makefile si necháme vytvořit modulem ExtUtils::MakeMaker. Vytvoříme tedy soubor Makefile.PL, který bude mít následující obsah.

use ExtUtils::MakeMaker;
WriteMakefile(
  "NAME"   => "Prv2",
  "LIBS"   => ["-L /usr/local/lib"],
  "OBJECT" => "Prvocislo_wrap.o prvocislo.o"
);

Poté nám již zbývá pouze nainstalovat modul.

$ perl Makefile.PL
$ make
# make install

Tento modul funguje stejně jako modul vytvořený v minulém dílu a tak nám opět bude fungovat následující program.

#!/usr/bin/env perl
use Prvocislo;
print $_.(Prvocislo::je_prvocislo($_)?" je ":" neni ")."prvocislo\n" for (1..10);

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze